Jméno Kazimír?
MEDAILE SE JMÉNEM KAZIMÍR
5. březen je den, kdy má Kazimír dle českého kalendáře svátek. Proto je středa 5. 3. 2025 dnem, kdy společně oslaví svátek neboli jmeniny, celkem 280 českých nositelů jména Kazimír. (statistika Ministerstva vnitra ČR 2016)
Každé jméno (i Kazimír) je jedinečné, stejně jako každý z nás. Provází nás celý život. Je zároveň prvním slovem, které jsme se jako děti naučili rozeznávat. Naše jméno je taky prvním slovem, které jsme se učili vyslovit. Začali jsme jej používat dokonce dřív než slovo "já".
Význam jména Kazimír
Kazimír je slovanské jméno, skládající se z členů Kazi- („ničit, kazit“) a -mír („mír, klid, pokoj“), alternativně se může jednat o základ slova kázat, tedy ten kdo káže mír (mírotvůrce). Znamená buďto „ten, který (nechť) kazí mír“ nebo „ten, kdo káže mír“.Zdrobněliny jména Kazimír
Kazda, Kazík, Kazimírek, Kazek, Kazka, Mirek, MíraVarianty jména Kazimír
* Anglicky, francouzsky, holandsky, norsky: ''Casimir''
* Italsky,
španělsky, portugalsky: ''Casimiro''
* Německy:
''Kasimir''
* Polsky: ''Kazimierz''
* Rusky: ''Kazimir''
PŘÍJMENÍ ODVOZENÁ OD JMÉNA KAZIMÍR
Kazimir, jméno slovanské smyslu patrného*), zvláště v Polště užívané; kladu sem příjmení: Kazimour, Kazka (psáno obyčejně Kaska), Kazda. Kazimour zdá se býti jen žertovné překroucení jména Kazimír.* Vykládám totiž Kazimír co Störenfried; sv. jméno kazisvět, bylinu kazilen, maloruský název měsíce února kazydoroha (že se v tom čase tvrdé, umrzlé cesty kazí). Miklošič mír ve jménech osobních pokládá za totéž co — slav a kazi přivádí ve spojení se jménem kázati; tudíž Kazimír vykládá co vir a docendo nomen habens, „člověk jméno mající od kázání nebo-li učení“. Myslím, že výklad to velmi hledaný. - Doklad ku tvaru Kazka: „Milý Kazko!“ píše pan Vilém z Pernštejna knížeti Kazimíru Těšinskému (v Palackého Arch. Českém I.)
Zdroj: Naše příjmení, Antonín Kotík, Praha 1897