Sada je sběratelsky zajímavá nejen námětem a nákladem, ale v případě sběratelských provedení i číslováním!
Odražky medaile z jiného kovu, jiné hmotnosti:
- Návrhy mince Obecní dům v Praze Ag
- Návrhy mince Obecní dům v Praze Ag 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
-
Návrhy mince Obecní dům v Praze Au 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
Sada obsahuje tři umělecké návrhy na minci z emisního plánu ČNB
200 Kč
Obecní dům – jedna z nejznámějších pražských secesních staveb. Původně se nazývala Reprezentační dům hlavního města Prahy. Budova je silně spjata s moderní českou historií: 28. října 1918 v ní byla vyhlášena první Československá republika. V listopadu 1989 se pak v Obecním domě poprvé sešli představitelé Občanského fóra se zástupci komunistické vlády. V těsné blízkosti Obecního domu stojí jeden ze symbolů Prahy: gotická Prašná brána, která byla součástí obranného systému Starého Města.
Potřeba zbudování českého společenského a reprezentativního střediska, jako protiváhy tehdy Německého domu (nyní Slovanský dům), byla formulována v Pamětním spisu, který v roce 1901 zaslal městské radě spolek Měšťanská beseda. O dva roky později se uskutečnila architektonická soutěž, z níž však nevzešel vítězný návrh. Městská rada nakonec zpracováním projektu pověřila architekty Antonína Balšánka a Osvalda Polívku, na jejichž práci dohlížela devítičlenná komise.
Konečný projekt i s rozpočtem, který představoval tři miliony korun, byl schválen 10. prosince 1904 a v létě příštího roku započala stavba. Objekt byl slavnostně otevřen 22. listopadu 1912, některé části budovy však byly zprovozněny už tři roky předtím. Na výzdobě Obecního domu se podílela celá plejáda tehdejších významných umělců. Byli mezi nimi malíři Mikoláš Aleš, Alfons Mucha, Max Švabinský, Josef Ulman, Jakub Obrovský a další. Ze sochařů k podobě budovy přispěli mezi jinými i Josef Václav Myslbek, Josef Mařatka nebo třeba Ladislav Šaloun a Bohumil Kafka.
Česká národní banka
vyhlásila veřejnou soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunu
200 Kč Obecní dům v Praze. Těchto
mincí bylo vydáno 21.300 ks
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
1 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
50 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Návrh Jana Smrže
zn. (Antonín)
Averz:
Jako obdiv zdobné secesi pojal svoji medaili Jan Smrž. Lícní strana představuje majestátní vstup do budovy Obecního domu, jemuž vévodí vznosný hlavní otevřený vchod s reprezentačním polokruhovým balkónem, který je přístupný z Primátorského sálu. Oválný vstupní prostor pod hlavní kopulí zdobí polokruhový obraz podle předlohy Karla Špillara.
Reverz: Zdobnost secesního stylu vyniká na rubové straně, kde v horní části je zobrazen detail vstupní výzdoby, v dolní části dekorativní prvky.
Návrh Terezy Eisnerové
(A zn. Můra, R zn. Pouť)
Averz:
Čelní pohled na Obecní dům zvolila pro lícní stranu Tereza Eisnerová. Monumentálnost a dekorativnost stavby podtrhuje vstup z Náměstí Republiky, jemuž dominuje centrální část budovy, zakončená výraznou kupolí. Prostor pod ní zdobí polokruhový obraz ze skleněné barevné mozaiky Apotheosa Prahy podle předlohy Karla Špillara. Obraz je lemován zlatým nápisem s citátem Svatopluka Čecha: „ZDAR TOBĚ PRAHO! VZDORUJ ČASU ZLOBĚ, JAK ODOLALAS VĚKY BOUŘÍM VŠEM!“. Od centrální části vybíhají dvě křídla budovy a kompozice je rámována opisem, zakončeným dekorativními rostlinnými motivy.
Reverz:
Rubová strana skládá hold secesnímu výtvarnému stylu a přibližuje jednu z vitráží v interiéru Obecního domu s dívčí tváří z profilu a dekorativními rostlinnými a geometrickými prvky.
Návrh Jaroslava Bejvla
zn. (Síla tvůrčí)
Averz:
Průčelí pražského Obecního domu, rozbíhající se do dvou bočních křídel a vrcholící vysokou kopulí, je hlavním motivem lícní strany medaile Jaroslava Bejvla. Místo vstupní otevřené dvorany však autor umístil dekorativní secesní prvek s ženskou hlavou a ozdobným nápisem SÍLA TVŮRČÍ.
Reverz:
Oslava secesní dekorativnosti vyzařuje i z rubové strany, kde centrální motiv prolamované vázy zkrášlují a doplňují četné rostlinné prvky a ozdoby.
Informace k sadě návrhů:
Umělecké návrhy v sadě neobsahují uvedení nominální hodnoty 200 Kč a
proto nejsou zákonným platidlem. Jsou označeny příslušnou puncovní
značkou. Dodavatelem materiálu pro ražbu českých mincí i těchto
sad uměleckých návrhů je Münze Österreich.
Nepřehlédněte:Stříbrné odražky
jsou vydány i ve speciálním provedení povrchové úpravy mincovní plochy
ušlechtilou patinou. Každý odražek je patinován ručně, aby získal
krásu stáří a lépe vynikla plastika jednotlivých detailů jeho reliéfu.