Zlaté mince Email

Bedřich Hrozný


Praha, 26.08.2024 15:33:43

ZPRÁVA Bedřich Hrozný.


Bedřich Hrozný (1879–1952) byl významný český orientalist, archeolog a filolog, jehož objev rozluštění chetitštiny z něj udělal jednoho z nejvýznamnějších lingvistů 20. století. Díky jeho práci se podařilo otevřít zcela novou kapitolu ve studiu starověkých civilizací, zejména chetitské říše, která byla jednou z velmocí starověkého světa. Hrozný nejen že přispěl k poznání této dávné kultury, ale také k obecnému pochopení starověkých jazyků a civilizací.

Raný život a vzdělání

Bedřich Hrozný se narodil 6. května 1879 v Lysé nad Labem v tehdejším Rakousku-Uhersku. Jeho zájem o jazyky se projevil již v mládí, což ho vedlo k tomu, aby se věnoval studiu orientálních jazyků, starověké historie a archeologie. Po absolvování gymnázia začal Hrozný studovat na Vídeňské univerzitě, kde se věnoval studiu orientálních jazyků, především akkadštiny a staroegyptštiny. Jeho učitelé, například slavný orientalist Friedrich Delitzsch, ho vedli k hlubšímu zájmu o starověké civilizace Blízkého východu.

Cesta k rozluštění chetitštiny

Klíčovým bodem Hrozného kariéry se stal objev textů z chetitské říše, která byla v době starověku jednou z mocností Blízkého východu. Chetité obývali oblast dnešního Turecka a jejich říše soupeřila s Egyptem a Babylonií. Do té doby však o jejich kultuře a jazyku bylo známo jen málo.

Na počátku 20. století byly během archeologických výzkumů v Hattuši, hlavním městě chetitské říše, objeveny hliněné tabulky s klínovým písmem. Jazyk na těchto tabulkách byl dlouho neznámý, a přestože byl psán klínovým písmem, nepodobal se žádnému známému semitskému či sumerskému jazyku. Bedřich Hrozný, který měl bohaté zkušenosti s klínovým písmem a orientálními jazyky, začal pracovat na dešifrování těchto textů.

Jeho největší úspěch přišel v roce 1915, kdy Hrozný na základě lingvistické analýzy a srovnávacích metod dokázal, že jazyk na chetitských tabulkách patří do indoevropské jazykové rodiny, tedy skupiny jazyků, do níž patří například latina, řečtina, sanskrt, ale i čeština. Tento objev byl převratný, protože až do té doby se předpokládalo, že všechny starověké jazyky v této oblasti byly semitské nebo sumerské.

Jedním z klíčových momentů Hrozného dešifrování bylo rozpoznání slovní spojení „NINDA-an ezzateni watar-ma ekuteni“, což přeložil jako „Chléb budete jíst a vodu budete pít.“ Tento objev otevřel cestu k dalšímu porozumění chetitštině a umožnil studium dalších textů.

Hrozný a chetitská civilizace

Po rozluštění chetitštiny se Hrozný stal jedním z nejvýznamnějších odborníků na chetitskou civilizaci. Chetité byli jedním z nejvýznamnějších starověkých národů, jejich říše existovala zhruba od 17. do 12. století př. n. l. a soupeřila s takovými mocnostmi, jako byl Egypt nebo Babylónie. Díky Hroznému a jeho dešifrování jazyka se podařilo prozkoumat chetitské právo, náboženství, literaturu a politické dějiny.

Chetité jsou dnes známí především díky bitvě u Kadeše, která se odehrála mezi chetitskou a egyptskou armádou pod velením faraona Ramsese II. Hrozný přispěl k tomu, aby byl tento konflikt lépe pochopen prostřednictvím textů, které se o něm zmiňují.

Vědecké uznání a pozdější kariéra

Hrozný díky svému úspěchu získal mezinárodní vědecké uznání a stal se profesorem na Univerzitě Karlově v Praze, kde vedl Ústav pro starověké dějiny. V roce 1929 se stal děkanem filozofické fakulty a aktivně se podílel na vědeckém životě, psal a publikoval mnoho odborných prací. Vedl také archeologické expedice na Blízký východ, zejména do dnešního Turecka, Sýrie a Iráku, kde pokračoval ve výzkumu starověkých kultur.

Hrozný byl také členem mnoha mezinárodních vědeckých společností a obdržel řadu ocenění za své přínosy k lingvistice a archeologii. Byl vnímán jako osobnost s hlubokým vhledem do historie starověkých civilizací a jeho práce pomohla otevřít cestu k dalším objevům na poli starověkých studií.

Odkaz

Bedřich Hrozný zůstává jednou z nejvýznamnějších osobností české vědy. Jeho rozluštění chetitštiny mělo zásadní dopad na porozumění starověkým civilizacím a lingvistickým strukturám. Hrozný nejen otevřel dveře ke studiu chetitské říše, ale také položil základy pro moderní lingvistickou vědu a srovnávací jazykovědu. Jeho metody a přístupy inspirovaly generace vědců a jeho odkaz je dodnes živý.

Jeho práce byla nesmírně důležitá pro lepší porozumění starověkému Blízkému východu, a to jak v oblasti lingvistiky, tak v oblasti archeologie. Díky Hroznému dnes můžeme číst a chápat chetitské texty, což nám umožňuje nahlédnout do každodenního života, práva a náboženství jedné z nejdůležitějších civilizací starověku.

Bedřich Hrozný je dnes považován za jednoho z největších českých vědců, který svým objevem otevřel nové obzory pro studium lidské historie. Jeho přínos k vědeckému poznání je neocenitelný a jeho práce je dodnes považována za základní kámen pro porozumění indoevropským jazykům a civilizacím starověkého světa.

Bedřich Hrozný

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


30.8.2024
29.8.2024
28.8.2024
27.8.2024
26.8.2024
26.8.2024
25.8.2024
24.8.2024
23.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Vojtěch Dostál Mistři české numismatiky
Vojtěch Dostál je synem a zároveň pokračovatelem vynikajícího českého výtvarníka a pedagoga Jiřího Dostála.

Po absolutoriu na Vyšší odborné škole (VOŠ) v Jablonci nad Nisou v roce 2000, byl tři roky zaměstnán v jedné české šperkařské firmě. Po třech letech nastoupil jako pedagog na jabloneckou Střední uměleckoprůmyslovou školu a Vyšší odbornou školu, kde působí do současnosti. Na svém kontě má sedm vítězství v soutěžích vypsaných Českou národní bankou a řadu realizací pro další zadavatele. Podílí se na cyklu pamětních medailí Pražské mincovny Kalendárium: podle jeho návrhů byly vyraženy tituly Jan Amos Komenský, Otto von Habsburg, Emil Kolben, Jan Janský a Giovanni Boccaccio. V současnosti připravuje model pro plánovanou ražbu medaile upomínající na studenta Jana Opletala, který zahynul při protinacistických protestech v Praze v roce 1939.

Vojtěch Dostál je také hudebně nadaný. Jako baskytarista působí ve skupinách Nůž a Bay-Bay. Stejně jako jeho otec miluje projížďky českou krajinou v sedle silného motocyklu. Je obdivovatelem a sběratelem mechanických hodinek a glyptiky. Žije a tvoří v Jablonci nad Nisou.

Stejně jako váš otec jste motorkář a fanda do motocyklů. Nenapadlo vás věnovat medaili nějakému silnému stroji?
Moje motorka by si medaili zasloužila, už jen proto, z čeho všeho mě bez újmy vyvezla. Ale teď vážně, radši bych modeloval nějakého motocyklistu. Je mezi nimi řada výrazných charakterů. K tomu se třeba někdy dostanu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.



Opisy mincí grošového období Online nástroj pro tvorbu
V posledních letech můžeme být svědky zvýšeného zájmu o mince grošového období a to nejen z pohledu sběratelského, ale také badatelského

, což byl důvod vzniku první virtuální pobočky České numismatické společnosti – Pražské groše, hrdě nesoucí ve svém názvu hlavní nominál tohoto období. Také v periodikách se můžeme častěji setkat s články zaobírajícími se tímto obdobím. Příkladem může být nedávné číslo časopisu Folia Numismatica 27/1 zaměřené pouze na mince grošového období.

Pobočka Pražské groše se rozhodla nabídnout veřejnosti jednoduchou aplikaci, díky níž je možno vytvořit opisové varianty větších i menších nominálů grošového období. V současnosti stránka cnspg. cz/fonty nabízí možnost vytvořit opisy mincí Václava II., Jana I. Lucemburského, Karla IV., Václava IV. a Ferdinanda I. Habsburského, které jsou zpracovány dle stávajících typologií – J. Smolík Pražské groše a jejich díly, K. Castelin O chronologii pražských grošů Jana Lucemburského, V. Pinta KAROLUS PRIMUS Nejnovější typologický a chronologický rozbor pražských grošů Karla IV., J. Hána Pražské groše Václava IV. z let 1378-1419, J. Hásková Příspěvek k typologii, váze a jakosti pražských grošů krále Jiřího z Poděbrad, J. Chvojka Pražské groše Ferdinanda I. a R. Veselý Bílé peníze Ferdinanda I. (1526–1564). Na fontech Vladislava II. Jagellonského a Ludvíka I. Jagellonského se v současnosti pracuje a v brzké době se také objeví na výše uvedených stránkách.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2014.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.