AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Zlaté mince Česká mincovna

Kolekce Hold historickým mincovnám - Biskupská mincovna Kroměříž


Náhled Averzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Biskupská mincovna Kroměříž Náhled Reverzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Biskupská mincovna Kroměříž
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Kolekce Hold historickým mincovnám
Autor: Lukáš Jan
Ražba: Česká mincovna

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká s opisem
limit provedení b.k.: 1000 ks
emise: listopad 2012

Kolekce Hold historickým mincovnám - replika tolarového období VI. Ag
KROMĚŘÍŽSKÁ BISKUPSKÁ MINCOVNA

Investiční zlato Investiční zlato

Stříbrná pamě autor: ak. soch. Jan Lukáš
autor: Jan Lukáš
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká s opisem
limit: 1000 ks 
provedení: standard
emise: listopad 2012
Kód položky: CRM1008


jak získat vzácné, vyprodané mince


VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.


Další medaile:
- I. KRÁLOVSKÁ MINCOVNA JÁCHYMOV
- II. VLAŠSKÝ DVŮR KUTNÁ HORA
- III. PRAŽSKÁ MINCOVNA
- IV. OPAVSKÁ VÉVODSKÁ MINCOVNA
- V. OLOMOUCKÁ STAVOVSKÁ MINCOVNA
- VI. BISKUPSKÁ MINCOVNA KROMĚŘÍŽ

Investiční zlato

ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Medaile s historickými motivy
Česká mincovna (Jablonec nad Nisou) Emisní plán ČM 2012

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Kroměřížský tolar Karla II. z Liechtensteina

V průběhu 17. století představovaly mince olomouckých biskupů vedle vládních habsburských ražeb nejpočetnější formu "domácích" peněz, užívaných zvláště na Moravě v běžném peněžním styku. Výjimečnost mincovnictví olomouckých biskupů v době barokní spočívala jak v neobvykle rozsáhlém majetkovém zázemí (přímé panství olomouckých biskupů zahrnovalo podstatnou část Moravy), tak i v politické váze jednotlivých biskupů, kteří si dokázali uplatňování mincovních práv prosadit.

Právě neobvyklá politická konstelace sehrála podstatnou roli při utvoření samotného právního základu raně novověkého mincovnictví olomouckých biskupů. O získání práva k ražbě vlastních mincí marně usilovali olomoučtí biskupové řadu desetiletí již v průběhu 16. století. Záminkou ke vznášení tohoto požadavku byla existence starších listin z 12. století, kterými český král Vladislav I. a římský král Konrád II. udělili olomouckému biskupu Jindřichu Zdíkovi právo razit biskupské mince na hradě Podivíně. I když moderní historiografií byla autenticita těchto listin zpochybněna, v 16. století nikdo jejich pravost nepopíral. Samotná existence nějaké staré středověké výsady však neměla velkou váhu, pokud nebyla opakovaně stávajícími vladaři potvrzována, což se až do počátku 17. století nestalo. Až 5. ledna 1608 vystavil císař Rudolf II. v Praze listinu, kterou starší mincovní práva olomouckých biskupů potvrzoval a souhlasil s přemístěním místa ražby z hradu Podivína do biskupské rezidence v Kroměříži. Ze strany Rudolfa II. však nešlo o žádnou vstřícnost vůči tehdejšímu olomouckému biskupovi Františku z Dietrichsteina. Naopak: biskup si na Rudolfu II. vydání této listiny vynutil jako podmínku svého setrvání na straně císaře v době, kdy se proti Rudolfovi chystalo vojenské tažení pod vedením jeho bratra Matyáše a kdy na straně oslabeného císaře zůstali již jen ti, komu panovník slíbil nějaké mimořádné výsady.

Získání obnoveného mincovního privilegia bylo dílem politicky vhodného okamžiku; k samotnému zahájení mincovní výroby však vedla delší cesta. V nově zřízené kroměřížské mincovně tak byla ražba vlastních mincí biskupa Františka Dietrichsteina zahájena na přelomu let 1613 a 1614. Již v předbělohorské době mince olomouckých biskupů zahrnovaly celou nominálovou škálu, od drobných půlkrejcarů přes stříbrné tolary a zlaté dukáty a jejich násobky, ražené k reprezentačním účelům. Z hlediska ekonomického však přinášely pro biskupskou pokladnu největší zisk běžné mince krejcarových hodnot, ražené již pomocí strojových technických zařízení.

Největšího významu i rozsahu produkce dosáhla kroměřížská biskupská mincovna v době biskupa Karla z Liechtensteinu-Castelkorna (1664-1695). Přes dlouhodobou snahu císaře Leopolda I. omezit v rámci habsburské monarchie činnost nevládních mincoven, provozovaných světskými i církevními knížaty, dodávala kroměřížská biskupská mincovna do oběhu ohromné množství běžných mincí v hodnotách od půl krejcaru do patnácti krejcarů. Na obecnou středoevropskou krizi stříbrného oběživa reagovala i kroměřížská biskupská mincovna zaváděním ražby do té doby nebývalých zlatých mincí nižších hodnot (půldukát, šestina a dvanáctina dukátu).

Mince vysokých hodnot zlaté a stříbrné (dukáty a tolary a jejich násobky) byly raženy jen v malém množství k reprezentačním účelům. Razidla pro tyto nominály měla vysokou uměleckou i technickou úroveň. Při výrobě mincí válcováním se razidla opotřebovávala méně než při ražbě ruční a vzhledem k nízkému počtu vyráběných exemplářů mohl být jeden pár razidel pro stříbrné tolary používán řadu let. Z původních tolarových razidel se jako odražky ve zlatě vyráběly i násobky dukátových nominálů. Pokud bylo razidlo v dobrém technickém stavu a mezi jeho původní datací a skutečnou dobou ražby byl příliš velký rozdíl, byla rytecky provedena úprava letopočtu. To byla poměrně běžná praxe i ve větších mincovnách. Takovým exemplářem je i zde replikovaný tolar s letopočtem 1683, vyrobený po rytecké úpravě z původního páru tolarových razidel z roku 1671. Replika kroměřížského tolaru z roku 1683 představuje typickou mimořádnou zdobnou a vizuálně působivou barokní reprezentační minci.

prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.

Nezapomeňte si prohlédnout rovněž ceník stříbra! Nabízíme široký výběr investičního stříbra za atraktivní ceny. Naše nabídka zahrnuje stříbrné slitky i mince od renomovaných výrobců. Investujte do kvalitního stříbra s garancí původu a přidejte do svého portfolia cenný kov, který chrání váš majetek před inflací a ekonomickou nestabilitou. Prohlédněte si naši nabídku a vyberte si to nejlepší pro své investice.

Prodej zlata v Praze můžete realizovat ve specializované prodejně v budově Obecního domu (U Prašné brány č. 2). Naše prodejna se nachází ve druhém patře a nabízí široký sortiment investičních zlatých slitků a mincí. Naši zkušení specialisté vám rádi poradí a pomohou s výběrem vhodného produktu. Navštivte nás a investujte do zlata s jistotou a bezpečností.

Krugerrand, ikonická zlatá mince, zůstává nepřekonatelnou volbou pro investory díky své dlouhé historii a stabilní ceně. S odstupem času si udržuje pozici cenově nejvýhodnější zlaté mince na trhu. Jeho široká dostupnost a uznávaná kvalita z něj dělají základní kámen každého investičního portfolia. Bez ohledu na výkyvy trhu si Krugerrand udržuje svou hodnotu a likviditu, což ho činí tou nejrozumnější volbou pro ty, kteří hledají stabilní a bezpečnou investici do zlata.

Investiční slitky hmotnosti jedné troyské unce (1 Oz) tvoří základ investičního portfolia. Jsou kompaktní, snadno obchodovatelné a ideální pro diversifikaci investic do drahých kovů.

VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlatemince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.

Averz (lícní strana):
Lícní straně tolaru dominuje poprsí jeho vydavatele biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelkorna v detailně propracovaném biskupském taláru. Mincovní plochu opisuje zkrácený text CAROL. D. G. EPVS. OLOMOVCENSIS. DVX. S. R. I. PRINCEPS (Carolvs dei gratia episcopvs Olomovcensis dvx sacri Romani imperii princeps), který dále pokračuje na rubové straně. Celý volně přeložený nápis říká: Karel, z Boží milosti biskup olomoucký, vévoda, kníže Svaté říše římské, hrabě české královské kaple a hrabě z Lichtenštejna.

Reverz (rubová stana):
Rubová strana nese složitou heraldickou výzdobu, jejíž základ tvoří čtvrcený štít srdčitého tvaru se znakem olomouckého biskupství, na jehož střed je jako tzv. srdeční štítek položen korunovaný rodový erb Lichtensteinů. Nad tímto znakem jsou umístěny symboly církevní a světské moci olomouckých biskupů, tj. biskupská mitra, berla, knížecí koruna a meč. Mezi mitrou a korunou je umístěn letopočet "1683". Dole pod štítem, obtáčeným ornamentálním pásem s rozvilinami, je v opisovém pásu umístěna značka kroměřížské mincovny. Opis v mezikruží pokračuje textem REG. CAP. BOHE. E. DE. LIECHTENSTAIN. COM.


DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM1008 nákupem získáte +3,00 ZM


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
Dnešní svět je propojený více než kdykoliv předtím a díky sociálním sítím můžeme sdílet své myšlenky, zážitky a objevy s přáteli po celém světě. Narazili jste u nás na něco zajímavého, překvapivého nebo zábavného? Podělte se o to s nimi! Není nic lepšího než přinést úsměv na tvář někoho jiného nebo obohatit jeho den novým poznatkem.

Nejde jen o zábavu – sdílením můžeme také informovat a vydělávat. Přemýšlejte o tom, jaký dopad může mít jedno kliknutí na tlačítko „sdílet“. Vaše známí se mohou dozvědět o věcech, o kterých by jinak možná nikdy neslyšeli. Můžete někoho inspirovat k zamyšlení, upozornit jej na důležitou novinku nebo jen prostě mu dát najevo, že na něj myslíte...

Sdílení zajímavých informací a zábavných momentů nás všechny sbližuje. Každý „like“ a každý komentář přináší pocit spojení, ať už jsme od sebe jakkoli daleko. Vytváříme tím svoji vlastní komunitu, která je plná života, zábavy a poznání.
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

české zlaťáky
ZÁRUKY SPOKOJENOSTI
Při nákupu investičního zlata.

ZLATO SKLADEM
Držíme skladem 98% produktů. Prodejny zásobujeme 2x týdně!
VÝHODNÁ CENA
Nakupujte za velkoobchodní ceny. Sledujte naše slevové akce!
4 PRODEJNY
Jsme v Čechách, na Moravě i na Slovensku...
3 ČS. MINCOVNY
Dodáváme ražby Pražské mincovny, České mincovny i Mincovny Kremnica!...
22 let ZKUŠENOSTÍ
Pro vaši spokojenost pracuje tým 12ti specialistů...
GARANCE VÝKUPU
Co u nás koupíte, to u nás i prodáte...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,9


Hodnotilo 10 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

JOSEF II. – FRANTIŠEK II. Pamětní ražby na holdování v Rakouském Nizozemí

Následující pojednání představí inaugurační a holdovací ražby synů Marie Terezie z dynastie habsburskolotrinské – císařů Josefa II. a Leopolda II. včetně žetonů vzbouřených brabantských a flanderských stavů.

V minulém čísle M&B byly připomenuty nejdůležitější historické události, které úzce souvisely se vznikem tzv. Rakouského Nizozemí. Kromě toho byly představeny pamětní ražby prvních dvou zde vládnoucích Habsburků, císaře Karla VI. a jeho dcery Marie Terezie, připomínající jejich inaugurace v provinciích Brabant a Flandry. Dlouhou řadu pamětních ražeb zakončí medaile a žetony Leopoldova syna, císaře Františka II.

Josef II. - nastoupení vlády v Belgii v roce 1780
Po smrti Marie Terezie († 29. 11. 1780) se její syn a spoluvládce ujal samostatné vlády. V témže roce zemřel Karel Alexandr Lotrinský († 4. 7. 1780) místodržící v Rakouském Nizozemí. Po krátkém angažmá Georga Starhemberga se stal novým generálním guvernérem Albert Casimir von Sachsen, který měl za manželku arcivévodkyni Marii Christinu, dceru Marie Terezie.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2016.



NÁMĚTOVÁ NOTAFILIE (5) Monarchové na bankovkách

V dalším díle tohoto seriálu se zaměříme na fenomén panovníků, tedy motivem velmi oblíbeným a tedy i častým.



Přemysl Otakar I.
Přemysl Otakar I. se narodil kolem roku 1155 coby čtvrtý syn budoucího krále a českého knížete Vladislava II. V letech 1173 až 1179 pobýval ve vyhnanství na dvoře míšenských Wettigů, kde se oženil s Adlétou Míšeňskou. Po návratu do Čech podporoval vládnoucího bratra Bedřicha, na jehož straně zvítězil ještě téhož roku v bitvě u Loděnice nad Konrádem Otou. Po Bedřichově smrti a odstoupení knížete Václava II. usedl roku 1192 na knížecí stolec. Vyhrocené vztahy s pražským biskupem a císařem Jindřichem IV. však už následující rok vyústili v Přemyslův vynucený odchod ze země a na uvolněný stolec usedá sám biskup Jindřich Břetislav. Po urovnání sporu s císařem a smrti Jindřicha Břetislava se vrací roku 1197 do Čech a opětovně se ujímá vlády. S podporou Filipa Švábského, bratra zemřelého císaře Friedricha Barbarossy, získává 15. srpna 1198 královskou korunu. Za podporu v boji o císařskou korunu mu poté 26. září 1212 uděluje Fridrich II. Štaufský tzv. Zlatou bulu sicilskou, kterou potvrdil dědičnost královské hodnosti Čechách a upevnil vztah země k říši.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.
RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...