- Stavy českých pamětních mincí po demonetizaci
2004
Jaroslav Hašek (24. 4. 1883 – 3. 1. 1923) – český spisovatel a novinář. Autor světově známé knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.
Jaroslav Hašek se narodil v rodině středoškolského suplenta, který se později stal bankovním úředníkem. Na gymnáziu byl v primě jeho třídním profesorem Alois Jirásek, jehož ovšem Hašek v lásce příliš neměl. Za účast na politické demonstraci byl ze školy vyloučen, a tak se šel učit drogistou. Odmaturoval na pražské Českoslovanské obchodní akademii a nastoupil jako bankovní úředník v bance Slavia. Suché úřednické povolání však jeho bohémské srdce uspokojit nemohlo. Haškovým pracovištěm se staly zakouřené pražské lokály a kabarety, kde vznikaly jeho první satiry a humorné příběhy. V roce 1908 se stal redaktorem časopisu Svět zvířat. Články, ke zděšení odborné veřejnosti, pojal velmi svérázně: psal například o zvířatech, která vůbec neexistují, nebo se až vědeckým způsobem zabýval hudebním nadáním psů. U podobných mystifikací se Hašek určitě náramně bavil, zaměstnavatel však zřejmě smysl pro humor postrádal a budoucího spisovatele na hodinu propustil.
Svět zvířat ale nebyl jediný. Hašek přispíval do Českého slova, Čechoslovanu, Pochodně a Humoristických listů.
V roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona a sám sebe vyhlásil za kandidáta. Tato další mystifikace byla parodií na tehdejší politické poměry.
Ve válečném roce 1915 narukoval na východní frontu, kde se nechal zajmout a následujícího roku se přihlásil do československých legií, později do Rudé armády.
Domů se vrátil v roce 1920 a brzy se pustil do velkolepého románu o vojákovi Švejkovi. Vytvořil postavu přihlouplého, ale zároveň mazaného a dobrosrdečného chlapíka, který příkazy nadřízených plní s absurdní důsledností a nastavuje tak zrcadlo celému, v podstatě stejně hloupému systému. Sama osoba Josefa Švejka byla ovšem staršího data. Objevila se už ve sbírce Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky v roce 1912. Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války byla přeložena do více než padesáti jazyků a stala se předlohou pro několikerá filmová zpracování.
Jaroslav Hašek zemřel po těžké nemoci v nedožitých čtyřiceti letech v Lipnici nad Sázavou. Na jeho špatném zdravotním stavu se nepodepsala jen náklonnost k alkoholu, ale i strádání v době první světové války.