Doporučujeme :
- Otakar Španiel, autor československých mincí
- Stavy českých pamětních mincí po demonetizaci 2004
Otakar Španiel (13. června 1881 - 15. února 1955) - proslulý český medailér, sochař a řezbář. Působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a Akademii výtvarných umění v Praze.
Otakar Španiel se narodil v Jaroměři. Po absolvování rytecké školy v Jablonci nad Nisou odjel do Vídně, kde studoval medailérství u profesora Tautenhayna. V letech 1902 až 1904 pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Josefa Václava Myslbeka. Zásadní vliv na utváření Španielova osobitého výrazu pak měl jeho pobyt v Paříži. Tam studoval u slavného francouzského sochaře a medailéra Alexandre Charpentiera, navázal přátelství se sochařem a pedagogem Antoine Bourdellem. V roce 1917 Otakar Španiel nastoupil jako profesor na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a o dva roky později se stal profesorem i na tamní Akademii výtvarných umění.
Jeho počáteční sochařská tvorba vycházela ze secese, pozdější práce nesly rysy neoklasicismu. V prvorepublikovém období byl Španiel zřejmě nejexponovanějším českým umělcem, udivoval zejména svými reliéfy a portrétními bustami, zvěčňoval sportovce, tvořil akty i různé pomníky. Na vyšší úroveň však povznesl především odvětví medailérské. Jeho mince ražené v Kremnici zaujaly díky novátorskému ztvárnění odborníky v celé Evropě a snad žádná významná výstava se neobešla bez Španielovy účasti. Mince jím navržené jsou považovány za sběratelské skvosty. K nejvzácnějším patří československá jednokorunová mince z roku 1921 nebo pětihaléř z roku 1924, jehož cena v aukci v roce 2006 přesáhla 250 tisíc korun. V roce 1927 se Otakar Španiel stal členem České akademie věd a umění.
Umělcovu kariéru násilně přerušila druhá světová válka. Za protektorátu byl nacisty poslán do koncentračního tábora. Jeho bratr, generál Oldřich Španiel emigroval a stal se přednostou vojenské kanceláře Edvarda Beneše.
Po válce získal Otakar Španiel celou řadu různých ocenění doma i v zahraničí.