- Stavy českých
pamětních mincí po demonetizaci 2004
Jurij Alexejevič Gagarin (9. března 1934– 27. března 1968) – ruský kosmonaut, první člověk, který spatřil Zemi z vesmíru. Na oběžnou dráhu v kosmické lodi Vostok 1 vystoupal 12. dubna 1961.
Jurij A. Gagarin se narodil ve vesnici Klušino nedaleko Smolenska v Rusku. Do kokpitu letadla poprvé nahlédl ve svých sedmi letech: když nedaleko jejich domu přistála poškozená stíhačka Jak-1. Po válce se vyučil slévačem, ale díky dobrému prospěchu mohl pokračovat v dalším studiu na technické škole v Saratově. Tam se zároveň přihlásil do aeroklubu a brzy získal první pilotní zkušenosti na cvičném letounu Jak-8. V té době měl už o své budoucí kariéře jasno. V roce 1955 byl přijat na leteckou školu do Orenburgu, kterou ukončil s vyznamenáním. Ještě jako student na letecké akademii se oženil se zdravotnicí Valentinou Gorjačevovou, s níž měl později dvě dcery. Do roku 1959 sloužil u 769. stíhacího pluku 122. letecké divize Severního loďstva. Ze základny v Luostari u Murmanska startoval k letům na proudové stíhačce MiG-15bis.
Na podzim 1959 byl po rozsáhlém náboru vybrán do dvacetičlenné skupiny, která na jaře následujícího roku zahájila speciální výcvik pro budoucí let do vesmíru. Výběr se brzy zúžil na šest kandidátů. Jako prvního kosmonauta světa potvrdila Státní komise Gagarina až čtyři dny před startem. Za náhradníka vybrala Germana Stěpanoviče Titova.
Z kosmodromu Bajkonur Gagarin na palubě lodi Vostok 1 odstartoval 12. dubna 1961. Let trval 108 minut, poté se kosmonaut ve výšce 7 kilometrů katapultoval a bezpečně přistál u vesnice Smelovka v Saratovské oblasti. Návrat však nebyl bez problémů.
Přistávací modul se neoddělil od přístrojové sekce, začal se otřásat a rotoval rychlostí 30 otáček za minutu. Obě části se roztrhly až v důsledku silného přetížení a vysoké teploty.
Po návratu se charismatický Gagarin stal světovou celebritou. Agentury citovaly jeho památná slova: "Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"
Gagarin snil o dalších letech do vesmíru. Po opakovaných žádostech byl sice zařazen do jiného plánovaného letu jako náhradník, ve skutečnosti s ním ale velení pro další riskantní podnik už nepočítalo. Případný neúspěch by u tak známé osobnosti nešlo utajit a utrpěla by pracně zbudovaná pověst sovětského kosmického programu.
Prvnímu kosmonautovi světa se stal osudný cvičný let na Mig-15UTI (letoun byl vyroben v Aero Vodochody) 27. března 1968. Při návratu na základnu havaroval a zahynul i se svým instruktorem Vladimírem Serjoginem. O příčinách pádu se dodnes vedou spekulace. Podle posledních poznatků ji mohla způsobit meteorologická sonda, které se letadlo na poslední chvíli snažilo vyhnout. S oběma piloty se v Moskvě přišlo rozloučit na čtyřicet tisíc lidí, jejich urny byly uloženy u Kremelské zdi.