Mince – němý svědek křížových výprav České mince na východě
Není pochyb o tom, že křížové výpravy do Svaté země stály Evropu mnoho peněz. Neobešli se bez nich ani účastníci druhé křížové výpravy (1146–1148) z českých zemí.
Žádný přímý doklad v podobě nálezů mincí však dosud není znám a ani úvaha Jana Bobka o domnělé souvislosti mezi ikonografickou výzdobou některých českých denárů 12. století a českou účastí na druhé kruciátě nenašla mezi profesionálními numismatiky širší podporu.
Pravděpodobnost výskytu českých a moravských mincí na území středověké Palestiny však výrazně stoupne, zaměříme-li pozornost na dobu o sto let mladší, představující závěrečnou etapu křížových výprav, neboť právě tehdy našla mince podstatně větší uplatnění jak ve smyslu teritoriálního pokrytí, tak i mezi jednotlivými sociálními vrstvami obyvatelstva.
Zajímavý a z pohledu české numismatiky zcela ojedinělý nález učinil v roce 1997 místní kibucnik v palestinském přístavu Caesarea Maritima (Kaisareia, dnes Izrael), který při náhodném povrchovém sběru objevil několik silně zkorodovaných mincí, jež odevzdal do městského muzea. Mince byly po konzervaci identifikovány jako české a moravské ražby z konce čtyřicátých let 13. století. Konkrétně se jedná o typy Cach 701 (1 ks; obr. 1:1), Cach 901 (3 ks; obr. 1:3a-c) a dosud neznámý půldenár (obol) fenikového typu (1 ks; obr. 1:2). Vydavatelem všech pěti oboustranných exemplářů byl pravděpodobně Přemysl Otakar jako markrabě moravský (1247–1253). Zatímco typ Cach 901 je moravský denár fenikového typu vybíjený v některé z moravských mincoven, denár Cach 701 a dosud neznámý obol byly zřejmě raženy v pražské mincovně v období Přemyslova odboje proti otci Václavu I. (1230–1253), tedy někdy v letech 1248–1249.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2011.
Mince vyražené podle návrhu šestileté dívky.
Litva vydává novou stříbrnou minci. Její vskutku originální návrh připravila šestiletá Emilija Adumane z Rigy.
Litva - Námět na minci je inspirován dětskou kresbou prasátka, symbolizujícího blahobyt, velkorysost a radost.
V roce 2008 Litevská národní banka vyhlásila soutěž na návrh mince programu "MOJE VYSNĚNÁ MINCE". Návrhy do soutěže mohly zaslat pouze děti. Z celé Litvy se jich sešlo více než 4000.
Líc mince zobrazuje znak Litevské republiky umístěny ve středu mince, pod nímž je vročení 2009. Ve spodní části mince je číslice 1 a nápis LATS. V horní části nad znakem je nápis "LATVIJAS REPUBLIKA". Rub mince obsahuje motiv šestileté Emilije Adumane z Rigy - malbu prasátka s dětsky zkomoleným nominálem zapsaným nápisem "LAC 1 " tak jak jej Emilje sama napsala. Hrana mince obsahuje dva nápisy "LATVIJAS BANKA" oddělené kosočtverci.
Mince je vyražena ze stříbra ryzosti 925/1000 Ag. Razila se ve Finsku v mincovně Rahapaja Oy. Mince je dostupná v omezeném počtu 5000 ks.
DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU