Zlato Mince

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Společnosti Zlaté Mince Numismatika

Mincovna vyrazila nový dukát se svatým Václavem.

Vzácnou novinku, legendární svatováclavský dukát, uvádí v těchto dnech na český numismatický trh společnost Zlaté mince - Numismatika. Dukát se svatým Václavem slavil velké úspěchy už za dob první Československé republiky a mezi sběrateli je dodnes vysoce ceněn. „Věříme, že tato zlatá medaile, připomínající hlavního patrona české země, udělá radost nejen odborníkům, ale také všem, kdož se sbíráním vzácných mincí a medailí teprve začínají,“ uvedl Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince - Numismatika. .

Návrh pro českou korunu  

Nový Svatováclavský dukát razí Česká mincovna podle předlohy akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany, který umělec zpracoval již v roce 1993, byl původně určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, který je nyní nově doplněn o dvojité písmeno W,“ popsal autor Vladimír Oppl. Rub dukátu zdobí meč v kříži s ústředními heraldickými motivy českých zemí: orlicí a dvouocasým lvem. Okraj kopíruje nápis: NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM.  

Pouze v omezeném počtu  

Svatováclavský dukát je ražen v přísně limitované sérii. V luxusním provedení proof, sběrateli nejvíce hodnoceném, je počet limitován pouhými pěti sty exempláři. V provedení označovaném jako běžná kvalita, jich pak Česká mincovna vyrazí 3000 kusů.    

Návrat k tradici  

Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Šlo o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc! V období ohraničeném lety 1929-1939 byla ražba rozšířena i o větší 5ti a 10ti dukáty. Tyto ražby získaly oblibu po celém světě, a tak není divu, že se svatováclavské dukáty razily pro účely mezinárodního obchodu i v roce 1951. V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.