Zlaté mince Mince

r.1998 150. výročí narození Františka Kmocha

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor Ladislav Kozák

- Další informace o této minci

150. výročí narození Františka Kmocha                  

Další mincí, která se vydává v roce 1998, je pamětní stříbrná mince ke 150. výročí narození kapelníka a hudebního skladatele Františka Kmocha. Vysloví-li se jméno Kmoch, automaticky se vybavují slova „dechovka“ a „Kolín“. Kmochovy pochody se staly velmi populárními, stejně jako kolínské festivaly dechových hudeb. Je zajímavé, že zatímco Češi považují dechovou hudbu spíše za příznačnou pro německou kulturu, Němci ji řadí mezi typické projevy kultury české.                

Český kapelník a hudební skladatel František Kmoch se narodil 1. 8. 1848 v Zásmukách u Kolína. Vystudoval Učitelský ústav v Praze a stejně jako Jakub Jan Ryba a řada dalších českých skladatelů se stal na začátku své životní kariéry učitelem. Výchova v muzikantské rodině mu vštípila lásku k hudbě, o kterou se brzy začal zajímat více než o učitelské povolání. Když se v roce 1872 kmoch stal dirigentem sokolské hudby v Kolíně, měla kapela za sebou rok nijak významného působení. O rok později, v roce 1873, už se zapsal do povědomí českých vlastenců při odhalování Jungmannova pomníku v Praze. Kmoch se vzdal kariéry učitele a plně se věnoval hudbě a orchestru, se kterým pak dlouhá léta koncertoval. Ve svém nejúspěšnějším období sokolská dechová hudba z Kolína hrála v různých státech Evropy i za oceánem. Vedla tanečních skladeb a písní se Kmochovou specialitou staly pochody, které se při různých příležitostech hrají dodnes.                

Stejně jako v případě pamětní mince vydané u příležitosti oslav narození P. J. Šafaříka nebo F. Palackého se největším problémem při výběru návrhů na pamětní minci k oslavě Františka Kmocha stala jeho podoba. Komise konstatovala, že byla předložena velmi široká škála portrétů sahající od císařského veličenstva Františka Josefa I. až po Karla Havlíčka Borovského. Dalším kamenem úrazu pro řadu výtvarníků byla skutečnost, že Kmochova hudba byla hudbou sokolskou. Přestože informace o tom byla v životopisné stati připojené k podmínkám neomezené anonymní soutěže obsažena, atributy vyjadřující tuto skutečnost na řadě návrhů scházely a návrhy se spíše vázaly k městu Kolínu. Přesto komise konstatovala, že předložené návrhy mají vesměs dobrou úroveň. Pouze jeden návrh byl vyloučen z dalšího hodnocení pro technickou nedokonalost.                

Komise vybrala v anonymním hodnocení tři návrhy, u nichž odborná poradkyně konstatovala nejvěrnější podobu. První cenu a doporučení k realizaci komise udělila návrhu Ladislava Kozáka pro přesvědčivost portrétu a jeho klasické provedení odpovídající době působení Františka Kmocha. Druhou cenu obdržel návrh Jiřího Věnečka, na němž komise konstatovala menší závady v kompozici rubové strany, zejména problematické umístění notové osnovy s faksimile podpisu ve výšce očí a absenci atributů sokolského hnutí. Třetí cenu obdržel návrh Vladimíra Oppla, na jehož lícní straně komisi vadily stylizované hudební nástroje-„trouby“, které provedení odpovídají spíše staré hudbě a byly již jednou použity na pamětní minci k připomenutí založení České filharmonie. Mince byla vydána 22. července 1998.


Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.