Pablo Picasso (25. 10. 1881 – 8. 4. 1973) – španělský malíř a sochař, jeden ze zakladatelů kubismu. Autor stovek výjimečných děl, mimo jiné i slavného obrazu Guernica.
Pablo Ruiz Picasso se narodil ve španělském přístavním městě Malaga, rodina se však brzy přestěhovala do La Coruni. Jeho otec, malíř a učitel kreslení, nemohl synův výjimečný talent přehlédnout a naučil ho základním malířským a kresebným technikám. Už ve čtrnácti letech se přihlásil do kurzu umění pro pokročilé v Barceloně. Tam se po krátkém studijním pobytu v Madridu opět vrátil a začal se zapojovat i do společenského a politického života. Jako člověka spíše levicového zaměření ho lákala společnost rebelujících umělců a intelektuálů, mezi nimiž si brzy získal respekt. V roce 1901 se stal spoluzakladatelem časopisu Arte Joven.
Často a rád cestoval do "Mekky" evropského umění Paříže, kam se později přestěhoval natrvalo.
Celým Picassovým dospělým životem se prolínají ženy, kterými se nechával inspirovat a které se často měnily v jeho milenky. Jeho první manželkou se stala balerína Olga Chochlová, vztah povahově výrazně odlišných lidí byl však komplikovaný. Manželství bylo poznamenáno hádkami, odloučením a nesčetným Picassovými románky s jinými ženami. Neslavně skončil i poměr s Francoise Gilot, s níž měl malíř dvě děti. Teprve v roce 1961 se Picasso podruhé oženil s Jacqueline Roque, s níž vydržel až do smrti v roce 1973.
Picassovo dílo z raného pařížského období se vyznačuje melancholií a typickým modrým odstínem. Pod vlivem nové společnice Fernande Olivierové objevil veselejší motivy a historici umění hovoří o růžovém období. Zásadní zlom přišel s obrazem Slečny z Avignonu (1907), který předznamenal nástup kubismu. Za zakladatele nového uměleckého směru je Picasso považován společně s francouzským malířem Georgesem Braquem. Styl později Picasso modifikoval v takzvaný syntetický kubismus, když vytvářel koláže například z novinových výstřižků, tapet nebo i tramvajových jízdenek a dalších materiálů. Podobně jako řada jiných umělců, i Picasso se po první světové válce našel v klasicistním stylu. V roce 1937 vytvořil jeden ze svých nejslavnějších obrazů, kterým vyjádřil hrůzu při bombardování vesnice Guernica. Také pod dojmem fašistických a nacistických zločinů vstoupil v roce 1944 do francouzské komunistické strany. Levicově smýšlejícím zůstal až do své smrti v roce 1973.