Zlaté mince Email

František Kupka


Praha, 19.08.2024 14:46:35

ZPRÁVA František Kupka.


František Kupka (1871–1957) byl český malíř a průkopník abstraktního umění, který svou tvorbou ovlivnil nejen českou, ale i světovou výtvarnou scénu. Kupka je považován za jednoho z prvních umělců, kteří se vymanili z tradičního figurativního umění a zaměřili se na abstrakci, což bylo revoluční v době, kdy se umělecký svět teprve začal otevírat novým přístupům.

Raný život a vzdělání

František Kupka se narodil 23. září 1871 v malé vesnici Opočno v tehdejším Rakousku-Uhersku, dnes České republice. Již od mládí projevoval výtvarný talent, což ho přivedlo k rozhodnutí studovat umění. Kupka nejprve navštěvoval uměleckou školu v Jaroměři, poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval pod vedením profesora Františka Sequense.

Jeho rané práce byly ovlivněny symbolismem, což bylo v souladu s tehdejšími uměleckými proudy. Během této doby se věnoval především náboženským a mystickým tématům, což je patrné například v jeho obrazu "Posvátné ticho". Symbolismus Kupkovi poskytl prostor pro experimentování s formou a barvou, což se stalo základem jeho pozdějšího přechodu k abstrakci.

Paříž a vliv na Kupkovu tvorbu

V roce 1896 se Kupka přestěhoval do Paříže, která byla tehdy centrem moderního umění a nových myšlenkových proudů. V Paříži se seznámil s díly významných umělců jako Paul Cézanne, Vincent van Gogh a Georges Seurat, což hluboce ovlivnilo jeho další umělecký vývoj.

Během svého pobytu v Paříži se Kupka zabýval různými technikami a styly, včetně secesního a dekorativního umění. Pracoval také jako ilustrátor pro satirické časopisy, což mu zajistilo obživu, ale také možnost pracovat s linií a barvou v nových kontextech. Tyto zkušenosti byly klíčové pro jeho pozdější experimenty s abstrakcí.

Cesta k abstrakci

František Kupka je dnes nejvíce známý jako průkopník abstraktního umění, ale cesta k tomuto bodu byla dlouhá a postupná. V jeho raných dílech byla stále přítomna realistická forma a námět, i když se postupně začínala projevovat tendence k zjednodušení tvarů a větší důraz na barvu.

Zlom v jeho tvorbě přišel kolem roku 1910, kdy začal experimentovat s čistě abstraktními formami. Kupka byl fascinován vědou a filozofií, zejména teoriemi o vztahu mezi barvou, pohybem a hudbou. Tento zájem ho vedl k tomu, aby začal vnímat barvy a tvary jako vyjádření pohybu a harmonie, což je dobře patrné v jeho slavném cyklu obrazů "Amorfa – Dvoubarevná fuga" (1912), který je považován za jedno z prvních čistě abstraktních děl v dějinách umění. V tomto cyklu je zcela zřetelný Kupkův odklon od tradičního figurativního malířství ve prospěch zkoumání čisté formy a barvy.

Kupka se inspiroval hudbou a jejími rytmy, což přenesl do svých obrazů, kde jednotlivé barvy a tvary fungují jako vizuální ekvivalenty tónů a melodií. Tento přístup, označovaný jako orfismus, se zaměřuje na zkoumání harmonie a rytmu v malbě.

Kupkovo místo v uměleckém světě

Kupkova práce byla zpočátku přijímána s nepochopením, především kvůli jeho radikálnímu odklonu od tradičních výtvarných postupů. Nicméně jeho inovace a vytrvalost mu postupně získaly uznání. V roce 1931 se Kupka stal členem významné umělecké skupiny Abstraction-Création, která sdružovala umělce zaměřené na abstraktní tvorbu, jako byli například Piet Mondrian nebo Wassily Kandinsky. Skupina měla velký vliv na rozvoj moderního abstraktního umění a Kupka se díky ní dostal do širšího povědomí umělecké komunity.

Kupkova tvorba měla zásadní vliv na rozvoj moderního umění nejen ve Francii, ale i v jeho rodném Československu. Kupka sám udržoval kontakty s českými umělci a jeho díla byla pravidelně vystavována na československých výstavách moderního umění. I když většinu svého života strávil v Paříži, nikdy nezapomněl na své české kořeny.

Pozdní život a odkaz

František Kupka zemřel 24. června 1957 v Puteaux nedaleko Paříže. Ačkoliv byl za svého života respektovaným umělcem, teprve po jeho smrti získala jeho díla plné uznání a stala se nedílnou součástí dějin moderního umění.

Dnes jsou Kupkova díla vystavena v předních světových galeriích, včetně Centre Pompidou v Paříži a Národní galerie v Praze, která vlastní jednu z nejrozsáhlejších kolekcí jeho prací. Kupkovo dílo je dnes považováno za průkopnické v oblasti abstrakce a jeho inovativní přístup k barvě, tvaru a kompozici ovlivnil celou generaci moderních umělců.

František Kupka zůstává jedním z nejvýznamnějších českých umělců a jeho odkaz žije dál v dílech, která zkoumají vztah mezi uměním a vědou, formou a barvou, tradicí a inovací.

František Kupka

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


23.8.2024
22.8.2024
21.8.2024
20.8.2024
19.8.2024
18.8.2024
17.8.2024
16.8.2024
15.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

HERALDIKA NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (14) Historizmus – nostalgie a bezradnost
Vyčerpaný empír dožíval v novostavbách úředních objektů. Tam, alespoň podle mínění estétů, bylo v polovině 19. století jeho místo.

V minulosti, v okamžiku zralém pro slohovou proměnu, byl vždy k dispozici nový sloh, který se už nějaký čas snažil vytlačit ten starý. Tentokrát ale žádný nebyl na obzoru. „co bude dál?“, ptali se ti, kteří chtěli být kultivovaní a zároveň moderní.

Kníže Metternich se lehce uklonil. Tvář zkušeného diplomata neprozradila jakékoli pocity. Císař mu právě oznámil, že už nadále nebude potřebovat jeho služeb. Vše podstatné bylo řečeno, audience skončila. Toho březnového dne roku 1848 odcházela se všemocným kancléřem celá epocha. Když pak kníže sledoval z okna kočáru dozadu ubíhající vídeňské ulice, neušly mu nenávistné pohledy a zaťaté pěsti. Od samého začátku převratného roku 1848 následovaly v rychlém sledu revoluce v Itálii, Francii, Německu a nakonec i v Rakousku. Jejich iniciátorkou a hlavní silou byla liberální buržoazie, požadující konstituční stát a demokracii. Politicky aktivní obyvatelé českých zemí tyto požadavky sdíleli, ale jejich provedení komplikovaly národnostní rozpory a různý stupeň vývoje národů monarchie.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.



Z tržišť a barů Senegalské mince
Mé krátkodobé pobyty v Senegalu, nikterak časté, jsou motivovány návštěvou přátel, vyhledáváním a nákupem ojedinělých náhrdelníků, pobytem na místech spjatých s obchodem s otroky, a podmíněny jsou jak jinak, dostatkem finanční hotovosti.

Mé krátkodobé pobyty v Senegalu, nikterak časté, jsou motivovány návštěvou přátel, vyhledáváním a nákupem ojedinělých náhrdelníků, pobytem na místech spjatých s obchodem s otroky, a podmíněny jsou jak jinak, dostatkem finanční hotovosti, případně její dostupnosti z evropského účtu.

V tomto ohledu musím konstatovat, že urbanizované oblasti Senegalu jsou k uživatelům kont velmi vstřícné, směna eur na místní franky je bezproblémová, kurzy se nijak výrazně neliší. V březnu se pohyboval kurz kolem 650 franků za 1 euro. A samotný pobyt ve městech či na turisticky exponovaných památkách není nikterak levný.
Drobných mincí je v zemi relativně dostatek, byť se nepředpokládá, že se po nich bude pídit právě běloška, na místní poměry bohatá, a ještě v netypickém klobouku. A tak se mi jako vždy, při jejich sběru osvědčila tržiště a bary, jak stanového městečka v poušti či mého hotelu v Saint Louis.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2013.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.