Wolfgang Amadeus Mozart (27. 1. 1756 – 5. 12. 1791) – rakouský hudební skladatel, klavírní virtuos. Jeden z největších světových hudebních géniů: za svůj krátký život vytvořil šest set dvacet šest děl.
Narodil se v Salzburgu jako nejmladší ze sedmi dětí hudebního skladatele Leopolda Mozarta a jeho ženy Anny Marie. Dospělosti se však dožil pouze on a jeho o čtyři roky starší sestra Marie. Wolfgangův neobyčejný talent se projevoval velmi brzy a ke kompozici se dostal v pouhých pěti letech. Zvěsti o zázračném dítěti se rychle šířily. Malý Mozart uváděl v úžas šlechtické rodiny po celé Evropě a vystoupil i na francouzském a anglickém královském dvoře.
Právě v Anglii se potkal s Johannem Sebastianem Bachem, který mu pak dával hodiny na klavír.
V roce 1769 byl Mozart jmenován koncertním mistrem salzburského arcibiskupa a v období 1770 - 1773 podnikl tři studijní cesty do Itálie, díky čemuž dokonale poznal tamní vyhlášené hudební prostředí. V Itálii také složil své opery Mithridates a Lucio Silla, a také serenádu Ascanius v Albě. V roce 1777 absolvoval další turné po Evropě, tentokrát pouze s matkou, která však v Paříži onemocněla a zemřela. Mozart se pak vrátil do Salzburgu, kde působil jako varhaník. O spokojenosti však nemohla být řeč, jeho svobodomyslný duch žádal více a touha vymanit se ze služeb arcibiskupa dospěla až k jeho útěku do Vídně. V roce 1782 se oženil s dcerou své bytné, čímž se vyhrotily už tak napjaté vztahy s otcem. Proti sňatku se navíc postavila i jeho sestra. Ke zlepšení vztahů nedošlo ani po pozdější Mozartově snaze o usmíření.
Vídeňské období lze považovat za vrchol jeho tvorby. Vznikly slavné opery Figarova svatba (premiéra 1. května 1786, Vídeň) a Don Giovanni, kterou Amadeus světu poprvé představil v Praze (1787). Navzdory úspěšnému přijetí těchto děl u publika se však Mozartova finanční situace zhoršovala a narůstající dluhy nevyřešilo ani tříměsíční turné po německých zemích. A peněz bylo skutečně potřeba, neboť jeho manželka, poznamenaná smrtí tří potomků, zdravotně i psychicky strádala a lázeňská léčba byla drahá. (Dospělého věku se dožil pouze jeden Mozartův syn).
V roce 1790 Mozart ve Frankfurtu nad Mohanem uvedl operu Cosi fan tutte, kterou odmítl italský skladatel v císařových službách Antonio Salieri. Posléze se vydal na další turné. Už na podzim roku následujícího však na následky krátké nemoci zemřel a byl pochován v hromadném hrobě, společně s těly vídeňských chudáků. Poslední rozpracované dílo Requiem pak na žádost Mozartovy ženy dokončil jeho žák Franz Xaver Süssmayr.