Zlaté mince Email

Josef Karel Matocha


Praha, 15.08.2024 14:33:03

ZPRÁVA Josef Karel Matocha.


Josef Karel Matocha (1888–1961) byl významný český teolog, arcibiskup a církevní představitel, který se zapsal do dějin svou odvahou, vírou a neústupností vůči komunistickému režimu v tehdejším Československu. Působil jako olomoucký arcibiskup a metropolita moravský a během svého působení čelil pronásledování a zatčení komunistickými úřady.

Raný život a vzdělání

Josef Karel Matocha se narodil 14. května 1888 ve vesnici Pitín na Moravě. Již od mládí projevoval zájem o teologii a církevní život, což ho vedlo ke studiu teologie. Studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci, kde dosáhl vynikajících výsledků. Byl vysvěcen na kněze v roce 1911. Jeho vzdělání pokračovalo ve Vídni, kde získal doktorát z teologie.

Kněžská a akademická kariéra

Po vysvěcení působil Matocha jako kněz na několika farnostech na Moravě, kde se těšil velké úctě mezi věřícími. Jeho intelektuální schopnosti a hluboké teologické znalosti ho vedly k tomu, aby se stal profesorem na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci, kde vyučoval dogmatiku a kanonické právo. Zároveň publikoval vědecké práce na teologická témata a stal se respektovaným odborníkem ve své oblasti.

Arcibiskupem v Olomouci

V roce 1948, po druhé světové válce, byl Matocha jmenován olomouckým arcibiskupem. Jeho jmenování přišlo v době, kdy se Československo ocitlo pod komunistickou nadvládou, což znamenalo zásadní změny pro církev. Komunisté se snažili omezit vliv církve na společnost a církevní představitelé byli vystaveni perzekucím.

Jako arcibiskup Matocha vytrvale bránil práva církve a odmítal spolupracovat s komunistickým režimem, který se snažil podřídit církev státní kontrole. V roce 1950 byl jedním z prvních biskupů, kteří veřejně vystoupili proti státem řízenému pokusu o vytvoření oddělené národní církve. Z tohoto důvodu se stal cílem státní bezpečnosti a režim proti němu zahájil represivní kroky.

Zatčení a internace

V roce 1950 byl Josef Karel Matocha komunistickým režimem zatčen a umístěn do domácího vězení na Arcibiskupském paláci v Olomouci. Bylo mu zakázáno vykonávat jakoukoliv veřejnou funkci a byl odříznut od kontaktu s věřícími. Během svého věznění se arcibiskup ocitl v izolaci, ale i přesto se snažil duchovně vést své ovečky a bránit církevní principy.

Matocha strávil v domácím vězení několik let, během kterých mu bylo záměrně bráněno ve výkonu církevních funkcí a komunikaci s okolním světem. V této době trpěl zdravotními problémy, které byly zhoršeny podmínkami věznění.

Smrt a odkaz

Josef Karel Matocha zemřel 2. listopadu 1961 po dlouhém období domácího vězení a izolace. Byl pohřben na centrálním hřbitově v Olomouci, kde jeho hrob navštěvují věřící, aby uctili jeho památku.

Arcibiskup Matocha je dnes vnímán jako symbol odporu proti komunistickému útlaku a obránce církevních práv v těžkých dobách. Jeho životní příběh je svědectvím o statečnosti a oddanosti víře v době, kdy byla církev vystavena represím a pronásledování. V roce 1990 byl Matocha po pádu komunistického režimu plně rehabilitován a jeho odkaz žije dál mezi věřícími, kteří si připomínají jeho zásluhy pro církev i národ.

Jeho pevné zásady a odpor vůči nespravedlivému režimu ho zařadily mezi nejvýznamnější postavy československé církevní historie.

Josef Karel Matocha

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


19.8.2024
18.8.2024
17.8.2024
16.8.2024
15.8.2024
14.8.2024
13.8.2024
12.8.2024
11.8.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

SLEZSKÉ GREŠLE CÍSAŘE LEOPOLDA I.
s letopočtem 1692

Je pravda, že slezské grešle1 císaře Leopolda I. (1657–1705) patří k nejběžnějším drobným vládním mincím druhé poloviny 17. století, a to jak z pohledu výskytu v numismatických sbírkách, tak z pohledu zastoupení v nálezech domácí drobné mince. Existují však výjimky, které se řadí k velkým vzácnostem. Jednou z nich jsou grešle opatřené letopočtem 1692. Bohužel dodnes není k dispozici typologické zpracování slezských grešlí, a proto tento příspěvek přináší přehled dosud známých typů těchto bezpochyby zajímavých ražeb.

V minulém čísle časopisu M&B jsem v článku zabý vajícím se otázkami spojenými ražbou grešlí císaře Leopolda I. v roce 16982 uvedl, že oválný znak na prsou císařského orla se na aversu grešlí císaře Leopolda I. začal používat počínaje rokem 1693 a následně jím byly opatřeny všechny grešle ražené ve slezských vládních mincovnách do konce Leopoldovy vlády v roce 1705. Tento výrok jsem opřel i o fakt, že na přelomu let 1692 a 1693 bylo vydáno několik instrukcí a nařízení týkajících se jednak zvýšení cen mincí, jednak metrologických změn ražené drobné mince.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2018.



Povyražení s pokušitelem Od antiky do Těšína
Výstava komiksů a replik historických mincí Petra Souška předstauje humorně pojatou historii mincí v kreslené formě propletenou pokušením.

Dějinami peněz od nejstarších dob, od prvních míncí světa přes antiku – Řecko, Kelty, Řím – až po historii mincí ražených na území českých zemí provází fiktivní postavička Pokyho. V Muzeu Těšínska můžete tuto unikátně pojatou výstavu vidět až do ledna 2014.

Před pár léty mě kastelán kroměřížského zámku Ing. Martin Krčma požádal o zhotovení komixové výstavy pro mincovnu v Kroměříži. Velmi si přál, aby komixem prováděla nějaká figurka. Součástí výstavy je moravský denár z 12. století na němž je podivná hlava a okolo opis SATANAVS – to je tedy náš našeptávač špatností, Satan, pokušitel, Pokušitel, zkráceně Poky – komixová figurka nabadájící lidi ke vzniku prvních mincí a následně k jejich šizení na ryzosti drahého kovu, hmotnosti. Dáblík posedlý mincováním...“ vysvětluje Petr Soušek, odkud se vzal nápad na takové zpracování numismatického tématu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2013.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.