Zlaté mince Mince Evropa

Evropa

V naší nabídce naleznete širokou škálu mincí z předních evropských zemí, které představují nejen historické, ale i umělecké hodnoty. Každá mince Evropy přináší jedinečný pohled na historii, kulturu a umění daného národa. Na výběr máte mince z následujících států: Andorra, Belgie, Británie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Luxemburk, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Řecko. Každá z těchto zemí vydává mince, které jsou nejen cenným sběratelským kouskem, ale i symbolem národní identity. Vybírejte z pamětních, oběžných i zlatých mincí – každý přírůstek do sbírky je jedinečný a přináší do vašeho domova kousek historie dané země.

EVROPA V PROUDU ČASU

Dějiny Evropy jsou fascinující směsicí historie, kultury, zeměpisu a politického vlivu. Tento kontinent, známý jako „kolébka západní civilizace“, hrál klíčovou roli v utváření moderního světa. Evropa je domovem různorodých národů, jazyků a kultur, které se vyvinuly v průběhu tisíciletí a přispěly ke vzniku mocných impérií, inovativních vědeckých objevů, uměleckých děl a filozofických směrů.

1. Počátky a báje

Původ názvu Evropa sahá až do řecké mytologie. Podle báje byla Evropa krásná fénická princezna, kterou unesl bůh Zeus, přeměněný na býka, a odnesl ji na Krétu. Tento mýtus dal jméno celému kontinentu, i když původní význam jména „Evropa“ není zcela jasný. Slovo může pocházet ze starořeckého výrazu „eurys“ (široký) a „ops“ (tvář), což by se mohlo volně překládat jako „široce ztvárněná země“. Tato legenda symbolizuje silný vztah mezi Evropou a starověkými středomořskými civilizacemi.

2. Nejstarší písemné doklady

Nejstarší písemné záznamy pocházejí ze starověkého Řecka a Mezopotámie, kde obchodní a diplomatické dokumenty obsahovaly odkazy na oblasti, které bychom dnes považovali za evropské. Základy písemné kultury v Evropě položili starověcí Řekové a Římané. Homérské eposy „Ilias“ a „Odyssea“ z 8. století př. n. l. jsou jedny z prvních literárních děl, která se dochovala a poskytují vhled do tehdejších společností.

3. Vztahy Evropy s Asií a Afrikou

Od počátků civilizace byla Evropa úzce propojena s Asií a Afrikou. Středomořské moře tvořilo obchodní cestu, která spojovala evropské státy se starověkým Egyptem, Fénicií a Persií. Řecké městské státy obchodovaly s Egyptem a jejich kultura byla částečně ovlivněna východními civilizacemi.

V pozdějších dobách hrály významnou roli při formování vztahů mezi Evropou a Asií i křížové výpravy, které nejen že měly náboženský a vojenský charakter, ale vedly i k oživení obchodních cest. Hedvábná stezka, která spojovala Čínu s Evropou, umožnila kulturní a obchodní výměnu mezi Evropany a asijskými civilizacemi. Evropané se tak seznámili s papírem, střelným prachem a kompasem, což mělo obrovský dopad na evropskou společnost.

4. Evropská impéria

Evropa se v průběhu času stala místem vzniku mnoha mocných říší a impérií, která měla vliv na velkou část světa:

  • Římská říše (27 př. n. l. – 476 n. l.) byla jedním z největších a nejvýznamnějších impérií starověku. Zahrnovala většinu západní Evropy a Středomoří a vytvořila právní a politický systém, který ovlivňuje evropskou kulturu dodnes.
  • Byzantská říše (330–1453) byla pokračovatelem římské říše na východě a měla obrovský vliv na vývoj křesťanské kultury a umění.
  • Franská říše (5.–9. století) pod vedením Karla Velikého položila základy pro pozdější rozvoj evropských států a šíření křesťanství.
  • Habsburská říše, Britské impérium a Francouzská koloniální říše se ve středověku a novověku rozšířily na všechny kontinenty a výrazně přispěly k formování globální politiky a ekonomiky.
  • Španělská říše (15.–19. století) byla však klíčovým hráčem během evropské éry objevování a expanze. Díky svým námořním expedicím a dobyvatelským výpravám se Španělé stali první evropskou mocností, která obsadila velké části Nového světa. Objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492 otevřelo Španělsku cestu k založení rozsáhlé koloniální říše v Latinské Americe, Karibiku a na Filipínách. Do konce 16. století Španělé kontrolovali rozsáhlá území od Kalifornie po Argentinu.

Význam mořeplavby a objevování světa

Španělská říše hrála rozhodující roli v éře mořeplavby a objevitelských výprav. Mořeplavba se stala strategickou oblastí, díky níž získala Evropa přístup k novým obchodním cestám, bohatým nalezištím drahých kovů a rozšíření svého politického a kulturního vlivu. Španělsko a Portugalsko, jako první námořní mocnosti, si rozdělily svět podle smlouvy z Tordesillas (1494), která určovala sféry vlivu ve světě. Tato éra mořeplavby vedla k objevu nových zemí, šíření evropských kulturních a náboženských hodnot a rozvoji nových obchodních cest.

Díky dobytí říší jako Aztécké a Incké říše získalo Španělsko přístup k obrovskému množství zlata a stříbra, což vedlo k rychlému růstu jeho moci. Vytvoření manilských galeon, obchodních lodí spojujících Filipíny a Mexiko, umožnilo vznik globálních obchodních sítí. Španělské přístavy jako Sevilla a později Cádiz se staly klíčovými uzly světového obchodu.

Vliv Španělska v Americe vedl k zavedení haciendového systému a šíření katolické víry prostřednictvím misijních stanic. Rozsah španělské říše v Americe, známý jako Vicekrálovství Nové Španělsko a Vicekrálovství Peru, tvořil základ pro moderní španělsky mluvící svět. Španělská koruna kontrolovala tuto obrovskou oblast po více než tři století, než začala v 19. století ztrácet své kolonie v důsledku válek za nezávislost.

Mořeplavba a rozvoj obchodních tras měly zásadní vliv i na další evropské země. Británie, Francie, Nizozemsko a Portugalsko se následně zapojily do závodu o koloniální impéria a obchodní dominance. Tento proces vedl k vytváření evropských obchodních společností, jako byla Britská Východoindická společnost, a k rozvoji transatlantického obchodu.

Evropa se tak díky své námořní expanzi stala globálním ekonomickým centrem a určovala světové obchodní toky. Evropská impéria nejen že vytvořila nové politické mapy světa, ale také přispěla k kulturní a ekonomické globalizaci.

5. Přínos Evropy v oblastech kultury, vědy a společnosti

Evropa je kolébkou mnoha zásadních kulturních, vědeckých a filozofických směrů, které ovlivnily celý svět:

  • Renesance (14.–17. století): Období rozkvětu umění, literatury a vědy v Itálii, které se následně rozšířilo do celé Evropy. Umělci jako Leonardo da Vinci a Michelangelo zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách umění.
  • Osvícenství (17.–18. století): Hnutí, které kladlo důraz na rozum, vědu a individuální svobody. Filozofové jako Voltaire, Kant a Rousseau ovlivnili myšlení moderní společnosti.
  • Průmyslová revoluce: Z Anglie se rozšířila do celé Evropy a přinesla technologický a ekonomický pokrok, který změnil charakter společnosti a práce.
  • Hudba: Evropští skladatelé jako Bach, Beethoven, Mozart a Chopin vytvořili základ klasické hudby.
  • Věda a technika: Evropští vědci jako Newton, Galileo a Darwin přinesli zásadní objevy ve fyzice, astronomii a biologii.

6. Náboženství a jeho vliv

Evropa byla po staletí centrem křesťanství. Šíření křesťanství z Říma a Konstantinopole vytvořilo náboženský základ, který ovlivnil politiku, umění a vzdělávání po celá staletí. Po reformaci v 16. století se Evropa rozdělila na katolické a protestantské země, což vedlo k dlouhotrvajícím náboženským konfliktům, jako byla třicetiletá válka.

7. Význam členitosti Evropy

Evropa má velmi členité pobřeží a pestrou geografii – s horami, řekami a rovinami – což vedlo k vytvoření mnoha izolovaných kulturních a jazykových oblastí. Členitost kontinentu podporovala vznik různých politických jednotek a etnických skupin, což je důvodem rozmanitosti jazyků a národů na malém území.

8. Národy a jazyky

Evropa je domovem stovek národů a etnických skupin, které mluví více než 200 jazyky. Nejrozšířenější jazykové rodiny jsou:

  • Indoevropské jazyky, které zahrnují germánské, románské, slovanské a keltské jazyky.
  • Uralické jazyky: Patří sem maďarština, finština a estonština.
  • Baskický jazyk je izolátem a nemá žádné příbuzné jazyky.

Evropa je také místem jazykových střetů a kulturní výměny, což vedlo ke vzniku mnoha bilingvních oblastí a jazykových variant.

Evropa byla vždy dynamickým kontinentem, který ovlivňoval dějiny světa. Její různorodá kultura, inovace a politický vývoj vytvořily komplexní a fascinující historii, která je základem moderního světa.

EVROPSKÉ MINCE

Andorra Belgie Británie Estonsko EU Finsko Francie Irsko Itálie Kypr Litva Lotyšsko Luxemburk Maďarsko Malta Německo Nizozemí Polsko Portugalsko Rakousko San Marino Slovinsko Španělsko Švýcarsko Řecko
ZÁRUKY SPOKOJENOSTI
Při nákupu numismatikcých unikátů.

SLEDUJEME
Produkci všech světových mincoven.
VYBÍRÁME
Z ohromné nabídky to nejzajímavější.
DOVÁŽÍME
Do ČR atraktivní mince přímo ze zahraničí.
KONTROLUJEME
Každou zásilku aby nebyla poškozená.
VYSTAVUJEME
Nabídku ve specializované prodejně v Praze.
SROVNÁVÁME
Cenu s konkurencí. Jsme vždy levnější.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
5


Hodnotilo 9 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY
Zlatovna vám přináší zprávy ze světa české historie, umění a kultury.
Francouzské mince
FRANCOUZSKÉ
MINCE
Švýcarské mince
ŠVÝCARSKÉ
MINCE
Bristké mince
BRITSKÉ
MINCE
Rakouské mince
RAKOUSKÉ
MINCE
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.
RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...