Zlaté mince Email

Božena Němcová


Praha, 22.08.2024 14:55:02

ZPRÁVA Božena Němcová.


Božena Němcová (1820–1862) byla významná česká spisovatelka, jejíž dílo mělo zásadní vliv na českou literaturu a národní uvědomění. Její nejslavnější dílo, "Babička", se stalo symbolem českého literárního obrození a dodnes je jedním z nejoblíbenějších a nejčtenějších děl české literatury. Němcová se však zabývala nejen literaturou, ale také myšlenkami na zlepšení sociálních podmínek, bojovala za práva žen a za zrovnoprávnění českého národa. Její život a tvorba byly úzce spjaty s národními snahami českého lidu o svobodu a kulturní identitu.

Raný život

Božena Němcová, rozená Barbora Panklová, se narodila 4. února 1820 ve Vídni, ale brzy se s rodinou přestěhovala do Čech, konkrétně do Ratibořic, kde prožila své dětství. Její matka byla českého původu, zatímco otec byl německý kočí ve službách vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Rodinné prostředí a zejména vliv babičky, který později ztvárnila ve své nejslavnější knize, formovaly její pohled na svět a vytvořily silné pouto k české zemi a lidovým tradicím.

Již od dětství byla fascinována českou lidovou kulturou, pohádkami a pověstmi, což se později výrazně odrazilo v její literární tvorbě. Díky svému nadání a vzdělání se postupně stala součástí národního obrození, kdy se Češi snažili o znovuoživení svého jazyka a kultury v období, kdy bylo české prostředí silně ovlivněno germanizací.

Manželství a společenské angažmá

Ve věku 17 let se Barbora provdala za Josefa Němce, úředníka finanční stráže, který se aktivně angažoval v českém národním hnutí. Manželství s Josefem Němcem bylo turbulentní, ačkoli měli spolu čtyři děti, vztah nebyl harmonický. Josef Němec byl díky svým politickým aktivitám často překládán do různých částí habsburské říše, což znamenalo neustálé stěhování rodiny. Božena Němcová se během manželství potýkala s finančními problémy, zdravotními potížemi a rodinnými krizemi, což mělo dopad na její tvorbu i osobní život.

Přestože manželství nebylo šťastné, Němcová díky svému muži získala přístup k intelektuálním kruhům a začala se více angažovat ve veřejném životě. Setkala se s mnoha významnými osobnostmi tehdejšího národního obrození, včetně Františka Palackého, Karla Havlíčka Borovského a Josefa Kajetána Tyla. Tyto kontakty měly velký vliv na její literární tvorbu a společenské aktivity.

Literární tvorba

Božena Němcová začala svou literární kariéru v polovině 40. let 19. století, kdy publikovala své první básně a povídky v českých časopisech. V této době přijala pseudonym Božena Němcová, který jí pomohl se identifikovat s českým národním hnutím.

Její tvorba se zaměřovala na každodenní život prostých lidí, venkovské zvyky a lidovou kulturu. Němcová byla hluboce ovlivněna českými pohádkami, které sbírala a přetvářela, přičemž v nich hledala nejen estetické hodnoty, ale také morální poselství. Sbírala lidové příběhy a pověsti, které tvoří významnou část jejího literárního odkazu. Mezi její nejznámější pohádkové knihy patří "Národní báchorky a pověsti".

Nejslavnější a nejvýznamnější dílo Němcové je bezpochyby "Babička" (1855). Toto dílo je považováno za vrchol její literární tvorby a jedno z nejdůležitějších děl české literatury. "Babička" je sentimentální a idylický obraz venkovského života, který Němcová líčí skrze postavu své babičky, inspirované její vlastní babičkou Magdalénou Novotnou. Kniha vypráví o prostém, ale morálně bohatém životě venkovských lidí, o jejich vztahu k přírodě a tradičním hodnotám. Přes idylický charakter příběhu "Babička" reflektuje i sociální a politické problémy té doby, zejména otázky chudoby, postavení žen a vzdělání.

Kromě "Babičky" napsala Němcová také řadu povídek, jako jsou "Divá Bára", "V zámku a podzámčí" nebo "Pohorská vesnice", kde se věnovala otázkám morálky, spravedlnosti a sociální nerovnosti.

Společenský a politický vliv

Božena Němcová nebyla jen spisovatelkou, ale také aktivistkou, která se snažila zlepšit postavení žen a chudých lidí ve společnosti. Byla přesvědčena, že vzdělání a práva žen jsou klíčem k lepší společnosti. Její postoj k ženské otázce se odráží v jejích dílech, kde často zdůrazňuje sílu a nezávislost ženských postav. Sama čelila diskriminaci a finančním potížím, a to nejen kvůli svým politickým názorům, ale i kvůli své odvážné a nekonvenční povaze.

Její literární tvorba byla silně ovlivněna politickými událostmi té doby, zejména revolucí roku 1848, která přinesla nové myšlenky o svobodě a národním uvědomění. Němcová podporovala snahy o zrovnoprávnění českého národa a psala politické články, které kritizovaly tehdejší absolutistickou vládu.

Pozdní léta a smrt

Poslední léta svého života prožila Němcová ve velké chudobě a osamění. Trpěla zdravotními problémy a její manželství s Josefem Němcem se stále více rozpadalo. Přesto pokračovala v psaní a ve své angažovanosti za sociální spravedlnost. Zemřela 21. ledna 1862 v Praze ve věku pouhých 41 let.

Její smrt byla obrovskou ztrátou pro českou kulturu a literaturu. Dnes je považována za jednu z největších českých spisovatelek a její dílo je stále živé a aktuální. Božena Němcová zůstává symbolem českého národního obrození, bojovnicí za práva žen a spravedlnost pro všechny vrstvy společnosti.

Božena Němcová

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


26.8.2024
25.8.2024
24.8.2024
23.8.2024
22.8.2024
21.8.2024
20.8.2024
19.8.2024
18.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (39) Účelové známky ražené rubními razidly
Známky ražené oboustranně pouze rubními razidly jsou sběratelům účelových známek dobře známé, nelze však říci, že by patřily k vyhledávaným komoditám.

Důvod je prostý, nevážou se k určité lokalitě ani konkrétnímu vydavateli a jsou kolem nich mnohé otazníky. Kdo je nechal razit, proč a k čemu byly vyrobené a jsou to vůbec všechno české ražby? Odpovědi lze nalézt v následném textu.

Přiřazení nesignované účelové známky určitému výrobci je nesnadné, protože studií zaměřených na produkci ražeben, z nichž by se mohlo vycházet, je poskrovnu. Z dochovaných nabídkových katalogů výrobců účelových známek je známo, že součástí nabídky byly hotové vzory pro rubní strany známek k různým účelům. Zákazníci si z nich vybírali vhodný motiv pro určitý druh známky. Identické reversy se tudíž opakují na účelových známkách různých vydavatelů. Pokud jsou známé ze vzorníku konkrétní firmy nebo ze známek uveřejněných s výrobním původem, lze podle nich určit výrobce. Aby to nebylo tak jednoduché, nutno konstatovat, že vzácně docházelo k napodobování či přímo kopírování vzorů konkurence.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2017.



PAPÍROVÁ PLATIDLA  Marie Terezie
S rozvojem finančního trhu a s ním spojeného úvěrového hospodářství vzrůstá na přelomu 16. a 17. století i množství specializovaných bankovních ústavů.

Hlavní činností těchto bank bylo zejména zprostředkování úvěrů a bezhotovostních plateb. Klienti těchto bank si v rámci ústavu zřizovali finanční konta, pomocí kterých pak prováděli jednotlivé bankovní operace.

Velký rozmach bankovních institucí zaznamenávala zejména Itálie, z níž se dále šíří do severní a Západní Evropy. Už v roce 1656 získává Johan Palmstruch od švédského krále Karla X. Gustava povolení k založení Stockholm Banco s právem vydávat bankovky, s jejichž vydáváním se začalo 16. června 1661. Jednalo se o zčásti předtištěné bankovky, do kterých úředník vypisoval potřebné údaje, které stvrzoval vlastnoručním podpisem a pečetí. Tyto tzv. Kreditiv-Sedlars znějící na různé druhy mincí švédské měny byly z počátku vázány na majitele a od roku 1667 je bylo možné i převádět. V našich zemích se s prvními bankovkami setkáváme až za vlády Marie Terezie.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.