Zlato Mince

Bohuslav Schnirch 

Bohuslav Schnirch (* 10. srpna 1845 Praha - † 30. září 1901 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, dlouholetý předseda výtvarného odboru Umělecké besedy, aktivní sokol a přesvědčený český vlastenec. Byl také prvním předsedou v roce 1888 založené organizace Česká asociace šachová a 80. letech 19. století navrhl originální tvar šachových figurek, se kterými se pod názvem české klubovky hraje dodnes.

Schnirch byl posluchačem architekta Josefa Zítka na pražské technické univerzitě. Studium absolvoval nejprve ve Štýrském Hradci, v dalším studiu pokračoval ve Vídni u profesorů Franze Bauera a Františka Melnického a Mnichově u profesora Maxe Widenmanna. Pobyt v Itálii (především v Římě) v letech 1871–1873, kde jej velice ovlivnila renesance, měl pro jeho tvorbu velmi zásadní význam.

Po návratu do Čech byl osloven architektem Josefem Zítkem, který právě projektoval budovu Národního divadla, aby tuto důležitou budovu ozdobil. Lodžie s korintskými sloupy nad hlavním vstupem do budovy nese sochy Schnirchovi sochy Apollon a devět múz. Největší a bezesporu nejznámější dílo Schnircha jsou obrovské bronzové Trigy s bohyněmi Vítězství na nárožních pylonech budovy, na, kterých pracoval tři desítky let. Dalším projektem na, kterém se Bohuslav Schnirch podílel byla stavba Rudolfina. Podílel na i na výzdobě dvorany hlavního schodiště, jež je ústředním prostorem budovy Národního muzea.

Schnirch byl ve své době nesmírně oblíbený autor. Mezi mince a medaile realizované dle jeho návrhu patří :

- medaille města Král. Vinohrady
- medaille Nár. Divadla v Praze

 

 

 
Z dílny Bohuslav Schnircha

medaille města Král. Vinohrady

 

 

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.