Sada je sběratelsky zajímavá nejen námětem a nákladem, ale v případě sběratelských provedení i číslováním!
Odražky medaile z jiného kovu, jiné hmotnosti:
- Návrhy mince Založení Českých Budějovic Ag
- Návrhy mince Založení Českých Budějovic Ag 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
-
Návrhy mince Založení Českých Budějovic Au 1 Oz - sběratelská, číslovaná edice
Sada obsahuje tři umělecké návrhy na minci z emisního plánu ČNB 200 Kč
Česká národní banka
vyhlásila veřejnou soutěž na pamětní stříbrnou dvousetkorunu
200 Kč Založení Českých Budějovic. Těchto
mincí bylo vydáno 16.500 ks
Nyní můžete získat numismatický unikát: sadu vydanou nákladem
pouhých
1 ks, obsahující další tři
zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých medailérů:
Návrh Lenky Nebeské
zn. (Pečeť)
Averz: Založení města Českých Budějovic je spojeno s rokem 1265, jak je uvedeno v nařasené stuze po obvodu medaile od Lenky Nebeské. V dolní části stuhy je dále letopočet 2015, kdy si veřejnost připomíná 750. výročí této události. Centrální plochu vyplňuje silueta dominant města – Černé věže, vysoké téměř 72 m a poblíže stojící katedrály sv. Mikuláše. V popředí jsou historické domy z náměstí s charakteristickým podloubím. Pečeť vpravo odkazuje na zakladatele města krále Přemysla Otakara II.
Reverz: Na rubu je historická velká pečeť města, používána od počátku 14. století. Je kulatá, lemovaná opisem SIGILLVM CIVIVM DE BUDIWOYZ. Ve vnitřním pečetním poli je kvádrovaná zeď bez cimbuří s třemi okrouhlými věžemi ukončenými kuželovitými střechami s makovicemi. Prostřední z věží je širší a na ní je položen štít se lvem ve skoku. Kompozici doplňují český lev, moravská a slezská orlice, propojené perlovcem.
Návrh Majky Wichnerové zn. (22334)
Averz:
České Budějovice nechal založit v roce 1265 český král Přemysl Otakar II. Na líci medaile Majky Wichnerové je jeho postava vpravo s královskými insigniemi: korunou, žezlem a jablkem před letopočty 1265 a 2015, umístěnými mezi stylizované čtyřlístky. Kompozice dále doleva pokračuje typickými čtverci z českobudějovického náměstí, které vyměřil už zvíkovský purkrabí Hirzo, stavebník města. Horní a levá část velkého čtverce jsou opticky zakončeny gotickým klášterním kostelem Obětování panny Marie v areálu dominikánského konventu, což je nejstarší budova Českých Budějovic, založená společně s městem v roce 1265. Do dolní části medaile autorka umístila historickou budějovickou pečeť.
Reverz:
Rubová strana připomíná některé pamětihodnosti města. V popředí je barokní Samsonova kašna, dokončená v roce 1727. Čtyři postavy atlantů podpírají rozměrnou kruhovou mísu a z jejího středu na vrcholu celé kašny vyrůstá podstavec s plastikou biblického siláka Samsona na lvu. Vlevo je městská radnice, kterou do současné podoby přestavěl barokně A. E. Martinelli v letech 1727 - 1730, vpravo renesanční domy na Náměstí Přemysla Otakara II. Kompozici doplňují dva erbovní štítky – vlevo českobudějovický s třemi věžemi, vpravo královský s českým lvem.
Návrh Josefa Šafaříka
zn. (Emílie)
Averz:
Kompozice Josefa Šafaříka přibližuje historii Českých Budějovic rojem stavebních kamenů na pozadí městského erbu s věžemi a lvem ve štítku. Některé z kvádrů nesou významné letopočty pro jihočeskou metropoli. Nejstarším datem je rok 1265, kdy bylo město založeno. Roku 1351 sem zavítal čerstvě korunovaný český král Karel IV. a při této příležitosti udělil městu významná privilegia, rokem 1569 zahájila činnost zdejší mincovna a v roce 1614 se zde konal zemský sněm, na němž se jednalo především o penězích pro krále Matyáše na vedení války s Turky v Uhrách. Rok 1641 přinesl městu největší požár v historii. Na významu získalo město roku 1785, kdy se stalo sídlem biskupa českobudějovická diecéze. Od 1. 1. 1949 bylo město správním centrem Českobudějovického kraje, jenž byl v roce 1960 přejmenován na Jihočeský. Roku 1980 bylo dokončeno připojování okolních obcí. Letopočet 1991 připomíná založení Jihočeské univerzity. V roce 2000 se stalo město sídlem nového Budějovického kraje, který byl o rok později opět přejmenovaný na Jihočeský.
Reverz:
Rubová strana je řešena jako plastické čtvercové Náměstí Přemysla Otakara II. Z renesančních domů v horní části vyčnívá Černá věž a průčelí kostela sv. Mikuláše, vlevo dole se pak rýsuje silueta barokní radnice. Dlažba náměstí je tvořena kromě geometrických tvarů také historickou pečetí s původním nápisem SIGILLVM CIVIVM DE BUDIWOYZ.
Informace k sadě návrhů:
Umělecké návrhy v sadě neobsahují uvedení nominální hodnoty 200 Kč a
proto nejsou zákonným platidlem. Jsou označeny příslušnou puncovní
značkou. Dodavatelem materiálu pro ražbu českých mincí i těchto
sad uměleckých návrhů je Münze Österreich.
Nepřehlédněte:Stříbrné odražky
jsou vydány i ve speciálním provedení povrchové úpravy mincovní plochy
ušlechtilou patinou. Každý odražek je patinován ručně, aby získal
krásu stáří a lépe vynikla plastika jednotlivých detailů jeho reliéfu.