- Stavy českých
pamětních mincí po demonetizaci 2004
Ivan Olbracht (6. ledna 1882 - 30. prosince 1952) – český spisovatel, novinář a překladatel. Autor knihy Nikola Šuhaj loupežník. Jeho původní jméno bylo Kamil Zeman.
Ivan Olbracht se narodil v rodině advokáta a spisovatele Antala Staška v Semilech. V roce 1900 dokončil gymnázium ve Dvoře Králové a odešel studovat práva do Berlína. Po dvou letech pokračoval na vysoké škole v Praze, kde brzy přestoupil na filozofickou fakultu. Ani jednu z vysokých škol však nedokončil a začal se naplno věnovat žurnalistice.
Jako levicově zaměřený autor publikoval zejména v Dělnických listech, Právu lidu nebo v Rudém právu. V roce 1921 vstoupil do Komunistické strany Československa. Za své politické aktivity byl dvakrát uvězněn. V roce 1929 podepsal takzvaný Manifest sedmi, což byl protest proti Gottwaldovu způsobu vedení strany, a z KSČ vystoupil. Duchem však komunistou zůstal. O dva roky později odjel do vesnice Koločava na Podkarpatské Rusi. Pobyt v této malebné, ale zároveň velmi zaostalé zemi, měl zásadní vliv na Olbrachtovu další tvorbu. Z roku 1933 pochází jeho bezesporu nejznámější kniha Nikola Šuhaj loupežník, která se stala podkladem pro četná divadelní i filmová zpracování.
Z období života na Podkarpatské Rusi pochází i povídkový soubor s židovskou tematikou Golet v údolí (1937). Přímo v Koločavě se Olbracht zasloužil o vznik filmu Marijka nevěrnice (režíroval Vladislav Vančura), k němuž napsal scénář. Snímek je zajímavý i tím, že si v něm zahráli sami obyvatelé obce.
Odkaz Ivana Olbrachta je v Koločavě ostatně dodnes velmi živý: v tamní škole je umístěno muzeum věnované jeho památce, před budovou stojí spisovatelova socha.
Za druhé světové války se Olbracht zapojil do odboje.
V roce 1945 se stal členem ÚV KSČ a později poslancem Národního shromáždění.