Zlaté mince Email

Jarmila Novotná


Praha, 15.09.2024 17:03:40

ZPRÁVA Jarmila Novotná.


Jarmila Novotná (1907–1994) byla česká operní pěvkyně (sopranistka) a herečka, jejíž kariéra dosáhla mezinárodního úspěchu. Během svého života se stala jednou z nejuznávanějších operních hvězd a vystupovala na nejprestižnějších operních scénách, včetně Metropolitní opery v New Yorku, kde působila přes 16 sezón. Kromě jejího operního úspěchu byla Novotná také známá svou filmovou kariérou, především v době, kdy byla v exilu během druhé světové války.

Raný život a kariérní začátky

Jarmila Novotná se narodila 23. září 1907 v Praze do rodiny s hudebními kořeny. Její talent byl zřejmý už od dětství. Zpěv studovala u Emmy Destinnové, slavné české operní pěvkyně, a začala se rychle prosazovat díky svému mimořádnému hlasovému rozsahu a přirozenému hereckému nadání.

Své první profesionální angažmá získala již ve věku 17 let v Olomouci, kde debutovala jako Mařenka v opeře "Prodaná nevěsta" Bedřicha Smetany. Tato role jí otevřela dveře do větších operních scén. Brzy po svém debutu získala angažmá v Pražském Národním divadle, kde se stala hvězdou. Tam také dostala příležitost zpívat různé role, jako například Violettu v Verdiho La traviatě.

Mezinárodní úspěch

Díky své kráse, hlasu a hereckým schopnostem si Jarmila Novotná získala pozornost nejen v Československu, ale i na mezinárodní scéně. V roce 1933 debutovala v Salcburku pod taktovkou slavného dirigenta Bruna Waltera. Bylo to právě tam, kde byla obsazena do role Donna Elvira v Mozartově opeře Don Giovanni. Její výkon získal pozitivní ohlasy a vedl k dalším angažmá po celé Evropě.

Ve stejném roce se také objevila na scéně Berlínské státní opery, kde si získala pověst mimořádné pěvkyně a herečky. Krátce poté byla pozvána k účinkování v La Scale v Miláně, kde měla možnost předvést svůj hlas v dalších ikonických rolích, což ještě více posílilo její mezinárodní renomé.

V roce 1934 získala významný kontrakt v Vídeňské státní opeře, kde zůstala až do roku 1939. Ve Vídni se stala jednou z nejpopulárnějších pěvkyň a spolupracovala s nejslavnějšími dirigenty své doby. Během tohoto období se Novotná stala také oblíbenou interpretkou českých skladatelů, jako byl Leoš Janáček a Antonín Dvořák, což přispělo k šíření české hudby v zahraničí.

Exil a druhá světová válka

S nástupem druhé světové války a nacistické okupace Československa byla Jarmila Novotná nucena opustit svou rodnou zemi. V roce 1939 emigrovala do Spojených států, kde našla nový domov a stala se pravidelnou sólistkou Metropolitní opery v New Yorku. Tam debutovala v roce 1940 jako Mimi v Pucciniho opeře La Boh`eme a brzy si získala široké uznání.

Její působení v Metropolitní opeře zahrnovalo 16 sezón, během nichž ztvárnila řadu významných rolí, jako byla Pamina v Kouzelné flétně, Manon ve stejnojmenné Massenetově opeře, Octavian ve Růžovém kavalírovi od Richarda Strausse a mnoho dalších. Její interpretace těchto rolí byla oslavována pro kombinaci technické dokonalosti a emocionální hloubky.

Během války se Novotná také zapojila do charitativní činnosti a podpory československého odboje. Její srdce zůstalo pevně spojené s rodnou zemí, což se odráželo v jejích koncertech a veřejných vystoupeních na podporu exilové československé vlády a českých válečných uprchlíků.

Filmová kariéra

Kromě svého úspěchu na operních scénách se Jarmila Novotná věnovala i filmu. V roce 1938 natočila ve Velké Británii film "První láska", kde ztvárnila roli slavné operní pěvkyně. Její krásný zjev a charismatický projev ji přivedly k dalším filmovým příležitostem. V roce 1947 hrála v americkém filmu "Velký Caruso" po boku známého operního tenoristy Maria Lanzy.

Její filmová kariéra nebyla tak rozsáhlá jako její kariéra operní, ale přesto zanechala významný otisk. Její filmy jí poskytly širší publikum a umožnily jí prezentovat své umění i lidem, kteří by ji jinak neviděli na operní scéně.

Návrat do Evropy a pozdní léta

Po skončení druhé světové války se Jarmila Novotná vrátila do Evropy, kde pokračovala ve svém působení na různých operních scénách, přestože už trvale žila v USA. Její mezinárodní kariéra pokračovala v plném proudu až do 50. let, kdy se postupně začala stahovat z aktivního veřejného života. Její poslední vystoupení v Metropolitní opeře proběhlo v roce 1956.

V roce 1957 se vrátila na jeviště při slavnostním koncertu ve Vídni, kde oslavila 25 let od svého debutu ve Vídeňské státní opeře. I když ukončila svou aktivní pěveckou kariéru, zůstala aktivní v kulturním životě a věnovala se výchově mladých pěvců a podporovala charitativní činnosti.

Osobní život a dědictví

Jarmila Novotná se provdala za Jiřího Daubka, českého šlechtice, a měla dvě děti. Vzhledem k politickému vývoji ve své vlasti se nemohla dlouho vrátit do Československa, ale po roce 1989 znovu navštívila Prahu, kde byla vřele přivítána.

Zemřela 9. února 1994 ve věku 86 let v New Yorku. Její kariéra a odkaz zůstávají významnou kapitolou v historii české hudby a opery. Novotná byla nejen ikonickou operní hvězdou, ale i symbolem kulturního spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Její interpretace českých skladatelů, zejména Dvořáka a Smetany, přispěla k šíření české hudby po celém světě.

Dnes je Jarmila Novotná vzpomínána jako jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň 20. století, jejíž kariéra ovlivnila nejen českou, ale i mezinárodní operní scénu.

Jarmila Novotná

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


19.9.2024
18.9.2024
17.9.2024
16.9.2024
15.9.2024
14.9.2024
13.9.2024
12.9.2024
11.9.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Poklad z Duškovy ulice Výstava Muzea hlavního města Prahy
15. listopadu 2008 pracovali ve sklepě domu v Duškově ulici č. 20 v Praze tři ukrajinští dělníci. Při stavebních pracích narazili na zazděný poklad o obrovském objemu.

Nález ohlásili redaktorům TV NOVA a ti doporučili oznámit celou událost Policii České republiky, která okamžitě provedla ohledání místa a převzetí.

Nález obsahoval celkem 21 317 předmětů převážně ze stříbra, dále alpaky a obecných kovů o celkové váze 493 kilogramů.
Rozhodnutím Rady hlavního města Prahy získalo do svých sbírek tento soubor Muzeum hlavního města Prahy, které jeho část zpřístupnilo veřejnosti.
Datum ukrytí je možné určit poměrně spolehlivě už nyní, u pokladu se našly noviny datované do roku 1947. V otázce původního vlastníka se prozatím přiklání odborníci k názoru, že poklad zazdil majitel stříbrnické dílny. Tomu by nasvědčovala povaha materiálu, předměty se objevují ve velkých sériích (3417 f lakonků, 870 náramků atd.), jsou v různém stádiu rozpracovanosti (1784 půlek f lakonků atd.) anebo se jedná přímo o pracovní materiál v surovém stavu (slitky, pájecí pruty, klubka drátů, destičky atd.). Předměty také ukazují, jaké bylo v ybavení dobové dí lny. Na otázky proč, kam se majitel poděl a proč si poklad nikdy nev yzvedl, se ještě budou hledat odpovědi.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2012.



WINSTON CHURCHILL NA PĚTILIBROVCE Nové bankovky Velké Británie
Bank of England představila záměr vydat novou emisi polymerových bankovek 18. prosince 2013.

2. června letošního roku centrální banka Spojeného království Bank of England představila dlouho očekávanou pětilibrovou bankovku, která se stane základem nové emise polymerových platidel Velké Británie, které v následujících letech postupně nahradí stávající papírová platidla.

První přípravy se však datují už k roku 2010, kdy si centrální banka nechala zadat rešerše a průzkum možných rizik a nákladů pro přechod na polymer. Samotnému vyhlášení poté předcházel výzkum veřejného mínění, který trval od 10. září do 15. listopadu 2013 a ve kterém se 87 % z téměř třinácti tisíc respondentů vyjádřilo pro.

Vznik nové emise
Zprvu bylo zamýšleno, že by se touto technologií tiskly jen níz ké nominály po 5 a 10 £. Vzhledem k vysokým počátečním nákladům bylo ale záhy rozhodnuto, že se přechod uskuteční i u vyšších hodnot.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2016.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.