Zlato Mince

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Společnosti Zlaté Mince Numismatika

Výstava České zlato láká na nejkrásnější minci 

Unikátní výstava České zlato začala v pondělí v pražském Obecním domě. Expozice představuje ucelený soubor mincí a medailí z drahých kovů, sahající od dob první Československé republiky až do současnosti.

Návštěvníci této ojedinělé výstavy mohou shlédnout tvorbu významných českých umělců, mezi, které patří například Jiří Harcuba, Vladimír Oppl, Zbyněk Fojtů nebo Karel Zeman. Nechybí ani mince vytvořené podle návrhů klasiků české medailérské školy Otakara Španiela a Josefa Šejnosty. Jedním z hlavních lákadel výstavy je nejkrásnější zlatá mince na světě - česká mince Nové Město pražské. Prestižní cenu jí v roce 1999 udělil renomovaný americký časopis World Coin News společně s vydavatelstvím Krause Publication.

Vernisáže v Českém klubu se účastnilo i několik významných osobností současné české numismatické tvorby. „Výstava na mě zapůsobila velice dobře. Byl jsem překvapen její obsáhlostí, zaujala mě hlavně produkce mincí předválečného Československa,“ uvedl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Autor vzácných českých medailí se nejdéle zdržel u místa věnovaného legendárnímu Josefu Šejnostovi. Expozice České zlato nabízí celou řadu jedinečných exemplářů: nechybí například ani kilogramová medaile z ryzího zlata Karlův most, vyrobená právě podle návrhu Zbyňka Fojtů.

Zahájení výstavy, která informuje také o těžbě a zpracování zlata, si nenechal ujít ani světově uznávaný sklářský výtvarník a medailér Jiří Harcuba. Umělec, jenž se ke svým loňským osmdesátinám dočkal dokonce vlastní pamětní medaile, odcházel z Obecního domu spokojený. „Expozice přináší kus naší historie v kostce. Program se konal v příjemném a stylovém prostředí, kde byla navíc vyhlášena československá samostatnost, takže nechyběla ani jistá kontinuita. Všechno tvoří jeden krásný celek,“ zhodnotil Jiří Harcuba, , který se přiznal, že i jeho velmi zaujaly původní Šejnostovy měděné návrhy.

Výstavu pořádají: Obecní dům a. s., Česká mincovna a. s. a společnost Zlaté Mince – Numismatika. Expozice potrvá do 1. července 2010.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.