Sada je sběratelsky zajímavá nejen námětem a nákladem, ale v případě sběratelských provedení i číslováním!
Odražky medaile z jiného kovu, jiné hmotnosti:
- Návrhy mince Založení československých legií Ag
- Návrhy mince Založení československých legií Ag 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
-
Návrhy mince Založení československých legií Au 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
Sada obsahuje tři umělecké návrhy na minci z emisního plánu ČNB
200 Kč
Československé legie – bojové jednotky složené převážně z československých dobrovolníků, které vznikaly v Rusku, ve Francii a později i v Itálii v době první světové války.
Základem československých legií v Rusku se stala Česká družina, která vznikla 12. srpna 1914. Složená byla z českých krajanů žijících v Rusku a čítala přes sedm set členů. Slavnostní přísaha se uskutečnila na den svatého Václava 28. září 1914 v Kyjevě. Zpočátku členové jednotky působili v malých skupinách jako průzkumníci a byli součástí 3. ruské carské armády. Velení rakousko-uherské armády vnímalo Čechy a Slováky v ruské armádě jako zrádce a proto nařídilo, aby byli v případě zajetí okamžitě popraveni.
Asi tisícovka Čechoslováků bojovala také v řadách Srbského sboru, který se v roce 1915 zformoval v Oděse.
Respekt a mezinárodní uznání přinesla českým a slovenským vojákům bitva u Zborova, která vypukla 2. července 1917. Československé střelecké brigádě o počtu necelých 3500 mužů se tam podařilo prolomit rakousko-uherskou obranu a zajmout přes tři tisíce nepřátelských vojáků.
Po bolševické revoluci na sebe československé legie upozornily takzvanou sibiřskou anabází. Jednalo se o dobře organizovaný ústup z politicky i ekonomicky rozvráceného Ruska, který byl doprovázen vojenskými střety a skončil až evakuací vojáků z Vladivostoku roku 1920.
V roce 1914 vznikla československá bojová skupina také ve Francii. Složená byla převážně z krajanů organizovaných ve spolcích Sokol a Rovnost a nesla název Compagnie Nazdar. Po krvavé bitvě poblíž Arrasu zůstalo z dvou set padesáti mužů bojeschopných jen asi sto. Rota byla rozpuštěna a zbylí bojovníci přešli do pluků Cizinecké legie.
Samostatný československý útvar ve Francii pak vznikl až v roce 1918. Složen byl z dobrovolníků, kteří dorazili z Ruska, Rumunska, Spojených států, Srbska, Itálie a dále z příslušníků Cizinecké legie.
Vzniklá československá brigáda zasáhla do bojů první světové války: nejznámějším střetem s německou armádou byla bitva poblíž městečka Terron.
17. ledna 1917 byl založen Československý dobrovolnický sbor také v Itálii. Povolení ke zřízení Československého vojska vydala italská vláda oficiálně 21. dubna 1918. Legionáři svedli těžké boje na Piavě, u Monte di Garda, při udržení kóty Doss Alto a na dalších místech italské fronty.
Česká národní banka
vyhlásila veřejnou soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunu
200 Kč Založení československých legií. Těchto
mincí bylo vydáno 17.700 ks
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
50 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Návrh Terezy Eisnerové
zn. (mop)
Averz: Československý legionář ve Francii - praporečník v plné polní a jeho dva spolubojovníci s puškami jsou na lícní straně medaile Terezy Eisnerové. Revoluční dobrovolná vojska, později nazývaná zahraniční československá vojska a souhrnně pojmenovaná jako legie, byla vyzbrojena většinou pěchotními puškami nebo karabinami. Text odkazuje na jejich vznik, letopočty dokládají, že v roce 2014 uplyne od prvního formování jednotek již 100 let.
Reverz: Na rubové straně je dominantní legionářská přilba vzor 15 „Adrian“ s výrazným plastickým znakem zahraničních dobrovolníků. V opisu autorka zmiňuje místa válečných střetů, kterých se legionáři zúčastnili: Doss Alto (Itálie), Zborov (Rusko, dnes Ukrajina), Vouziers a Terron (obě Francie).
Návrh Josefa Frühaufa a Lenky Nebeské zn. (Charms a slovo)
Averz:
Znak československých legií v celé heraldické kráse je rozhodujícím prvkem lícní strany medaile podle návrhu Josefa Frühaufa. Znak spojuje všechny 4 tehdejší země, tvořící Československo – Čechy, Moravu, Slezsko a Slovensko. Štít obklopují z obou stran vlající prapory, dole v nápisu je název medaile a letopočty vzniku legií a vydání medaile.
Reverz:
Z rubové strany odhodlaně hledí monumentální český lev s tlapou, položenou na legionářské přilbě. Text „Ty slávo Čechů jako kdysi žilas, žiješ a budeš žíti v srdci našem“ je oslavnou ódou na hrdinství zahraničních dobrovolníků s odkazem na českou historii, ke které se legionáři hrdě hlásili, své pluky pojmenovali Jan Hus, Jan Žižka nebo Jiří z Poděbrad.
Návrh Branislava Rónaie
zn. (vlajka)
Averz:
Nastoupená jednotka legionářů v plné výzbroji a s vlajícími prapory je hlavním motivem lícní strany medaile od Branislava Rónaie. V opisu je název medaile, dvouřádkový nápis pak uvádí letopočty vzniku dobrovolných sborů před I. světovou válkou a rok vydání medaile ke stému výročí jejich založení.
Reverz:
I na rubové straně vlají prapory, na tom uprostřed je dobře znatelná silueta českého lva. Vlevo od vlajky se lvem je legionářský znak, který vojáci nejčastěji nosili jako kovový odznak na čepici.
Informace k sadě návrhů:
Umělecké návrhy v sadě neobsahují uvedení nominální hodnoty 200 Kč a
proto nejsou zákonným platidlem. Jsou označeny příslušnou puncovní
značkou. Dodavatelem materiálu pro ražbu českých mincí i těchto
sad uměleckých návrhů je Münze Österreich.
Nepřehlédněte:Stříbrné odražky
jsou vydány i ve speciálním provedení povrchové úpravy mincovní plochy
ušlechtilou patinou. Každý odražek je patinován ručně, aby získal
krásu stáří a lépe vynikla plastika jednotlivých detailů jeho reliéfu.