Zlato Mince

Daňový únik odhalil padělané zlato!UPOZORNĚNÍ POLICE ČR

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu KOBRA, koncem května 2015 obvinili celkem 5 osob ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (dle § 240 odst. 1, 3 trestního zákoníku). České republice měla být způsobena téměř půlmiliardová škoda.

Investiční zlato

Vzhledem k tomu, že všechny obviněné osoby jsou občany Slovenské republiky, kriminalisté ÚOKFK na této věci úzce spolupracovali se svými slovenskými kolegy z daňové Kobry v rámci společného mezinárodního vyšetřovacího týmu. Na základě vyžádané právní pomoci bylo na Slovensku (v květnu 2015) provedeno 8 domovních prohlídek a 2 prohlídky jiných prostor. Následně došlo k obvinění 5 osob.

Podle našich závěrů mělo mezi roky 2010 - 2012 docházet v řetězci nastrčených obchodních společností ke krácení daně z přidané hodnoty (DPH) v souvislosti s obchodováním s drahými kovy. Prodej tohoto zboží v tuzemsku je zatížen DPH. Tu sice obvinění měli zanést do daňových přiznání, avšak oproti povinnosti ji přiznat a posléze zaplatit, měli nechat do daňových přiznání těchto společností zanést úmyslně nepravdivé informace o fiktivních tuzemských nákupech zboží. Tyto fiktivní obchody tak měly dosáhnout téměř stejných hodnot, jako byly hodnoty prodaných drahých kovů.

Tímto způsobem měly nastrčené společnosti vykazovat v jednotlivých zdaňovacích obdobích přiznání k DPH v řádech desítek tisíc korun, ačkoli ve skutečnosti mělo jít o miliony až desítky milionů. České republice na zkrácené DPH měla být způsobena škoda ve výši cca 496 milionu korun.

Trestní stíhání obviněných osob je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na 10 let.

V rámci trestního řízení probíhala intenzívní výměna informací mezi policisty ÚOKFK a pracovníky Finanční správy ČR metodou Kobra.

Tímto případem se potvrdilo podezření policistů ze slovenské daňové Kobry, že po zavedení tzv. kontrolních výkazů, osoby, které se do té doby na Slovensku dopouštěly trestné činnosti, přesunuly své aktivity do České republiky.

Při vyšetřování případu navíc došlo k odhalení další skupiny osob, která se specializovala na padělání zlatých cihliček.

Čtveřice osob ze Zlínska (3 muži a 1 žena) měla od února letošního roku vyrábět a prodávat "zlaté" cihličky o hmotnosti 250 gramů. Wolframový kov (resp. wolframové tyčinky) byl potáhnut zlatem, označen ochrannou známkou renomované švýcarské společnosti a na slitky bylo vyraženo sériové číslo. Šlo o velice zdařilé napodobeniny, které laik není schopen rozpoznat od pravých zlatých cihliček. Každý takto vyrobený slitek byl navíc vybaven příslušným certifikátem původu.

Investiční zlato

Osoby poté měly tyto cihličky prodávat či dávat do zástavy po celé České republice za částky v rozmezí od 170 do 200 tisíc korun. Při své činnosti se měly prokazovat doklady jiných osob. Je třeba uvést, že hodnota pravých zlatých cihliček stejné gramáže činí cca 250 tisíc korun. Hodnota vyrobených padělků byla stanovena na cca 50 tisíc korun (cena zlata, kterým byl potažen wolframový kov).

Kriminalistům ÚOKFK se zatím podařilo zadokumentovat prodej či zástavu celkem sedmi padělaných cihliček. Další případ zástavy už nebyl dokonán. Způsobená škoda prozatím dosáhla částky cca 1,4 milionu korun.

Všechny 4 osoby jsou obviněny z trestného činu podvodu a trestného činu porušení práv k ochranné známce a jiným označením. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Hlavní organizátor této trestné činnosti byl vzat do vazby.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.