Zlaté mince Mince Svět

Svět mincí

Mince jsou nedílnou součástí historie a kultury mnoha zemí po celém světě. Každá mince má jedinečné vlastnosti, které odrážejí národní identitu, politickou situaci a ekonomický vývoj svého regionu. Historie mincovnictví sahá až do starověké Lýdie v dnešním Turecku, kde se objevily první mince kolem 7. století př. n. l. Postupně se rozšířily do Řecka a Říma, kde získaly pevné postavení v obchodním světě. Lidské dějiny jsou dějiny psané mincemi. Dnes se mince vyrábějí z různých materiálů, mají standardizované tvary a hodnoty, ale stále si uchovávají svůj význam jako symbol národní identity. Navíc jsou sběratelsky velmi ceněny a často se stávají cennými investicemi, které ztělesňují jak uměleckou krásu, tak historický význam.

SVĚT LIDÍ JE SVĚTEM MINCÍ

Mince, které dnes používáme jako platidlo v mnoha zemích světa, mají fascinující a dlouhou historii sahající tisíce let zpět. Každý stát či říše měla a má své specifické mincovní zvyklosti, jež byly ovlivněny geografickými, ekonomickými, kulturními a politickými faktory. Od prvních ražených mincí v Lýdii po moderní digitální měny, mince se staly základním kamenem obchodování a prostředkem pro vyjádření identity a moci. Podívejme se na vznik, historii a vývoj mincí v různých oblastech světa, stejně jako na jejich zajímavosti a odlišnosti.

1. Vznik mincí – Starověká říše Lýdie

První mince, jaké známe dnes, se objevily kolem roku 600 př. n. l. v Lýdii, oblasti nacházející se na území dnešního Turecka. Lýdský král Kroisos, známý pro své bohatství, zavedl první ražbu mincí, které byly vyrobeny ze směsi zlata a stříbra zvané elektrum. Tyto mince měly standardizovanou hmotnost a tvar, což zajišťovalo jejich jednotnou hodnotu a snadnou použitelnost v obchodě. Od Lýdie se mincovnictví rozšířilo do starověkého Řecka, kde Řekové začali razit mince ze zlata, stříbra a bronzu, zdobené portréty bohů, zvířat a symbolů městských států.

2. Mince ve starověkém Řecku a Římě

Ve starověkém Řecku se mince staly důležitým symbolem moci a prestiže městských států. Nejznámější jsou aténské tetradrachmy, na nichž byla vyobrazena sova, symbol moudrosti a ochrany, spolu s božskou patronkou Athén – bohyní Athénou. Každý městský stát razil vlastní mince, což sloužilo k propagaci jejich identity a suverenity. Řecké mince se také často používaly v mezinárodním obchodě a byly vysoce ceněny pro svou čistotu a kvalitu.

Po Řecích převzal mincovnictví Řím, který vytvořil jeden z nejsložitějších mincovních systémů starověku. Římané zavedli mince jako prostředek k výplatě armády, což jim umožnilo rozšiřovat své území. Mezi nejznámější římské mince patří denár, ražený ze stříbra, který se stal standardním platidlem v celé říši. Římské mince byly často zdobeny portréty císařů a symboly, které měly propagovat jejich politické programy a úspěchy.

3. Mince v Číně – Od starověku po dynastii Čching

Zatímco v Evropě a Středomoří se mince vyvinuly z kulatých stříbrných nebo zlatých kusů, v Číně měly mince zpočátku zcela jinou podobu. První čínské mince vznikly kolem roku 600 př. n. l. a měly tvar drobných replik předmětů, jako byly nože a motyky. Tyto "nožové" a "motykové" mince symbolizovaly bohatství a byly používány jako směnný prostředek.

Ve 3. století př. n. l. byly zavedeny typické kulaté mince s čtvercovým otvorem uprostřed, což usnadňovalo jejich nošení na provázku. Tento styl se stal standardem čínského mincovnictví po další tisíciletí. Za dynastie Čching (1644–1912) byly mince raženy z mědi a železa a nesly nápisy vyjadřující prosperitu a moc císařského dvora. Tyto mince sloužily nejen k obchodním účelům, ale měly také symbolický význam a často byly používány jako amulety.

4. Islámské mince – Dínár a Dirham

V islámském světě byly první mince zavedeny během vlády Umajjovského chalífátu (661–750 n. l.). Mince se dělily na zlatý dínár a stříbrný dirham. Dínár pochází z římské mince „denarius“, zatímco dirham je odvozen od perské mince. Islámské mince nesly citáty z Koránu a byly pečlivě navrženy tak, aby neobsahovaly žádné obrazové ztvárnění lidí či zvířat, což odpovídalo islámským náboženským pravidlům. Tyto mince se rychle rozšířily po celém islámském světě a byly používány v obchodních centrech od Španělska po Indii.

5. Evropské mince středověku a renesance

Ve středověké Evropě měly mince různé tvary a velikosti, což odráželo politickou roztříštěnost kontinentu. Mezi nejznámější patřil denár, který razil Karel Veliký a který se stal hlavní měnou v karolinské Evropě. Ve 13. století zavedl v Čechách Václav II. pražský groš, který se rychle stal jednou z nejvýznamnějších mincí střední Evropy a používal se v obchodních transakcích po celé oblasti.

Období renesance přineslo návrat ke klasickým vzorům a vznik mincí, které oslavovaly umění a vědu. Jednou z nejkrásnějších mincí renesance byl florén z Florencie, který symbolizoval bohatství a moc městských států Itálie. Tyto mince byly pečlivě navrženy a často zdobené portréty vládců a složitými ornamenty.

6. Moderní mince v různých oblastech světa

V novověku se mince staly standardizovaným prostředkem směny. Vznik národních států vedl ke sjednocení mincovních systémů, což usnadnilo obchod a stabilizovalo měny. Mezi nejvýznamnější moderní mince patří:

  • Americký dolar: Zaveden v roce 1792, americký dolar rychle získal globální prestiž a stal se jednou z nejpoužívanějších měn na světě.
  • Britská libra: Původně ražená jako zlatá mince v 13. století, libra si udržela své místo jako jedna z nejstarších měn světa.
  • Indická rupie: Rupie má dlouhou historii sahající až do doby Mughalské říše a zůstává hlavní měnou indického subkontinentu.

7. Zajímavosti o mincích

  • Švédsko bylo jednou z prvních zemí, která zavedla papírové peníze, ale zároveň používala obrovské měděné mince, které vážily několik kilogramů.
  • Panamské balboa má stejný vzhled a hodnotu jako americký dolar, což odráží silný vztah mezi Panamou a Spojenými státy.
  • Ekvádorský sucre byl v roce 2000 nahrazen americkým dolarem, ale mince s podobou sucru jsou stále používány v místních transakcích.

Mince z různých zemí světa tak odrážejí nejen ekonomické, ale i kulturní a politické změny, které formovaly historii jednotlivých národů. Každá mince nese příběh o svém vzniku, vládě a kultuře, kterou zastupuje.

PAMĚTNÍ MINCE

EXOTICKÉ USA KANADA ČÍNA AUSTRÁLIE NOVÝ ZÉLAND
ZÁRUKY SPOKOJENOSTI
Při nákupu numismatikcých unikátů.

SLEDUJEME
Produkci všech světových mincoven.
VYBÍRÁME
Z ohromné nabídky to nejzajímavější.
DOVÁŽÍME
Do ČR atraktivní mince přímo ze zahraničí.
KONTROLUJEME
Každou zásilku aby nebyla poškozená.
VYSTAVUJEME
Nabídku ve specializované prodejně v Praze.
SROVNÁVÁME
Cenu s konkurencí. Jsme vždy levnější.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,8


Hodnotilo 4 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY
Zlatovna vám přináší zprávy ze světa české historie, umění a kultury.
Australské mince
AUSTRALSKÉ
MINCE
Americké mince
MINCE
USA
Kanadské mince
KANADSKÉ
MINCE
Čínské mince
ČÍNSKÉ
MINCE
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.