Upozornění: Provozní doba během vánočních svátků a na přelomu roku. Máme omezený provoz. Více na otevírací doba.
Zlaté mince Email

Krize a cena zlata


Praha, 14.06.2024 16:32:52

ZPRÁVA Krize a cena zlata.


Zlato je již dlouhou dobu považováno za "bezpečný přístav" pro investory, zejména v dobách ekonomické nejistoty nebo geopolitických krizí. Tyto události často způsobují nárůst ceny zlata, protože investoři hledají bezpečné útočiště pro své finance. V následujícím textu analyzujeme různé geopolitické krize, které dnes mají potenciál výrazně ovlivnit růst ceny zlata.

1. Nedávné napětí mezi USA a Čínou

Napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, Spojenými státy a Čínou, představuje významné riziko pro světovou ekonomiku. Obchodní války, sankce a politická rivalita v oblasti technologií a financí mohou destabilizovat globální trhy. Pokud se napětí vyhrotí, investoři pravděpodobně začnou hledat zlato jako bezpečný přístav.

Například během obchodní války mezi USA a Čínou v letech 2018–2019 vzrostla cena zlata v důsledku obav o globální obchodní řetězce a ekonomickou stabilitu. Stále pokračující napětí, například kolem Tchaj-wanu nebo technologických rivalit, má potenciál udržovat ceny zlata na vyšších úrovních.

2. Ruská agrese a válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která začala v roce 2014 a eskalovala v roce 2022, výrazně ovlivnila globální trhy, včetně trhu se zlatem. Když Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu v roce 2022, cena zlata prudce vzrostla. Tento konflikt způsobil nejenom lidské utrpení a destabilizaci Evropy, ale také zvýšení cen energií a narušení obchodních řetězců, zejména v potravinářství a surovinách.

Navíc, sankce uvalené na Rusko ze strany západních zemí vedly k nejistotě na trzích. Když jsou globální ekonomické a politické podmínky nejisté, investoři hledají zlato jako stabilní alternativu, což podporuje růst jeho ceny.

3. Nestabilita na Blízkém východě

Blízký východ je dlouhodobě oblastí s vysokým rizikem geopolitických krizí. Konflikty v Sýrii, Iráku a Jemenu, stejně jako napětí mezi Izraelem a Palestinou, mají potenciál destabilizovat region a ovlivnit světové ceny ropy. Jakýkoliv další ozbrojený konflikt v regionu by mohl vyvolat globální ekonomické otřesy, které by vedly k nárůstu cen zlata.

Ropa je totiž klíčovým exportním produktem tohoto regionu, a jakékoli narušení jejího toku může vést k destabilizaci globální ekonomiky. Pokud by se napětí v oblasti Perského zálivu, jako například mezi Íránem a Saúdskou Arábií, vyostřilo, ceny zlata by pravděpodobně výrazně vzrostly.

4. Napětí na Korejském poloostrově

Severní Korea dlouhodobě představuje destabilizující prvek v regionu východní Asie. Její jaderné ambice, spolu s nestabilními vztahy se sousedními zeměmi, jako je Jižní Korea a Japonsko, vedou ke geopolitickým rizikům. Jakékoli vojenské nebo jaderné provokace Severní Koreje mohou způsobit ekonomickou nejistotu, která se projeví na trhu se zlatem.

V minulosti, kdy Severní Korea testovala balistické rakety nebo hrozila jadernými zkouškami, investoři reagovali zvýšeným nákupem zlata, což vedlo k růstu jeho ceny.

5. Nestabilita v Latinské Americe

Latinská Amerika se potýká s politickou nestabilitou v několika klíčových zemích, jako je Venezuela, Argentina a Brazílie. Politické krize, ekonomické kolapsy a sociální nepokoje v těchto zemích mají dopad na globální trhy. Zvláště Venezuela, která má velké zásoby ropy, zažila ekonomický kolaps v důsledku špatného řízení a mezinárodních sankcí.

Ekonomická nestabilita v Latinské Americe může vyvolat obavy o globální hospodářský růst a zvýšit poptávku po bezpečných aktivech, jako je zlato. Když se v roce 2019 zhoršila krize ve Venezuele, cena zlata zaznamenala růst, protože investoři hledali alternativní formy uložení kapitálu mimo nestabilní regiony.

6. Politická a ekonomická nejistota v Evropě

Evropa čelí několika geopolitickým rizikům, která mohou ovlivnit globální ekonomickou stabilitu a tím i cenu zlata. Brexit a jeho dopady na vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií způsobily nejistotu na evropských trzích. Dále se zvyšuje tlak kvůli problémům s migrací, vnitropolitickým krizím ve státech jako je Polsko nebo Maďarsko a hospodářským výzvám v eurozóně, zejména v zemích jako Itálie a Španělsko.

Tyto nejistoty, zejména pokud by se zintenzivnily, mohou vyvolat obavy o ekonomický růst Evropy a přimět investory k nákupu zlata. Zlato zde tradičně slouží jako nástroj ochrany proti měnovým výkyvům a inflaci, což může cenu zlata dále zvyšovat.

7. Krize v Jihočínském moři

Jihočínské moře je jedním z nejdůležitějších obchodních koridorů na světě a jeho kontrola má obrovský geopolitický význam. Čína si nárokuje velkou část této oblasti, což způsobuje napětí s okolními zeměmi, jako jsou Filipíny, Vietnam a Malajsie, a také se Spojenými státy, které hájí volnou plavbu v mezinárodních vodách.

Jakékoli vojenské střety v této oblasti mohou narušit globální obchod a vyvolat nestabilitu na trzích. V takovém případě by investoři pravděpodobně hledali zlato jako bezpečný přístav, což by vedlo k nárůstu jeho ceny.

8. Ekonomická krize v Číně

Čína je druhou největší ekonomikou světa a její růst má velký dopad na globální trhy. Avšak Čína se potýká s několika dlouhodobými problémy, jako jsou přebytky v nemovitostním sektoru, rostoucí zadlužení a demografické problémy. Pokud by došlo k ekonomické krizi v Číně, její dopad by byl celosvětový.

Investoři by pravděpodobně reagovali na takovou krizi zvýšením investic do zlata, protože by se snažili chránit své prostředky před globálním poklesem.

9. Klimatické změny a jejich vliv na globální ekonomiku

Klimatické změny představují dlouhodobé riziko pro globální stabilitu. Přírodní katastrofy, jako jsou povodně, hurikány nebo sucha, mohou mít ničivé dopady na ekonomiky a globální trhy. Zvláště když se jedná o regiony klíčové pro produkci potravin nebo energií.

Klimatické změny mohou vést k narušení globálních dodavatelských řetězců, což vyvolá nejistotu a strach mezi investory. Zlato by v tomto kontextu mohlo fungovat jako bezpečný přístav, což by vedlo k růstu jeho ceny.

Geopolitické krize mají významný potenciál ovlivnit růst ceny zlata, protože investoři hledají bezpečné útočiště pro své finanční prostředky v dobách nejistoty. Mezi hlavní rizika patří napětí mezi velmocemi, ozbrojené konflikty, ekonomické krize a dlouhodobé výzvy, jako jsou klimatické změny. Zlato se v těchto situacích ukazuje jako spolehlivý uchovatel hodnoty a jeho cena obvykle roste, když trhy čelí rizikům a nejistotám.

Krize a cena zlata
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

HRAD ZVÍKOV
Zlatá mince 5000 Kč 2018 I

Pátou zlatou mincí nominální hodnoty 5000 Kč z cyklu Hrady České republiky je mince Hrad Zvíkov, kterou vydává Česká národní banka 29. května 2018 na základě vyhlášky č. 55/2018 Sb.

Hrad Zvíkov, jeden z našich nejv ýznamnějších raně gotick ých královsk ých hradů, byl budován za panování Přemysla Otakara I. a dostavován za Václava I. a Přemysla Otakara II. na skalním ostrohu v blízkosti soutoku V ltav y a Otavy. Po v y mření Přemyslovců vlastnili hrad až do roku 1335 Rožmberkové, největší důležitosti však dosáhl za panování Karla IV., kdy v něm byly dočasně uloženy i korunovační klenot y. Poté byli majiteli Zvíkova znovu Rožmberkové, pak ho roku 1574 zakoupili Švamberkové, za nichž se hradu s královsk ý m palácem a mohutný m opevněním dostala renesanční přestavbu a výzdoba nástěnnými malbami. V roce 1622 byl Zvíkov dobyt a vyrabován, Jan Oldřich z Eggenberka ho sice opravil, ale dále v y užíval jen k hospodářsk ý m účelům, čímž hrad upadl a zchátrat. V roce 1719 přešel do majetku Schwarzenbergů již jako zřícenina, ale v 19. století byl zrekonstruován. V roce 1948 byl hrad zestátněn a dnes je ve správě Národního památkového ústavu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2018.



Alžběta Slámová: Medailérství je škola na celý život Mistři české numismatiky
Čtyřiadvacetiletá výtvarnice Alžběta Slámová patří k výrazným talentům nastupující generace mladých českých medailérů. Její první ražbou se stala plaketa, kterou navrhla v roce 2011 jako součást své diplomové práce.

Už o rok později se zařadila po bok umělců zapojených do programu Kalendárium Pražské mincovny s medailony věnovanými založení Tělocvičné jednoty pražské a památce Antonína Langweila. Rodačka z Jablonce nad Nisou své umělecké sklony nepromítá pouze do nízkého reliéfu: zabývá se také grafikou a miluje vážnou hudbu, která se jí stala životní zálibou i prostředkem k relaxaci. Jako houslistka působila Alžběta v řadách Jabloneckého komorního orchestru.

Kde jste brala inspiraci při tvorbě návrhu pro medaili, která připomíná Antonína Langweila?

Nejdříve jsem samozřejmě použila internet, jako nejdostupnější pramen informací. Výhodou je, že Langweilův model Prahy byl digitalizován, takže jsem si ho mohla virtuálně prohlédnout. Samotná Praha, průhledy mezi krásnými budovami, její věže a brány mi nabídly kompoziční řešení na výšku, které je použito u obou stran.

Popište prosím svůj návrh.

Portrét Antonína Langweila i motiv Prahy se odehrávají v obdélníkovém pásu probíhajícím středem medaile. Čisté plochy, které oba motivy ohraničují, symbolizují hladkou plochu papíru, se kterým Antonín Langweil den co den přicházel do styku, ať už jako kreslíř či grafik, především však jako trpělivý architekt papírového modelu Prahy.
Při modelování jsem se inspirovala jeho vlastními autoportréty, které se nám dochovaly.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.
RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...