Zlato Mince

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Společnosti Zlaté Mince Numismatika

PRAHA 18. ledna 2008
660 výročí korunovace karla iv. českým králem

Zlaté Mince - Numismatika vydala k výročí 660. let od korunovace Karla IV. českým králem pamětní medaile z ryzího zlata a stříbra. Autorem výtvarného návrhu je vynikající český umělec, akademický sochař Zbyněk Fojtů.. Rytecké úpravy provedl pan Lubomír Lietava. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Na lícní straně medaile je vyobrazena postava panovníka držící korunovační klenoty. V pravé ruce žezlo, v levé jablko a na hlavě královskou korunu. Nápis „KORUNOVACE KARLA IV. ČESKÝM KRÁLEM“ a letopočet korunovace 1347 opisují hranu medaile. Na rubové straně medaile je vyobrazena svatováclavská koruna. Značky vydavatele a mincovny, která provedla ražbu jsou po stranách textu „1 oz 999,9 Au “ udávajícího ryzost. Ten opisuje hranu medaile.v dolní části mincovního pole. V horní části hranu opisuje text "SVATOVÁCLAVSKÁ KORUNA" Značka autora, kterou tvoří propojená písmena "FZ" a puncovní značka je umístěna na lícní straně medaile.

Medaile se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Medaile ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká a je na ní vyraženo pořadové číslo medaile. Medaile má průměr 37 mm, váží jednu trojskou unci (asi 31,1 gramu), sílu 2 mm a ryzost 999,9/1000 Au a stojí 25.000 korun.

K medaili je dodáván certifikát. Náklad tohoto špičkového provedení je pouhých
660 ks.

Medaile se vydává se stejným výtvarným motivem i ve stříbrném provedení. Má opět váhu 1 troyské unce a stejný průměr. Od zlaté medaile se liší tloušťkou střižku, označením „1 oz 999,9 Ag “ a odpovídající puncovní značkou. Náklad stříbrné medaile v provedení špičková kvalita je pouhých 3500 ks a prodejní cena je 985 Kč.

Medaili lze zakoupit ve specializovaných prodejnách Zlaté Mince - Numismatika v Praze v budově Obecního domu a ve Vsetíně v budově Komerční banky nebo objednat na jejich internetových stránkách s adresou www.Zlate-Mince.cz Zde si mohou zájemci také prohlédnout její fotografie, nebo zjistit další údaje a zajímavosti o této mimořádné ražbě.

Katalogový list s popisem této nové medaile naleznete na této straně.

 

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.