Zahájení výuky na pražské konzervatoři
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor MgA. Martin Dašek
- Další informace k této minci naleznete zde
Zahájení výuky na Pražské konzervatoři připomene pamětní stříbrná mince, kterou vydává Česká národní banka do oběhu 30. března 2011.
Výtvarný návrh mince byl vybrán v neomezené anonymní soutěži, do které autoři zaslali 21 sádrových modelů. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Martina Daška, druhou cenu komise udělila návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové a na třetím místě skončil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Bankovní rada na svém zasedání dne 25. února 2010 schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Martina Daška.
Česká mincovna a.s. razila mince ze stříbra o ryzosti 0,925 v běžném a špičkovém (tzv. proof) provedení, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká, mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla 2,35 mm.
Na líci dvousetkoruny je kompozice tří hudebních nástrojů, které jsou předmětem výuky na Pražské konzervatoři. Vlevo je lesní roh, uprostřed hoboj a vpravo violoncello. Název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ je umístěn v horní části vyobrazení violoncella. Značka České mincovny je umístěna pod zkratkou peněžní jednotky.
Na rubu dvousetkoruny je kompozice dalších hudebních nástrojů – vlevo je fagot, uprostřed hoboj a vpravo v obrysu kontrabas. Pod letopočtem „2011“ je značka autora dvousetkoruny, MgA. Martina Daška.
Ke každé minci se dodává katalogová karta béžové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.
Zahájení výuky na pražské konzervatoři
Hodnocení v Komisi pro posuzování návrhů na české peníze proběhlo dne 26. ledna 2010. Odborným poradcem byl Mgr. Pavel Trojan, ředitel Pražské konzervatoře. Jeden návrh byl pro nesplnění technických podmínek soutěže vyřazen z dalšího hodnocení. Ostatní návrhy hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno devět návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení tématu, přílišné zaměření na architekturu budovy Pražské konzervatoře, případně pro výtvarné nedostatky v kompozici, písmu či modelaci. Ve druhém kole získalo základní odměnu sedm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a výstižněji zachycovaly zadané téma. Zvýšenou odměnu ve druhém kole obdržel jeden návrh za profesionální zpracování tématu.
Do třetího kola postoupily tři návrhy, které byly podle názorů členů komise výtvarně nejzdařilejší a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Martina Daška pro výjimečně čisté, graficky i sochařsky dokonalé řešení obou stran kompozice a vyjádření určité jemnosti hudby. Druhou cenu obdržel návrh akademické sochařky Majky Wichnerové za velmi razantní kompozici. Třetí cena byla udělena návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za dobře vyplněné obě strany mince a zobrazení jak hudebních nástrojů vyučovaných na Pražské konzervatoři, tak její budovy.
Návrh akademické sochařky Majky Wichnerové oceněný za velmi razantní kompozici
Třetí cena pro návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za dobře vyplněné obě strany mince a zobrazení jak hudebních nástrojů vyučovaných na Pražské konzervatoři, tak její budovy.