Zlaté mince Email

Jože Plečnik


Praha, 16.08.2024 14:37:13

ZPRÁVA Jože Plečnik.


Jože Plečnik (1872–1957) byl slovinský architekt, který svými inovativními návrhy a jedinečným stylem zanechal nesmazatelnou stopu na evropské architektuře 20. století. Plečnikovy práce se vyznačují kombinací klasické architektury a moderních prvků, což mu umožnilo vytvářet nadčasová díla, která jsou dodnes obdivována. Plečnik je často spojován s Ljubljanou, hlavním městem Slovinska, a Prahou, kde jeho vliv na architekturu zůstává výrazný.

Raný život a vzdělání

Jože Plečnik se narodil v Lublani, tehdy součásti Rakouska-Uherska. V roce 1892 se zapsal na Uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni, kde se dostal pod vliv slavného rakouského architekta Otto Wagnera, jednoho z hlavních představitelů vídeňské secese. Pod Wagnerovým vedením si Plečnik osvojil základy moderní architektury a stal se součástí širšího hnutí, které odklánělo architekturu od přísné historizující ornamentiky směrem k funkcionalismu a čistým liniím.

Plečnikova tvorba

Plečnikovy práce se vyznačují nejen svou technickou dokonalostí, ale i hlubokým pochopením historie a tradic. Na rozdíl od mnoha svých současníků, kteří se v modernistickém hnutí distancovali od tradičních forem, Plečnik často čerpal inspiraci z klasické architektury, a to jak antické, tak renesanční, a dokázal ji obohatit o moderní prvky.

Jeho architektonický styl se projevoval v kombinaci elegance, funkcionalismu a hlubokého smyslu pro detail. Plečnikovy stavby často nesou prvky, které odkazují na starověké chrámy, římské sloupy, oblouky a mozaiky, ale tyto historické prvky byly vždy přizpůsobeny moderním potřebám a funkcím. Tento styl se stal jeho charakteristickým rysem a přispěl k tomu, že jeho práce je rozpoznatelná na první pohled.

Ljubljanský mistr

Plečnikův největší vliv je patrný v Lublani, kde je dodnes vidět jeho architektonická stopa. Po návratu do rodného města po první světové válce začal Plečnik přetvářet město do moderního centra Slovinska. Jeho nejvýznamnější projekt v Lublani je Tromostovje (Trojmostí), kde Plečnik navrhl tři mosty, které spojují starou a novou část města. Další významnou stavbou je Národní a univerzitní knihovna, která se vyznačuje svou monumentálností a symbolickým odkazem na antické architektonické formy.

Pražský hrad

Mimo Lublaň však Plečnik zanechal významnou stopu také v Praze. Byl pověřen československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, aby se podílel na přestavbě a úpravě Pražského hradu, jedné z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Plečnikovy úpravy Pražského hradu, zejména Zahrady Na Valech a Rajské zahrady, mají charakteristický rukopis – jsou jednoduché, harmonické a symbolicky propojují moderní architekturu s historií.

Jeho práce na Pražském hradě, včetně přestavby Předsálí Španělského sálu, Býčího schodiště a Kollárovy ulice, se stala vzorem pro zachování a modernizaci historických památek, aniž by došlo ke ztrátě jejich historického významu.

Pozdní život a odkaz

I když se Plečnikovo jméno často spojuje s Lublaní a Prahou, jeho architektonický vliv sahá mnohem dál. Pracoval také v dalších městech, včetně Vídně a Bělehradu, a jeho styl ovlivnil řadu architektů po celé Evropě. V roce 1952 obdržel čestný doktorát Univerzity v Lublani.

Plečnikův jedinečný přístup ke kombinaci modernismu a klasických prvků zůstává dodnes inspirací pro architekty. Jeho schopnost citlivě modernizovat historické památky a zároveň vytvářet nové, jedinečné stavby z něj činí jednoho z nejvýznamnějších architektů 20. století.

Jeho vliv byl v roce 2021 stvrzen zapsáním některých jeho děl na seznam světového dědictví UNESCO, čímž jeho odkaz získal světové uznání a potvrzení jeho trvalého významu v dějinách architektury.

Jože Plečnik

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


20.8.2024
19.8.2024
18.8.2024
17.8.2024
16.8.2024
15.8.2024
14.8.2024
13.8.2024
12.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Poklad z Duškovy ulice Výstava Muzea hlavního města Prahy
15. listopadu 2008 pracovali ve sklepě domu v Duškově ulici č. 20 v Praze tři ukrajinští dělníci. Při stavebních pracích narazili na zazděný poklad o obrovském objemu.

Nález ohlásili redaktorům TV NOVA a ti doporučili oznámit celou událost Policii České republiky, která okamžitě provedla ohledání místa a převzetí.

Nález obsahoval celkem 21 317 předmětů převážně ze stříbra, dále alpaky a obecných kovů o celkové váze 493 kilogramů.
Rozhodnutím Rady hlavního města Prahy získalo do svých sbírek tento soubor Muzeum hlavního města Prahy, které jeho část zpřístupnilo veřejnosti.
Datum ukrytí je možné určit poměrně spolehlivě už nyní, u pokladu se našly noviny datované do roku 1947. V otázce původního vlastníka se prozatím přiklání odborníci k názoru, že poklad zazdil majitel stříbrnické dílny. Tomu by nasvědčovala povaha materiálu, předměty se objevují ve velkých sériích (3417 f lakonků, 870 náramků atd.), jsou v různém stádiu rozpracovanosti (1784 půlek f lakonků atd.) anebo se jedná přímo o pracovní materiál v surovém stavu (slitky, pájecí pruty, klubka drátů, destičky atd.). Předměty také ukazují, jaké bylo v ybavení dobové dí lny. Na otázky proč, kam se majitel poděl a proč si poklad nikdy nev yzvedl, se ještě budou hledat odpovědi.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2012.



Majka Wichnerová Mistři české numismatiky
Akademická sochařka Majka Wichnerová patří k nejznámějším současným tvůrcům české numismatiky.

Přesto, že velkou část života strávila v zahraničí, kam v roce 1965 odešla se svým mužem, který byl významným vědcem. Po dvou letech strávených v Izraeli našla nový domov v Německu, kde studovala sochařství u profesora Karla Hanse Burgeffa (Kolín nad Rýnem). To už za sebou měla pražskou Hollarovu výtvarnou školu.

Soutěží na mince ČNB se účastní od svého návratu do rodné Hasiny nedaleko Rožďalovic, kde dodnes žije a tvoří. Brzy začala zpracovávat samostatné zakázky pro Českou mincovnu a v poslední době spolupracuje také s Pražskou mincovnou. Majka Wichnerová je velkou milovnicí koček, ale též nadšenou zahradnicí.

Máte spočítané, kolik medailí a mincí jste do dneška vytvořila?
Ne. Nemám a ani se o to nesnažím. Sádry se mi doma hromadí, takže je postupně třídím a některé schovávám, jiné vyhazuji a pak toho lituju (smích). Člověk ale nemůže shromažďovat všechno, chalupa je malá.

Ale na tu první si určitě vzpomenete…
Ano, byla to v roce 1998 Univerzita Karlova pro Českou národní banku. Pak byla medaile k druhému tisíciletí pro jabloneckou Českou mincovnu, to vyšlo ze soutěže pro Českou národní banku, mincovna si návrh odkoupila. Tak začala spolupráce s jabloneckou mincovnou a před dvěma lety i s Pražskou mincovnou. Pro ni jsem zatím dělala Franze Kafku, Olgu Havlovou, Velkomoravskou říši a císaře Karla Velikého.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.