Jméno Bořivoj?
MEDAILE SE JMÉNEM BOŘIVOJ
30. červenec je den, kdy má Bořivoj dle českého kalendáře svátek. Proto je středa 30. 7. 2025 dnem, kdy společně oslaví svátek neboli jmeniny, celkem 1976 českých nositelů jména Bořivoj. (statistika Ministerstva vnitra ČR 2016)
Každé jméno (i Bořivoj) je jedinečné, stejně jako každý z nás. Provází nás celý život. Je zároveň prvním slovem, které jsme se jako děti naučili rozeznávat. Naše jméno je taky prvním slovem, které jsme se učili vyslovit. Začali jsme jej používat dokonce dřív než slovo "já".
Význam jména Bořivoj
Bořivoj je staroslovanským mužským jménem. Vyskytuje se i ve zkrácené podobě jako Bořek. Význam obou jmen je shodný, tedy „bojovník“, „ten, kdo vede vojsko do boje“. Jméno vychází ze dvou staroslovanských slov. Prvním je „boroti“ s významem „bořit, bojovat“, druhým pak „voj“, které představuje množné číslo ke slovu „voják, vojín“.Zdrobněliny jména Bořivoj
Bořa, Bořík, Vojan, VojekVarianty jména Bořivoj
* Slovensky, srbocharvátsky: ''Borivoj''* Polsky: ''Borzywoj''
Známí nositelé jména
* Bořivoj I. – první historicky doložený český panovník* Bořivoj II. – český kníže v letech 1100–1107 a 1117–1120
* Bořivoj Čelovský – český historik
* Bořivoj Minář (* 1959) – český podnikatel a viceprezident Hospodářské komory České republiky
* Bořivoj Navrátil – český herec
* Bořivoj Penc – český herec
* Bořivoj Zeman – český režisér
PŘÍJMENÍ ODVOZENÁ OD JMÉNA BOŘIVOJ
Bořivoj jest staženo z boři a voj: boři hledí ku slovesu ruskému boroť, borju (česky by znělo bráti, praes. boři), jež značí zápasiti, bojovati; v češtině vyhynulo, ale pamatují na ně jména obecná zbraň, brána a vlastní Bořivoj, Lstibor, Příbram a j. Bořivoj tedy znamená muže, jenž zápasil s vojem anebo jenž překonal vojsko.Patří pak sem tato příjmení: Bořej ; Bořan, Bořen, Boreň, Bořina, Borna, Bornák; Bořek, Bořkovec; Borek, Borkovec; Bořík, Borák; Boroš, Boreš, Borš (a zněmčilé Porš), Borč, Boršík; Bořeta, Bořita, Boruta; Borys, Borýsek; Borl. — Některá z příjmení těchto lze také vztahovati k Bořislavu (slavný bojovník), na nějž upomíná osada Bořislav u Teplice. Bořan, Borák připouštějí i druhý výklad, totiž co obyvatel boru.*) Vůbec často při výkladu příjmení narazíme na dva, tři zcela rozdílné smyslem i původem pojmy. Němec Andersen vydal o té věci, ovšem hledě jen k jazyku německému, celou knihu: „Konkurenzen in der Erklärung der deutschen Geschlechtsnamen. Heilbronn 1883."
Jmen osadních sem náležících jest veliký počet: Bořejov, Bořenov, Bořenovice a Bořanovice, Bořkov, Boř- kovice, Boříkov, Bořikovice, Borákov, Borec, Borčice, Borkov, Borkovice, Boršov, Boršíkov, Borotín, Borotice, Bořetín, Bořetice, Bořitov, Bořice.
* Šafařík ve Slov. Starožitnostech jméno Borys má za turecko-bul- harské; ale není proč se tak domýšleti; jest od Bořivoje nebo Bořislava zcela správně utvořeno; zrovna jako Baudys od Budislava, Hodys od Hodslava, Mikys od Mikoláše, Vondrys od Ondřeje atd.
Zdroj: Naše příjmení, Antonín Kotík, Praha 1897
SLAVNÍ NOSITELÉ JMÉNA BOŘIVOJ
* Bořivoj Zeman.(6. 3. 1912 Praha – 23. 12. 1991 Praha) – filmový režisér, scenárista