Zlaté mince Email

Karel Havlíček Borovský


Praha, 20.08.2024 14:49:34

ZPRÁVA Karel Havlíček Borovský.


Karel Havlíček Borovský (1821–1856) byl český novinář, spisovatel, politik a zakladatel české politické satiry. Považován za jednoho z nejvýznamnějších českých národních buditelů 19. století, Havlíček se proslavil zejména svými politickými články, ostrou kritikou absolutistické rakouské vlády a podporou svobody slova a demokracie. Jeho odvážné postoje a literární talent z něj učinily klíčovou postavu českého národního obrození, ačkoli jeho život byl zkrácen represivními opatřeními ze strany rakouských úřadů.

Raný život a vzdělání

Karel Havlíček, původním jménem Karel Havlíček, se narodil 31. října 1821 v Borové, vesnici poblíž Havlíčkova Brodu (tehdy Německý Brod). Později k svému jménu připojil přídomek "Borovský" podle rodné vesnice. Od mládí projevoval zájem o literaturu a společenské otázky, což ho vedlo k rozhodnutí stát se knězem. Studoval na gymnáziu a později na Bohoslovecké fakultě v Praze, kde se však jeho názory na náboženství a roli církve změnily. Rozhodl se opustit kněžské studium, což vedlo k roztržce s jeho rodinou, která očekávala, že se stane duchovním.

Cesta ke kritickému novinářství

Po odchodu z kněžského semináře se Havlíček zaměřil na literární a novinářskou činnost. V roce 1843 odjel do Ruska jako domácí učitel a doufal, že zde najde ideální společnost, která by byla příkladem pro český národ. Jeho naděje však byly zklamány a zážitky z Ruska ho vedly k sepsání "Obrazy z Rus", kde kritizoval ruský absolutismus a poukázal na neefektivnost ruské společnosti.

Po návratu do Čech se začal věnovat aktivní novinářské činnosti. Stal se redaktorem Pražských novin, kde prosazoval své politické a společenské názory. V revolučním roce 1848 založil vlastní noviny Národní noviny, kde ostře kritizoval rakouskou vládu a její represivní opatření vůči českému národnímu hnutí. Národní noviny se staly platformou pro jeho ostrou satiru a politickou kritiku. V této době se také angažoval v politickém životě, účastnil se revolučních událostí a podporoval myšlenky konstituční monarchie a demokracie.

Odvaha proti absolutismu

Havlíček se nebál otevřeně vystupovat proti rakouské vládě, což ho přivedlo do konfliktu s úřady. V roce 1850 byly Národní noviny zakázány kvůli jejich kritice režimu. Havlíček však neztrácel odvahu a pokračoval ve vydávání novin Slovan, kde pokračoval ve své kritice rakouské politiky, zejména snah o germanizaci českých zemí.

Jeho odvážné postoje však měly těžké následky. V roce 1851 byl Havlíček zatčen a deportován do Brixenu, města v dnešním severní Itálii, kde strávil čtyři roky ve vyhnanství. Přestože žil v relativně dobrých podmínkách, byl izolován od českého politického života a jeho zdraví se zhoršovalo. Během vyhnanství však napsal několik významných satirických děl, včetně "Tyrolských elegií", kde s humorem a ironií popsal své zážitky z vyhnanství, a "Král Lávra", známé satirické básně o tyranském králi s oslíma ušima.

Literární tvorba a politická satira

Havlíčkovy politické a satirické spisy se staly základem české politické literatury. V jeho dílech, zejména v "Tyrolských elegiích", kde líčí své zatčení a deportaci, a v "Král Lávra", kde kritizuje absolutistickou moc, používá ostrou ironii a satiru k vyjádření politických a společenských problémů své doby.

Jeho dílo nebylo jen kritikou konkrétního politického systému, ale mělo hlubší smysl v obhajobě svobody slova, práva na svobodný projev a demokracie. Havlíček věřil, že vláda by měla být založena na respektu k právům jednotlivce a že lidé by měli mít právo na sebeurčení a rozhodování o svém osudu.

Smrt a odkaz

Po čtyřech letech vyhnanství se Havlíček v roce 1855 vrátil do Čech, ale jeho zdraví bylo značně podlomené. Zemřel 29. července 1856 ve věku pouhých 34 let. Jeho smrt znamenala pro české národní hnutí velkou ztrátu, ale jeho odkaz žil dál. Havlíček se stal symbolem boje za svobodu slova a lidských práv.

Havlíčkova literární a politická činnost měla obrovský vliv na následující generace českých politiků, novinářů a spisovatelů. Jeho odhodlání bojovat za pravdu a spravedlnost navzdory osobním obětem z něj udělalo jednu z klíčových postav české historie. Dnes je Karel Havlíček Borovský uctíván jako symbol odvahy a obránce české národní identity.

Karel Havlíček Borovský

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


24.8.2024
23.8.2024
22.8.2024
21.8.2024
20.8.2024
19.8.2024
18.8.2024
17.8.2024
16.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Jaroslav Bejvl Navrhování mincí je moje vášeň
Výtvarník Jaroslav Bejvl se proslavil jako sklářský designer a odborník na osvětlení. Uznání došel paradoxně nejdříve ve světě a až posléze se jeho jméno stalo pojmem i doma.

Výtvarník Jaroslav Bejvl se proslavil jako sklářský designer a odborník na osvětlení. Uznání došel paradoxně nejdříve ve světě a až posléze se jeho jméno stalo pojmem i doma. Neméně významnou částí jeho tvorby jsou návrhy mincí a pamětních medailí, s nimiž začal v roce 1981.

Jaroslav Bejvl s úspěchem absolvoval celou řadu soutěží, vypsaných Českou národní bankou, ale i dalšími zadavateli. Vytvořil kolem tří set padesáti návrhů, z nichž zhruba šedesát se dočkalo realizace. Je také autorem oběžného dvacetihaléře, jenž platil až do roku 2003. Jaroslav Bejvl má obdivuhodný smysl pro detail a jemnou kresbu.

Proslavil jste se svými návrhy osvětlení sálů. Kvůli nim jste procestoval řádný kus světa. Kam všude jste pracovně zavítal?

Nejvíce to bylo po Evropě, tedy Švédsko, Německo, Francie, Rusko, ale i exotické země jako Kuvajt nebo Írán. Pracoval jsem také pro společnosti za Atlantikem, i když tam jsem se nepodíval. S cestováním letadlem jsem ze zdravotních důvodů musel skončit, začal jsem mít problémy s uchem. Lustry, na kterých jsem dělal, jsou prakticky po celém světě.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2011



42 KREJCAR Z ROKU 1623 Kiprová mince císaře Ferdinanda II.
Celá doba vlády Ferdinanda II. (1619-1637) byla poznamenána událostmi třicetileté války a to se samozřejmě odrazilo i v intenzivní mincovní produkci.

Ražby císaře Ferdinanda II. proto jsou a pravděpodobně ještě dlouhou dobu budou zdrojem nových poznatků, zejména v oblasti typologie habsburských ražeb první poloviny 17. století.

Po porážce Českých stavů v roce 1620 došlo v zemích Koruny české k výrazným politickým a společenským změnám. Konfiskace majetku tehdy postihla jak šlechtu, tak měšťany, prostě všechny, kdož podpořili stavovské povstání a krále Fridricha Falckého.1 Hlavním úkolem konfiskací bylo upevnění císařské moci za pomoci katolické šlechty a především naplnění státní pokladny trpící neustálým nedostatkem peněz. Počátkem roku 1622 vzniklo v Čechách patnáctičlenné mincovní konsorcium (mincovní rada).2 Díky půjčce šest miliónů zlatých udělil císař Ferdinand II. tomuto konsorciu výhradní právo razit mince v zemích Koruny české a Dolních Rakousech. K tomu získalo konsorcium výhradní právo na nákup veškerého stříbra a právo na výkup všech kvalitních stříbrných mincí, nacházejících se na území výše zmíněných zemí, za předem stanovené ceny. Podmínky smlouvy s císařem byly výhodné hlavně pro mincovní konsorcium. Zpočátku byl hlavní zisk konsorcia tvořen z rozdílu mezi nákupní cenou surového stříbra a hodnotou vyražených mincí.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.