Jméno Havel?
MEDAILE SE JMÉNEM HAVEL
16. říjen je den, kdy má Havel dle českého kalendáře svátek. Proto je čtvrtek 16. 10. 2025 dnem, kdy společně oslaví svátek neboli jmeniny, celkem 28 českých nositelů jména Havel. (statistika Ministerstva vnitra ČR 2016)
Každé jméno (i Havel) je jedinečné, stejně jako každý z nás. Provází nás celý život. Je zároveň prvním slovem, které jsme se jako děti naučili rozeznávat. Naše jméno je taky prvním slovem, které jsme se učili vyslovit. Začali jsme jej používat dokonce dřív než slovo "já".
Význam jména Havel
Jméno pochází z latinského označení Gallus s významem "Gal, obyvatel Galie". Latinské slovo "gallus" se překládá jako "kohout".Zdrobněliny jména Havel
Havlík, Háva, HavelekVarianty jména Havel
* Slovensky, maďarsky: ''Gál''* Polsky: ''Gaweł''
* Srbocharvátsky: ''Gal''
* Italsky: ''Gallo''
* Španělsky: ''Galo''
* Francouzsky: ''Gall'' nebo ''Gallien''
* Nizozemsky, německy: ''Gallus''
* Latinsky, anglicky: ''Galus''
Známí nositelé jména
* Svatý Havel* Havel Cahera – český staroutrakvistický kněz
* Karel Havlíček Borovský – též Havel, český básník a novinář
PŘÍJMENÍ ODVOZENÁ OD JMÉNA HAVEL
Havel, z latinského Gallus; náleží sem příjmení: Havel, Havlů, Havlůj, Havlovic, Havlovec, Hablovec, Havlovek; Havla, Havle, Hable; Havlica, Havlice; Havelec, Havelka, Havelík, Havlík, Havlíček, Havlák; Havlát, Havlata, Havlátka, Havlátko; Gavlas, Havlas, Havlasa; Havlan, Havlena, Havlina, Havlín, Havlínek. Tvar Havlůj místo Havlův; toto ůj u jmen přisvojovacích (upomínající na můj, tvůj, svůj) je na Moravě dosti obyčejné, sem tam i v Čechách; sr. Machůj, Vítůj.*) Gavlas je příjmí z Moravy, kdež vůbec g se ve mnohých slovech zachovalo, kde v češtině ustoupilo h.Místní názvy: Havlice a Havlovice.
* S tvarem tím čeština není osamělá v jazycích slovanských. U Kašubů místo evic, ovic výhradně slyšeti eje, oje: Koczeje, Nowakoje; Nowakoje totiž předpokládá Nowakoj (Novakůj) a odtud Nowakojie- Nowakoje.
Zdroj: Naše příjmení, Antonín Kotík, Praha 1897