AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Zlaté mince Aukce

Aukce #09738 - Sada oběžných mincí 2011 - provedení proof

AUKCE

Číslo aukce: #  09738  
Zahájení aukce: 18.12.2023  
Aukce končí:
 
07.01.2024
 
 
Vyvolávací cena: 1500,00 Kč  
Dosažená cena: 3000,00 Kč
(Gor106)

 
Cílová cena (kup teď): 3000,00 Kč  
Minimální příhoz : 1,00 Kč  
Minimální nabídka : 3001,00 Kč  
Příhozů: 1  
TATO AUKCE JE UKONČENA!



POPIS

Sada oběhových mincí české republiky.
Obsahuje nové mince České republiky

Provedení: Špičková kvalita
Nominální hodnota: 88 Kč
Náklad: 5000 kusů.
Emise: červenec 2011


STAV

Drobná oxidace na medaili.


VÍTE, ŽE:

Dukáty s českými motivy jsou oblíbeným suvenýrem z Čech. Připomínají Čechy návštěvám i vašim obchodním partnerům. Jsou cenné a dobře se s nimi cestuje. Každá mince reprezentuje Čechy. Je malým velvyslancem velkého národa a zaručeně poutá pozornost.


ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

aurum lat. zlato argentum lat. stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Setkávání s TGM První prezident očima medailéra

T. G. Masaryk je stálicí našich novodobých dějin. Jeho odkaz prošel zkouškou dvou totalit, které svou averzí vůči němu prokázaly Masarykovy nadčasové hodnoty.

Nejprve úřady Třetí říše, se spolehlivým instinktem zaměřeným proti všemu humanistickému, likvidovaly na území protektorátu veškeré připomínky našeho prvního prezidenta. Komunisté pak po roce 1948 odstěhovali do depozitářů pár jeho zbylých soch a Masarykovy knihy záhadně zmizely z regálů knihoven. T. G. M. se potom nadlouho zapsal do nových školních učebnic jako exponent buržoazie a tím vlastně nepřítel prostého lidu. Do podvědomí lidových mas se měl vtisknut obraz „toho prezidenta, který nechal střílet do dělníků“.

Není mým úkolem uvádět na pravou míru tyto a podobné urážky a cí lené dezinformace. K tomu je po ruce rozsáhlá odborná literatura. Mám však osobní zkušenost, protože patřím ke generaci, která se o Masarykovi už učila z nov ých učebnic dějepisu, používaných ve školách v padesátých letech. Tak se stalo, že mě tato největší osobnost moderních českých a také československých dějin dlouho míjela. Nebyl jsem sice inf ikován nějakým odporem, ale Masaryka jsem ke své škodě ještě jako středoškolák pořádně neznal a byl mně v podstatě lhostejný. Teprve šedesátá léta, a pro mě zároveň léta v ysokoškolská, mně poskytla v tomto směru základní osvětu. V tisku v ycházely o Masarykovi texty, pro mou generaci skutečně objevné.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2012



Bílé peníze Vladislava II. Jagellonského Stručný úvod do problematiky

Za vlády Vladislava II. Jagellonského (1471–1516) se v roce 1483 v kutnohorské mincovně začalo s ražbou nového nominálu, a to bílého peníze.

Tato mince se následně, s určitými přestávkami, razila po dobu více než 130 let až do období protihabsburského stavovského povstání (1618–1620).

Přestože se mincovnictví Vladislava II. Jagellonského těší poměrně značnému zájmu numismatiků, pro jeho bílé peníze to neplatí. Ty stojí jednoznačně ve stínu Vladislavových pražských grošů. Z tohoto důvodu nepřekvapí, že současná věda postrádá jejich moderní komplexní typologický rozbor, který nahrazují sice kvalitní, ale v ně kterých ohledech zastaralé práce Karla Castelina. Navzdory jeho publikovaným příspěvkům se při popisech pozdějších nálezů setkáváme nezřídka jen s informací o počtu bílých penízů v daném souboru, aniž by jim byla věnována nějaká další pozornost. O určitý koncepční posun ve studiu bílých penízů se dále pokusili již jen Jaroslav Šůla a Karel Peukert a nověji se jim věnoval Jiří Chvojka.

Již Emanuel Leminger konstatoval, že s ražbou bílých penízů, označovaných také jako denáry české, se započalo v pondělí před sv. Řehořem čili 10. března roku 1483. Jakost nového nominálu byla stanovena na sedm lotů (438/1000) a jeho hodnota na jednu sedminu pražského groše, resp. na dva malé (černé) peníze. Jako tyto nejstarší bílé peníze jsou v literatuře tradičně uváděny dvoustranné mince, které na lícní straně nesou obraz českého lva.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2014.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.