Zlaté mince Email

Jaroslav Ježek


Praha, 16.09.2024 17:08:07

ZPRÁVA Jaroslav Ježek.


Jaroslav Ježek (1906–1942) byl český skladatel, dirigent a klavírista, který se proslavil především jako klíčová postava v hudebním uskupení Osvobozené divadlo, kde spolupracoval s dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich. Jeho práce zásadně ovlivnila podobu moderní české populární hudby, zejména v oblasti jazzové hudby a divadelní písně. Kromě toho se věnoval vážné hudbě, kde zkoumal nové možnosti hudebního výrazu.

Raný život a vzdělání

Jaroslav Ježek se narodil 25. září 1906 v Praze. Od útlého dětství trpěl vážnými zdravotními problémy, které zásadně ovlivnily jeho život i kariéru. Již jako dítě částečně ohluchl a později přišel o zrak na jedno oko kvůli zelenému zákalu. Navzdory těmto překážkám projevoval od dětství velký talent pro hudbu. Vstoupil na Pražskou konzervatoř, kde studoval kompozici a dirigování pod vedením významných pedagogů, včetně Josefa Suka a Karla Boleslava Jiráka.

Konzervatoř ukončil v roce 1927 a pokračoval ve studiu na Mistrovské škole konzervatoře, kde prohloubil své znalosti v oblasti vážné hudby. Jeho raná tvorba byla ovlivněna českými i evropskými skladateli, jako byli Claude Debussy, Igor Stravinskij a Arnold Schönberg. Ježek se však nenechal strhnout pouze klasickými kompozičními technikami, ale už v této době projevoval zájem o experimentální hudbu a nové směry, zejména jazz.

Spolupráce s Osvobozeným divadlem

Klíčový zlom v Ježkově kariéře přišel v roce 1928, kdy začal spolupracovat s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem v rámci Osvobozeného divadla. Toto divadlo, které bylo součástí avantgardního kulturního hnutí, bylo známé svými satirickými politickými hrami, ve kterých kombinovali humor, hudbu a společenskou kritiku. Ježek se stal hudebním mozkem této spolupráce a jeho skladby tvořily nedílnou součást těchto představení.

Ježkovy písně pro Osvobozené divadlo byly charakteristické svou originalitou a kombinací tradiční české melodiky s moderními jazzovými prvky. Jeho práce byla přelomová v českém hudebním světě, protože přinesl jazz, tehdy relativně novou hudební formu, do české populární hudby. Mezi jeho nejznámější skladby z této doby patří například "Tmavomodrý svět", "Svítá", "Život je jen náhoda" a "Hezká vzpomínka".

Ježkovy písně nebyly jen hudební doplněk k divadelním hrám, ale často sloužily jako satirické komentáře k politickým a společenským událostem. V jeho skladbách se projevovala snaha propojit lehkost populární hudby s hlubšími významy, což přispělo k úspěchu divadla.

Jazzová kariéra a vliv na českou hudbu

Jaroslav Ježek byl klíčovou postavou v prosazování jazzové hudby v tehdejším Československu. Ve 30. letech, kdy v Československu ještě nebyl jazz všeobecně přijímán, se stal jedním z prvních skladatelů, kteří do své hudby integrovali jazzové rytmy, harmonii a formu. Jazz považoval za hudební styl, který umožňuje volnost a experimentaci, což odpovídalo jeho vlastnímu tvůrčímu duchu.

Ježek měl také schopnost napsat jak jednoduché, melodicky chytlavé písně, tak komplexní jazzové kompozice. Jeho skladby byly populární nejen na divadelních scénách, ale i v nahrávacích studiích a rozhlase. Velmi populární byla jeho jazzová kapela, se kterou vystupoval na koncertech a účinkoval v rozhlasových pořadech.

Jeho skladby jako "Bugatti Step", "Teď ještě ne" a další jazzové instrumentální skladby se staly ikonickými a jsou dodnes součástí repertoáru jazzových hudebníků. Ježkova hudba byla často oslavována pro svou modernost a odvahu kombinovat nové zvuky s tradičními formami.

Odchod do exilu a pozdní tvorba

S příchodem nacismu v roce 1938 a následnou okupací Československa muselo Osvobozené divadlo čelit cenzuře a perzekucím. Voskovec, Werich a Ježek se rozhodli odejít do exilu do Spojených států amerických. Ježek, který měl už od dětství zdravotní problémy, snášel cestu a pobyt v cizině obtížně. Přesto pokračoval v hudební tvorbě a účinkoval s Voskovcem a Werichem v jejich nových divadelních projektech.

Bohužel, Ježkův zdravotní stav se v exilu zhoršoval a v roce 1942 ve věku pouhých 35 let zemřel v New Yorku. Jeho předčasná smrt ukončila kariéru, která slibovala ještě mnoho dalších hudebních experimentů a mistrovských děl.

Hudební odkaz

Jaroslav Ježek byl jedním z nejvýznamnějších českých skladatelů 20. století a jeho hudba zanechala nesmazatelnou stopu v české kultuře. Jeho práce pro Osvobozené divadlo a prosazování jazzu byly revoluční a dodnes jsou jeho skladby často uváděny na koncertních pódiích i v rozhlase.

Ježkova hudba byla inovativní nejen svou kombinací různých hudebních stylů, ale i tím, že byla plná emocí a myšlenek. Spojení satiry, humoru a hudebního mistrovství mu přineslo trvalý úspěch, který přetrvává dodnes. Jeho přínos k české hudbě a k popularizaci jazzu byl neocenitelný a jeho odkaz inspiruje nové generace hudebníků.

Ježkovo jméno dnes nese Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, která se zaměřuje na výchovu mladých hudebníků v oblasti populární hudby, jazzu a divadla, a tak udržuje jeho odkaz a vliv živý v nových generacích.

Jaroslav Ježek

PŘEHLED DALŠÍCH ZPRÁV


19.9.2024
18.9.2024
17.9.2024
16.9.2024
15.9.2024
14.9.2024
13.9.2024
12.9.2024
PŘIHLÁSIT EMAIL AKTUÁLNÍ ZPRÁVA
Tip k listování

Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

Muzeum v Pelhřimově představuje expozici Šejnost
Muzeum Vysočiny Pelhřimov spravuje rozsáhlou sbírku medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z dílny významného českého sochaře-medailéra Josefa Šejnosta.

Pelhřimov, 3.6.2009 -

Josef Šejnost, rodák z Těšenova pod Křemešníkem patřil k předním českým umělcům kteří se věnovali medailérské tvorbě.

Dosavadní malá expozice tohoto umělce neodpovídala významu a hodnotě jeho díla. Po získání podstatné části pozůstalosti akademického sochaře Josefa Šejnosta a jeho syna akademického sochaře Zdeňka Šejnosta zahájilo Muzeum Vysočiny Pelhřimov budování nové a skutečně reprezentativní expozice těchto umělců. Vypracováním plánu a rozpočtu této expozice bylo přistoupeno k postupné realizaci ve čtyřech místnostech zámku Říčanských z Říčan.

Zámek pánů z Říčan
Otevírací doba:

březen – duben
Út - Pá: 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 h
So: 10:00 - 12:00 h
Ne: 13:00 - 15:00 h

květen – říjen
Út - Pá: 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 h
So - Ne: 10:00 - 12:00 a 13:00 -17:00 h




Inspirace ve starověku Moderní oběžné izraelské mince
Každá země má zájem o uchování své historie jako celku v kolektivní paměti národa, ale i o uchování paměti na významné mezníky svých dějin či na vynikající osobnosti vědy, kultury, umění nebo státnosti, které svůj národ proslavily.



Jednou z možností jak připomenout dějinné události nebo význačné historické osobnosti, je tyto události či osobnosti zvěčnit na poštovních známkách či na mincích, ať již pamětních nebo oběžných. Známky a mince jsou ty, s nimiž se lidé většinou denodenně setkávají. Bývalé Československo (1918-1992) mělo v tomto ohledu opravdu dlouholetou tradici. Většina československých pamětních mincí připomínala historické momenty v životě Čechů a Slováků nebo významné osobnosti jejich dějin. Není jistě nutné zdůrazňovat, že československé pamětní mince mají kromě své velké historické výpovědní hodnoty i vynikající uměleckou úroveň. Také dnešní oběžné mince České republiky čerpají z bohatých českých dějin. Mince 1 Kč nese reliéf stylizované svatováclavské koruny, 2 Kč zdobí reliéf velkomoravského gombíku, na 10 Kč je vyobrzaen brněnský hrad Špilberk ze 13. století, 20 Kč zdobí reliéf jezdecké sochy svatého Václava (zavražděn r. 935) a na 50 Kč je panorama Hradčan, sídla českých králů a prezidentů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2014.

VÍCE O ČASOPISU DALŠÍ ČLÁNKY
Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Nejlevnější prodejce investičního zlata a drahých kovů v Čechách a na Slovensku. Dodáváme investiční zlato renomovaných švýcarských rafinérií. Zlaté slitky a mince nejvyšší ryzosti máme skladem v nadstandartním množství. Jsme smluvní partner České národní banky a Národnej banky Slovenska. Prodáváme a vykupujeme medaile, které razí Česká mincovna, Pražská mincovna nebo Mincovna Kremnica. Naši nabídku doplňují vybrané stříbrné mince a slitky značek Argor Heraeus a PAMP. Pořádáme on-line aukce mincí. Dovážíme sběratelské potřeby německé firmy Leuchtturm. Vydáváme časopis Mince a Bankovky. Sledujte kurz zlata. Využijte akční ceny. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.