Zlaté mince Email

Jan Jessenius


Praha, 26.08.2024 15:07:53

ZPRÁVA Jan Jessenius.


Jan Jessenius (1566–1621), známý také jako Ján Jesenský, byl významný lékař, anatom, politik a filozof slovenského původu, který působil především v českých zemích. Jeho nejznámější čin – provedení první veřejné pitvy v českých zemích – ho zapsal do historie medicíny, avšak jeho role nebyla omezena jen na medicínskou oblast. Jessenius byl také významným intelektuálem, který se zapojoval do politického a náboženského života ve střední Evropě na počátku 17. století, což ho nakonec přivedlo k tragickému konci.

Raný život a vzdělání

Jan Jessenius se narodil 27. prosince 1566 v Turčianském Svätém Martinu (dnešní Slovensko) do šlechtické rodiny. Jeho původ mu umožnil přístup ke kvalitnímu vzdělání, které ho dovedlo k zájmu o filozofii, medicínu a přírodní vědy. Své studium zahájil na univerzitách v Wittenbergu, Lipsku a Padově, kde se specializoval na medicínu. Studium na univerzitě v Padově, která byla v té době jedním z hlavních center lékařské vědy, mělo zásadní vliv na jeho budoucí kariéru.

V Padově získal titul doktora medicíny, a to v době, kdy se moderní medicína teprve začínala formovat. Během svého studia se Jessenius setkal s humanistickým myšlením, které spojovalo medicínu, filozofii a přírodní vědy. V roce 1593 se vrátil do Německa, kde zahájil svou akademickou dráhu na univerzitě ve Wittenbergu. Zde se stal profesorem filozofie a anatomie, což byly obory, které se v té době úzce prolínaly.

První veřejná pitva

Jedním z nejvýznamnějších momentů Jesseniovy kariéry bylo provedení první veřejné pitvy v českých zemích. Tato pitva se konala v červnu 1600 na Staroměstské radnici v Praze a Jessenius zde demonstroval své lékařské dovednosti na těle popraveného zločince. Veřejné pitvy byly v té době stále vzácné a Jessenius využil této příležitosti nejen k praktické demonstraci anatomie, ale také k propagaci moderních vědeckých přístupů.

Pitva trvala několik dní a Jessenius podrobně popisoval strukturu lidského těla, vysvětloval funkce orgánů a opravoval tehdejší medicínské omyly. Přednáška o pitvě byla následně vydána tiskem pod názvem "Anatomiae Pragae anno MDC ab Jessenio anatomes administratae historia". Tímto aktem se Jessenius stal průkopníkem vědecké medicíny v českých zemích a položil základy pro další rozvoj anatomie v této části Evropy.

Politická angažovanost a náboženské konflikty

Jessenius však nebyl jen lékařem a vědcem. Byl také zapojen do politického a náboženského dění své doby. Na počátku 17. století bylo České království součástí Habsburské monarchie, kde sílil náboženský konflikt mezi katolíky a protestanty. Jessenius byl stoupencem reformace a zastáncem českých protestantských stavů, kteří se postavili proti katolické nadvládě Habsburků.

V roce 1617 se Jessenius zapojil do politiky jako rektor pražské univerzity a stal se důležitým aktérem v politických jednáních, která předcházela českému stavovskému povstání. Jako diplomat zastupoval zájmy českých stavů a vyjednával s dalšími protestantskými státy, aby zajistil jejich podporu v boji proti Habsburkům. Jeho aktivity však vedly ke konfliktu s císařským dvorem a po neúspěchu povstání se jeho situace dramaticky změnila.

Osud po bitvě na Bílé hoře

Jesseniusův osud byl spojen s tragickým koncem českého stavovského povstání, které vyvrcholilo porážkou českých stavů v bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Po této bitvě následovalo období rekatolizace a tvrdých represí proti protestantským vůdcům. Jessenius, který byl spojován s povstaleckými aktivitami, byl zatčen a uvězněn. Císařský soud ho obvinil z velezrady a jeho postavení u dvora bylo zničeno.

Dne 21. června 1621 byl Jan Jessenius popraven spolu s dalšími 26 představiteli českého stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze. Poprava byla brutálním varováním pro všechny, kteří se postavili proti Habsburkům. Jessenius byl popraven stětím, ale jeho tělo bylo následně veřejně vystaveno a zohaveno, což mělo demonstrovat sílu císařské moci.

Odkaz Jana Jesenia

Navzdory tragickému konci zanechal Jan Jessenius hluboký otisk v dějinách evropské vědy a politiky. Jeho význam v oblasti medicíny a anatomie je nesporný. Přestože se věnoval politickým záležitostem, jeho příspěvky k vědě, zejména v oblasti anatomie, jsou důležitou součástí dějin medicíny. Veřejná pitva, kterou provedl v Praze, byla jedním z klíčových momentů rozvoje moderní lékařské vědy v českých zemích.

Jessenius je také vnímán jako oběť politických a náboženských konfliktů, které otřásaly Evropou v době třicetileté války. Jeho život a smrt jsou připomínkou toho, jak úzce byly v této době propojeny věda, náboženství a politika. Dnes je Jan Jessenius připomínán nejen jako lékař a vědec, ale také jako symbol boje za svobodu myšlení a reformaci v Čechách.

Jeho odkaz žije dál v lékařských kruzích, kde je uznáván jako průkopník moderní medicíny. Univerzita Karlova v Praze i další akademické instituce dodnes ctí jeho přínos, a jméno Jana Jesenia je spojováno s odvahu, vědeckou precizností a odhodláním stát za svými názory.

Jan Jessenius

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


29.8.2024
28.8.2024
27.8.2024
26.8.2024
26.8.2024
25.8.2024
24.8.2024
23.8.2024
22.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Jak se dělá mincovna (21)
Jak jsem potkal naše prezidenty

Už je to hodně dávno, co moji prarodiče vzpomínali, jaké to bylo za císaře pána a kdy začala ta Velká válka. V loňském roce už to bylo 100 let. Můj otec, narozený v roce 1915 zažil tuto těžkou dobu jako novorozenec a svůj život sdílel pod vedením našich prezidentů. Doba Klause a Zemana už ho minula. Názory na jednotlivé prezidenty měl pevně vyhraněné, a tak se nelze divit, že je snadno přenesl i na mě. Masaryk a Beneš se v naší rodině těšili velké vážnosti. Socialističtí prezidenti, vyjma Ludvíka Svobody, byli bráni jako komunističtí pohlaváři, kteří se ke svému úřadu dostali díky vedoucí úloze strany, a tomu odpovídalo jejich prezidentování. Naopak Václavu Havlovi věnoval vždy svoji přízeň.

Otec celý život pracoval jako rolník, nikdy neměl šanci, aby se s některým prezidentem osobně setkal. Snad po tom ani netoužil. Mně osud připravil zcela jiné úkoly. Potkávat se s prezidenty nepatřilo přímo do mé pracovní náplně, ale s jejich úředníky jsem měl co do činění. Za prezidentování Václavů Havla a Klause, se stali obchodními partnery České mincovny. Prvotní styky s hradními zaměstnanci mi zprostředkoval kamarád Jaroslav Šafařík, kterého jsem znal jako funkcionáře Československé strany socialistické v Jablonci nad Nisou.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2015.



HERALDIKA NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (14) Historizmus – nostalgie a bezradnost
Vyčerpaný empír dožíval v novostavbách úředních objektů. Tam, alespoň podle mínění estétů, bylo v polovině 19. století jeho místo.

V minulosti, v okamžiku zralém pro slohovou proměnu, byl vždy k dispozici nový sloh, který se už nějaký čas snažil vytlačit ten starý. Tentokrát ale žádný nebyl na obzoru. „co bude dál?“, ptali se ti, kteří chtěli být kultivovaní a zároveň moderní.

Kníže Metternich se lehce uklonil. Tvář zkušeného diplomata neprozradila jakékoli pocity. Císař mu právě oznámil, že už nadále nebude potřebovat jeho služeb. Vše podstatné bylo řečeno, audience skončila. Toho březnového dne roku 1848 odcházela se všemocným kancléřem celá epocha. Když pak kníže sledoval z okna kočáru dozadu ubíhající vídeňské ulice, neušly mu nenávistné pohledy a zaťaté pěsti. Od samého začátku převratného roku 1848 následovaly v rychlém sledu revoluce v Itálii, Francii, Německu a nakonec i v Rakousku. Jejich iniciátorkou a hlavní silou byla liberální buržoazie, požadující konstituční stát a demokracii. Politicky aktivní obyvatelé českých zemí tyto požadavky sdíleli, ale jejich provedení komplikovaly národnostní rozpory a různý stupeň vývoje národů monarchie.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.