Odražky medaile z jiného kovu, jiné hmotnosti:
- Návrhy mince Most v Žampachu Au 1 Oz -
exkluzivní, číslovaná edice
- Návrhy mince Most v Žampachu Au 1/2 Oz - sběratelská, číslovaná edice
- Návrhy mince Most v Žampachu Ag 1 Oz -
stříbrná, číslovaná edice
- Návrhy mince Most v Žampachu Ag 28 mm -
stříbrná, číslovaná edice
Sada obsahuje tři umělecké návrhy na minci z emisního plánu ČNB
5000 Kč
Česká národní banka vyhlašuje před vydáním každé mince veřejnou soutěž na
její výtvarné zpracování. Do soutěží se obvykle hlásí se svými návrhy 30 -
40 výtvarníků.
Vyhodnocení soutěže provádí odborná komise v několika kolech. Právo vybrat
nejlepší návrh k realizi náleží bankovní radě ČNB.
Česká národní banka
vyhlásila veřejnou soutěž na pamětní zlatou minci
5000 Kč Most v Žampachu. Těchto
mincí bylo vydáno 11.900 ks
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
1 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Návrh Majky Wichnerové
zn. (234734)
Averz: Námětem lícní strany medaile M. Wichnerové je jeden z našich nejvyšších železničních kamenných viaduktů, který se nachází mezi stanicemi Luka pod Medníkem a Jílové u Prahy na trati "posázavského pacifiku" Vrané nad Vltavou - Čerčany. Scenérii tvoří vysoké oblouky mostu, po němž jede legendární vláček, dolů se pak terén svažuje k silnici a neširokému potoku zvanému Studený, který protéká údolím s neobvyklým jménem Kocour. V opisu mezi oběma kraji mostu je název medaile a letopočet, kdy byl návrh připraven.
Reverz: Rubová strana dokumentuje monumentalitu mostu, postaveného za pouhé dva roky v letech 1898-1900 a z podhledu ukazuje detailně dva z jeho sedmi pilířů o rozpětí 12,5 a výšce přes 41 metrů. Nahoře na pilířích jsou patrné řady vyčnívajících krakorců u patek oblouků - tyto krakorce nesly příčné trámy, na něž se stavěly ramenáty (dřevěné obloukové výztuže pod fošnové bednění). Po dokončení stavby byly krakorce na pilířích ponechány, protože pohledově oddělují pilíř od patky oblouku, a tím ozvláštňují fádnost pilířů. Na mostě stojí lev a obě orlice jako heraldické symboly Česka. Text v opisu uvádí i název cyklu deseti významných dopravních staveb Mosty.
Návrh Miroslava Hrice zn. (MVŽ)
Averz:
Medaile Miroslava Hrice si blíže všímá posázavského pacifiku, který projíždí romantickou krajinou souběžně se Sázavou – jeho erb je nahoře uprostřed. Koleje v centrální části lícní strany ubíhají do zatáčky k Lukám pod Medníkem, trať na mostě nese 7 vysokých oblouků. Kompozici shora rámuje v opisu název medaile a rok, kdy ČNB uvedla na trh minci s tímto námětem.
Reverz:
Na rubové straně je krajinná kompozice, na níž 109 metrů dlouhý most u Žampachu překlenuje rokli Kocour, po jejíchž stranách jsou patrné dost strmé zalesněné svahy. Horní část tradičně vyplňují heraldická zvířata, v dolní najdeme také název cyklu Mosty, v němž viadukt v Žampachu je 6. v pořadí.
Návrh Josefa Šafaříka
zn. (Gaston)
Averz:
Kompozice lícní strany medaile Josefa Šafaříka halí přes 41 metrů vysoký kamenný viadukt v Žampachu do bujné zeleně okolní vegetace. Nad mostem je výrazným písmem, které střídá lesklé a matované plochy, název motivu, dole pak vegetaci prozařuje letopočet 2013, kdy byly návrhy vyhotoveny.
Reverz:
Žulový (granodioritový) železniční viadukt, který je jen o jeden metr nižší než pražský Nuselský most s tratí metra, je na rubové straně zatěžkán projíždějící železniční soupravou s parní lokomotivou. Dopravě slouží most o šířce 5,77 metrů od svého otevření v roce 1900 až dodnes, jen dříve tak hojné nákladní vlaky, které na začátku 20. století nahradily vltavskou voroplavbu, dnes již vidět nejsou. Nostalgii parní dráhy však stále více oživují nadšenci, kteří vypravují po trati výletní soupravy. Písmo opět využívá kontrastů mezi leskem a matem, nahoře je název cyklu Mosty, který zahrnuje celkem deset technických památek v České republice.
Informace k sadě návrhů:
Umělecké návrhy v sadě neobsahují uvedení nominální hodnoty 5000 Kč a
proto nejsou zákonným platidlem. Jsou označeny příslušnou puncovní
značkou. Dodavatelem materiálu pro ražbu českých mincí i těchto
sad uměleckých návrhů je Münze Österreich.
Nepřehlédněte:Stříbrné odražky
jsou vydány i ve speciálním provedení povrchové úpravy mincovní plochy
ušlechtilou patinou. Každý odražek je patinován ručně, aby získal
krásu stáří a lépe vynikla plastika jednotlivých detailů jeho reliéfu.