Zlaté mince Email

Jan Jánský


Praha, 18.08.2024 14:42:16

ZPRÁVA Jan Jánský.


Jan Jánský (1873–1921) byl významný český lékař, který je celosvětově známý především pro svůj přínos v oblasti hematologie. Jeho nejvýznamnějším objevem bylo rozdělení lidské krve do čtyř hlavních krevních skupin, čímž výrazně přispěl k rozvoji medicíny, zejména v oblasti krevních transfuzí. Jánský byl nejen vynikajícím lékařem, ale i humanistou, který přispěl k rozvoji psychiatrie a neurologie.

Raný život a vzdělání

Jan Jánský se narodil 3. dubna 1873 v Praze, tehdy součásti Rakousko-Uherska, do rodiny advokáta. Již od mládí se u něj projevoval zájem o vědy a vzdělávání, což ho přivedlo ke studiu medicíny. V roce 1892 začal studovat na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se brzy ukázal jako vynikající student. Promoval v roce 1898 a začal svou lékařskou kariéru jako asistent na psychiatrické klinice v Praze.

Vědecká kariéra a přínos k hematologii

Ačkoli Jánský pracoval především v oblasti psychiatrie, jeho přínos do hematologie je zcela zásadní. Na počátku 20. století se vědci a lékaři stále snažili pochopit, proč některé krevní transfúze byly úspěšné, zatímco jiné končily fatálními komplikacemi. Jan Jánský se rozhodl prozkoumat souvislost mezi krevními skupinami a duševními nemocemi, čímž chtěl zjistit, zda existuje spojení mezi určitými krevními typy a psychickými poruchami.

Během svého výzkumu, který zahrnoval stovky pacientů, Jánský objevil, že lidskou krev lze rozdělit do čtyř základních skupin, které dnes známe jako A, B, AB a 0. Jeho objev přinesl revoluci do lékařské praxe, zejména v oblasti krevních transfuzí, protože od té doby bylo možné před transfuzí určit kompatibilitu krve dárce a příjemce, což výrazně snížilo riziko nežádoucích reakcí.

Je důležité zmínit, že přestože byl Jánský první, kdo tyto čtyři krevní skupiny systematicky definoval, jeho práce nebyla dlouhou dobu široce uznávána. V roce 1907 publikoval své výsledky v díle "Hematologická studie u psychotiků", avšak jeho výzkum nevzbudil okamžitou pozornost. K uznání jeho objevů došlo až o mnoho let později.

Odkaz v hematologii

Zatímco Karl Landsteiner, rakouský biolog, obdržel v roce 1930 Nobelovu cenu za svůj objev krevních skupin, Jánského přínos byl dlouhou dobu opomíjen. Teprve v polovině 20. století se začalo jeho dílo uznávat a jeho zásluhy byly oficiálně oceněny.

V mnoha zemích, včetně České republiky, je Jánský dnes uctíván jako významný vědec, který přispěl k lepšímu pochopení krevní kompatibility a ke snížení rizik spojených s krevními transfuzemi. Na jeho počest bylo zavedeno Jánského plakety, které jsou udělovány dobrovolným dárcům krve v České republice jako ocenění za jejich pravidelný přínos.

Další přínos k medicíně

Vedle své práce v hematologii se Jan Jánský věnoval také psychiatrii a neurologii. Jeho vědecký zájem byl především zaměřen na psychické poruchy a jejich možné biologické příčiny. Jako psychiatr se snažil najít nové způsoby léčby psychických nemocí a zlepšit diagnostiku těchto onemocnění.

Jánský přispěl k rozvoji psychiatrie nejen svou klinickou praxí, ale také výzkumem. Jeho výzkumy v oblasti spojení mezi krevními skupinami a psychickými poruchami vedly k závěru, že žádná přímá souvislost mezi těmito faktory neexistuje, což přispělo k dalšímu prohloubení vědeckého poznání v této oblasti.

Osobní život

Jan Jánský byl nejen vědcem, ale také člověkem se silným smyslem pro povinnost a odpovědnost. V roce 1914, když vypukla první světová válka, byl povolán do armády, kde sloužil jako lékař na frontě. Po skončení války se vrátil ke své práci, ale jeho zdraví bylo výrazně podlomeno.

Zemřel poměrně brzy, 8. září 1921 ve věku 48 let. Přestože za svého života nedosáhl mezinárodního uznání, jeho vědecké přínosy, zejména objev krevních skupin, jsou dnes považovány za zásadní milník v lékařské vědě.

Jánský svým objevem nejen zachránil nespočet životů, ale také položil základy pro moderní transfuzní medicínu, která dnes stojí na jeho revolučním dělení krevních skupin.

Jan Jánský

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


22.8.2024
21.8.2024
20.8.2024
19.8.2024
18.8.2024
17.8.2024
16.8.2024
15.8.2024
14.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Alfons Mucha Autor československých bankovek
Muž, jehož jméno symbolizuje umělecký směr zpravidla označovaný jako secese, Art Noveau či Jugendstil, se narodil do rodiny zaměstnance soudu Ondřeje Muchy 24. června 1860.

V pořadí čtvrté dítě dostalo jméno počínající písmenem A stejně jako ostatní sourozenci – Alfons Maria Mucha.

Pro chlapce neobvyklé přízvisko získal prý na přání zbožné matky, která tak chtěla synovi zajistit přízeň a celoživotní přímluvu Panny Marie. Amálie Muchová rozená Malá před sňatkem působila jako guvernantka ve Vídni a měla vynikat nejen krásou, ale rovněž sečtělostí a citem pro výtvarné umění, který zřejmě předala i svému synovi. Chlapec od útlého věku projevoval obdivuhodný talent. Zalíbení v kresbě, jež určilo jeho životní dráhu, se projevilo již velmi záhy, neboť podle rodinné tradice se chopil dříve tužky, než učinil první krok.
Dětská léta prožil Mucha v poklidu malého města Ivančic. V místním chrámu od osmi let zpíval na kůru a věnoval se také hře na housle. Snad právě hudební nadání rozhodlo o místě dalšího studia, kterým se stalo Brno. Od roku 1872 započal studia na tamním Slovanském gymnáziu. Přivydělával si zpěvem a hrou na housle, posléze rovněž působil jako zpěvák a mnohdy sólista v klášterním minoritském chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Zde se setkal s Leošem Janáčkem, pod jehož taktovkou nezřídka vystupoval. Zároveň docházel k profesoru kresby Josefu Zelenému.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2013



Holandská Grand Prix za medailérskou tvorbuHolandská Grand Prix za medailérskou tvorbu
Dne 11. února 2012 byla v Teylers Museu v holandském Haarlemu udělena nová cena za současnou medailérskou tvorbu, která je díky své výši 10 000 eur největším mezinárodním oceněním v tomto oboru.

Iniciativa pro vznik této ceny vzešla od numismatika Jaap van der Veena, po němž je tato cena také pojmenována – její oficiální název zní: Cena Jaap van der Veen a Teylerova muzea za současnou medailérskou tvorbu. Historicky prvním medailérem poctěným touto cenou se stal český umělec Otakar Dušek (1974). Ocenění si vysloužil za svou pamětní stříbrnou medaili Kursk-1943. Součástí ocenění je kromě finanční odměny i vydání katalogu a uspořádání výstavy – ta je k vidění do 9. září 2012 v Teylers Museu (obr. 1).

Zahájení

Zatímco pozvaní hosté přicházeli po úvodní recepci do slavnostního sálu, kde měl proběhnout ceremoniál předání ceny, věnoval oceněný medailér panu Jaap van der Veenovi soukromou prohlídku vystavených medailí v prostorách galerie muzea. Oba pánové využili služeb vynikající tlumočnice slečny Beatrijs Irving, která se s bravurou sobě vlastní pohybovala mezi češtinou a holandštinou a její pomoc tak byla neocenitelná (obr. 2).

Slavnostní ceremoniál sobotního odpoledne zahájila ředitelka Teylers Musea, paní Marjan Scharloo gratulací Jaap van der Veenovi k jeho 65. narozeninám. Zároveň mu předala věcný dar – geodu a katalog výstavy Hulde, která v muzeu právě probíhala. Následně paní Scharloo přítomným přiblížila historii a poslání muzea. Zejména se zmínila o kolekci čítající 1500 kusů medailí, jejichž prvním sběratelem byl sám zakladatel muzea Pieter Teyler. Poté byla přítomným přiblížena geneze nové velké ceny za současnou medailérskou tvorbu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2012

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.