Václav Hollar (13. července 1607 – 25. března 1677) – proslulý český barokní rytec a kreslíř. Ve světě známý také pod latinskou podobou jména jako Wenceslaus Hollar Bohemus.
Václav Hollar se narodil v bohaté českoněmecké rodině v Praze. Jeho otec, úředník zemské správy na Pražském hradě, chtěl ze syna mít právníka. U Václava se však už v dětství projevovaly sklony k malbě: tvořil miniatury, ilustrace, snažil se napodobovat díla známých mistrů. V osmnácti se pod vedením známého grafika Aegidia Sadelera začal zabývat technikou rytí. Obor pak rozvíjel ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Štrasburku a Antverpách. Za pobytu v Německu se seznámil s anglickým vyslancem a znalcem umění Thomasem Howardem z Arundelu, v jehož službách pak procestoval značný kus Evropy. Navštívená místa přitom pečlivě zaznamenával a pak technikou rytí a leptání vytvářel pozoruhodné grafiky. Scenérie zachycoval precizně a bez snahy vylepšovat realitu, takže následujícím generacím zanechal svědectví o tehdejší podobě světa. Zdokumentoval také Howardovu rozsáhlou sbírku uměleckých děl. Řada originálů přitom zmizela v propadlišti dějin a dochovaly se pouze Hollarovy kopie.
V červenci 1641 se Hollar v Anglii oženil s komornou Margaret Tracy. Někdy v té době se patrně setkal s Janem Ámosem Komenským, který na ostrovech do roku 1642 pobýval. Dochovaná portrétní rytina Učitele národů je připisována právě Hollarovi.
V roce 1642 v zemi vypukla občanská válka, která Thomasi Howardovi, zdržujícímu se v zahraničí, znemožnila návrat. Hollarova kariéra tím však neutrpěla, alespoň načas. Nastoupil totiž do služeb králova bratra Jakuba II., vévody z Yorku. Válkou zmítaná země však umělci nesvědčila, proto od roku 1644 pobýval v holandských Antverpách. Tam vytvořil slavné rytiny pohled na Londýn (1647) a velký pohled na Prahu z Petřína (1649). Světově proslulou se stala také rytina Dobrá kočka, která nemlsá.
V roce 1652 se Hollar vrátil do Anglie, která však v té době byla ve válečném stavu s Holandskem, takže byl nakrátko jako podezřelý uvězněn. Na svobodu se dostal až po intervencích svých přátel. Pro nakladatele ilustroval knihy klasických autorů, vytvářel obrazy starého Londýna, které získaly na ceně po velkém požáru města v roce 1666. Druhé anglické období však Hollarovi štěstí nepřineslo. Nejprve mu zemřela žena a v roce 1665 při morové epidemii i syn James. On sám v roce 1677 opustil pozemský svět v dluzích, zanechal však po sobě dílo těžko vyčíslitelné hodnoty.