Sada je sběratelsky zajímavá nejen námětem a nákladem, ale v případě sběratelských provedení i číslováním!
Odražky medaile z jiného kovu, jiné hmotnosti:
- Návrhy mince Kryštof Harant Ag
- Návrhy mince Kryštof Harant Ag 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
-
Návrhy mince Kryštof Harant Au 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
Sada obsahuje tři umělecké návrhy na minci z emisního plánu ČNB
200 Kč
Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 – 21. 6. 1621)
– český diplomat, cestovatel, válečník a hudební skladatel. Všestranně nadaná osobnost přelomu 15. a 16. století.
Příslušník starobylého českého rodu Harantů Kryštof se narodil na hradě Klenová u Klatov. Od dvanácti let působil jako páže na dvoře budoucího císaře, tehdy arciknížete, Ferdinanda Tyrolského v Innsbrucku. Šíře jeho vzdělání byla obdivuhodná: zvládl několik jazyků, velmi dobře se orientoval v historii a zeměpisu, zdokonaloval se v hudbě, výtvarném umění i společenskovědních oborech.
Do Čech se Kryštof Harant vrátil v roce 1584 a o čtyři roky později se oženil s Evou Černínovou z Chudenic. Válečné zkušenosti sbíral ve válkách s Turky v letech 1593 až 1597.
Když jeho manželka v roce 1597 umírá, přenechává výchovu svých dvou dětí příbuzné Lidmile Markvartové z Hrádku a se švagrem Heřmanem Černínem se vydává na dobrodružnou výpravu k Božímu hrobu do Palestiny. Cestu, při níž se oba dostali až do Egypta, popsal v díle Putování aneb cesta z Království českého do Benátek, odtud po moři do Svaté země judské a dále do Egypta. (Kniha doplněná Harantovými ilustracemi vyšla v roce 1608.)
Po návratu Kryštof Harant nastoupil ke dvoru císaře Rudolfa II., o což několikrát neúspěšně usiloval už dříve. Zároveň byl povýšen do stavu panského. Ve stejném období ho ale potkala osobní tragédie, když mu zemřely obě děti.
Od roku 1601 působil jako dvorský rada a císařův komorník. Po smrti Rudolfa II. odešel od dvora jeho následníka Martyáše Habsburského a stáhl se na hrad Pecka, kde se věnoval hudební kompozici. Ve své době byl Harant uznávaným skladatelem a některé jeho skladby se dochovaly dodnes. V roce 1618 přestoupil k protestantství a aktivně se zapojil do povstání českých stavů. Jako velitel dělostřelectva v Thurnově armádě se účastnil neúspěšného tažení na Vídeň a dokonce se mu s deseti děly podařilo zaútočit na císařský palác. Po prohrané bitvě na Bílé hoře byl Kryštof Harant zajat Valdštejnovým oddílem na svém hradě Pecka, převezen do Prahy. Roku 1621 byl jako jeden ze sedmadvaceti českých pánů popraven na Staroměstském náměstí.
Česká národní banka
vyhlásila veřejnou soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunu
200 Kč Kryštof Harant. Těchto
mincí bylo vydáno 16.300 ks
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
1 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Návrh Lenky Nebeské, DiS.
zn. (MOŘE)
Averz: Lícní strana medaile Lenky Nebeské předvádí Kryštofa Haranta ve zdobeném dobovém oděvu s nařaseným mohutným límcem, takzvaným krejzlem.
Reverz: Rubová strana připomíná šlechtice jako cestovatele, který na svých poutích zavítal do rozličných končin. Dominantou strany je velký zaoceánský koráb, ale jsou tu i egyptské pyramidy a trojice jezdců na velbloudech. Ve spodní části odděluje loď od velbloudů stuha, na níž je Harantovo heslo VIRTUS UT SOL MICAT, což v překladu znamená Ctnost nad slunce září. Citát je ze šlechticova cestopisu, v němž některé části textu byly nahrazeny solmizačními slabikami (ut, sol, mi). Noty, evokující umělcovu skladatelskou činnost, doplňují kompozici v pravé části.
Návrh ak. soch. Zbyňka Fojtů zn. (VONOKLASY)
Averz:
Velký portrét renesančního šlechtice vyplňuje lícní stranu medaile od Zbyňka Fojtů. Kryštof Harant je zde zpodobněn již ve zralém věku a nechybí ani dobový tradiční dekorativní límec.
Reverz:
Na rubové straně autor připomněl Harantovo stěžejní cestovatelské dílo a pečlivě vykreslil titulní stránku spisu s dlouhým názvem „Putování aneb Cesta z království českého do Benátek a odtud do země Svaté, země judské a dále do Aegypta a velikého města Kairu, potom na horu Oreb, Sinai a sv. Kateřiny v pusté Arábii ležící“ z roku 1608. Kohout vlevo uprostřed je šlechticův heraldický znak.
Návrh MgA. Josefa Oplištila
zn. (POPRAVA)
Averz:
Josef Oplištil pojal svůj návrh poněkud netradičně. Neukazuje Harantův portrét ani jeho cestovatelské nebo hudební dílo, ale akcentuje tu nejsmutnější kapitolu – Harantovu popravu společně s dalšími českými pány na Staroměstském náměstí. Sekera kata Mydláře je tak dominantním prvkem obou stran medaile a krutě roztíná na lícní straně nejen šlechticův erb, ale i jméno.
Reverz:
Na rubové straně se ostří sekery zasekává do nápisu 27 českých pánů a notového partu, na němž je Harantovo heslo VIRTUS UT SOL MICAT (Ctnost nad slunce září) částečně znázorněno v notové osnově slabikami ut, sol a mi.
Informace k sadě návrhů:
Umělecké návrhy v sadě neobsahují uvedení nominální hodnoty 200 Kč a
proto nejsou zákonným platidlem. Jsou označeny příslušnou puncovní
značkou. Dodavatelem materiálu pro ražbu českých mincí i těchto
sad uměleckých návrhů je Münze Österreich.
Nepřehlédněte:Stříbrné odražky
jsou vydány i ve speciálním provedení povrchové úpravy mincovní plochy
ušlechtilou patinou. Každý odražek je patinován ručně, aby získal
krásu stáří a lépe vynikla plastika jednotlivých detailů jeho reliéfu.